Dzięki nim uzyskamy funkcjonalną, chociaż niewielką powierzchnię mieszkalną. Wykorzystamy ją do maksimum. Zapoznajcie się z tymi prostymi pomysłami na urządzenie małego mieszkania.
Dla wielu osób niewielki metraż jest idealnym wyborem. Dobrze na małej powierzchni będzie się funkcjonowało seniorowi. Oczywiście przy założeniu, że to niewielkie mieszkanie będzie również bezpieczne. Bardzo często na mały metraż decydują single – osoby dopiero wchodzące w dorosłe życie. Nierzadko wybór pada na centrum miasta. W ofercie Developres znajdziecie takie 39-metrowe mieszkanie na Osiedlu Skyres. Niezależnie od tego czy niewielki metraż to wybór świadomy czy zostaniemy na niego „skazani”, możemy ułatwić sobie codzienne życie:).
1. Stawiamy na minimalizm
To pierwsza i można powiedzieć podstawowa zasada przy urządzaniu małego mieszkania. W żadnym wypadku nie może być ono zagracone. Rezygnujemy ze sposobów aranżacji wnętrz „lubiących” nadmierną ilość dodatków. Wybieramy minimalizm. Jednym ze stylów aranżacji polecanych przy urządzaniu małego mieszkania jest skandynawski. Czym się charakteryzuje?
Stawia na jasne pomieszczenia (co w przypadku niewielkiego metrażu jest bardzo ważne). Duże znaczenie ma funkcjonalność. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim nie znajdziemy niepotrzebnych mebli czy nadmiernej ilości dodatków. Jednocześnie mieszkania aranżowane w taki sposób mogą być przytulne. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście „Wnętrza w stylu skandynawskim”.
2. Zabudowa pod sufit
To kolejny pomysł na urządzenie małego mieszkania. W tym wypadku jednak warto mieć na uwadze jedną kwestię. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem. Może się okazać, że „przytłoczymy” nasze mieszkanie.
Nie zmienia to jednak tego, że bardzo często poleca się taki sposób urządzania niewielkiej przestrzeni. Na pewno takie rozwiązanie warto rozważyć w przypadku kuchni, ale i niewielkiej łazienki. W tym ostatnim przypadku możemy postawić na małe wiszące szafki w którym zmieścimy najbardziej potrzebne nam rzeczy.
3. Powiększamy optycznie przestrzeń
Dzięki temu wnętrza nie będą nas przytłaczać, a my będziemy się w nich czuli dobrze. W jaki sposób możemy optycznie powiększyć małe mieszkanie? Jedno z rozwiązań padło wyżej. Musimy „wpuścić” do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. To jednak nie wszystko. Warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenia sztucznego oświetlenia w mieszkaniu. Ono również pomoże optycznie powiększyć wnętrze. Jednym z częściej polecanych rozwiązań w tej kwestii jest kierowanie źródła światła ku górze.
Kolejny sposób to dobór odpowiednich kolorów do pomieszczeń. Klasycznym rozwiązaniem w małych mieszkaniach jest biel. Ale wybór mamy większy. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się również pastele. Możemy też wybrać jasne i chłodne kolory. Na przykład niebieski. Można powiedzieć, że „rozszerzą” one wnętrza.
Ostatnim – równie często polecanym sposobem – jest zamontowanie we wnętrzach luster. Ich odpowiednie umiejscowienie w pomieszczeniu optycznie je powiększy.
4. Stawiamy na meble kompaktowe
Po pierwsze są one funkcjonalne. Mają niewielkie rozmiary, a to idealnie sprawdzi się w przypadku urządzania małego mieszkania. Często spełniają kilka funkcji jednocześnie. To dodatkowa zaleta. Wybór jest ogromny i każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Przeglądając katalogi warto zwrócić szczególną uwagę na jakość i sposób ich wykończenia. Może i wydamy więcej, ale takie dobrze zrobione meble, będą nam służyły dłużej.
Wykorzystując takie rozwiązania możemy na przykład urządzić sobie biuro w takim małym mieszkaniu. Coraz częściej pracujemy w domu (z wyboru lub nie) i warto taką przestrzeń sobie wygospodarować. Jeśli na przykład jesteśmy zmuszeni do zrobienia jej w pokoju dziennym, który służy nam za miejsce odpoczynku, możemy wybrać model biurka spełniającego rolę przepierzenia. Dzięki niemu wydzielimy sobie miejsce do pracy. I takich rozwiązań jest naprawdę wielu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.
5. Urządzamy małe mieszkanie – co zrobić z kuchnią?
To bardzo często pojawiające się pytanie. W przypadku kawalerek bardzo często – zwłaszcza w starym budownictwie – to właśnie to pomieszczenie było „pokrzywdzone” kosztem innych. Niewielka przestrzeń to tylko jeden z możliwych problemów. Nierzadko kształt kuchni odbiegał od standardowego – co dodatkowo utrudnia urządzenie tego pomieszczenia.
Tak jak w przypadku innych miejsc w naszym małym mieszkaniu stawiamy na funkcjonalność i minimalizm. Zanim zabierzemy się do urządzania kuchni warto zastanowić się jak wygląda nasze codzienne życie. I biorąc to pod uwagę wybrać najbardziej potrzebne meble.
Za przykład posłuży lodówka. Singiel, który rzadko jada w domu nie będzie potrzebował jej w dużym rozmiar. Za pewne wystarczy lodówka o niewielkim litrażu. Warto też rozważyć, czy będziemy potrzebowali zamrażarki (lub jak dużej). Osoby dopiero wkraczające w dorosłe życie często są przez rodziców „dotowani” dużą ilością jedzenia. I gdzieś trzeba je trzymać, tak by się nie zepsuło. Dlatego sprawa wielkości zamrażalki jest tak istotna.
Urządzając małą kuchnię warto postawić na meble o jasnych frontach. Nie chcemy przecież przytłoczyć tego – i tak niewielkiego – pomieszczenia. W wąskiej kuchni dobrym pomysłem będą meble tylko po jednej stronie.