Wiele osób wybiera właśnie takie rozwiązanie, szukając miejsca do życia dla siebie. Jest to oczywiście atrakcyjna opcja. Warto poznać powody dla których warto wybrać mieszkanie z rynku wtórnego. Ale też mieć świadomość wad takiej decyzji. O nich również przeczytacie poniżej.
1. Mieszkanie z rynku wtórnego – kupujesz i się wprowadzasz
To jeden z częściej wymienianych zalet takiego decyzji, a jednocześnie dobry powód by to rozwiązanie wybrać. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego zwykle przyjdzie nam czekać (sprzedaż zaczyna się jeszcze przed powstaniem budynku). Chociaż nie jest tak, że decydując się na takie rozwiązanie nie będziemy mogli znaleźć gotowych lokali.
Mieszkanie z rynku wtórnego może wymagać remontu. To w pewnym stopniu opóźni „wejście” do niego. Z drugiej strony nie będzie on trwał wiecznie. Jeśli decydujecie się przeprowadzić go przy użyciu jedynie „własnych rąk”, przydadzą się Wam porady z tego tekstu.
2. Duży wybór mieszkań z rynku wtórnego
A także lokalizacji w jakiej można je kupić. Bardzo duży jest wybór mieszkań z rynku wtórnego w centrach miast. To ważna informacja z perspektywy osób młodych, dopiero wchodzących w dorosłe życie. Zwykle szukają one miejsca, które nie będzie zbytnio oddalone od centrum. To w nim przecież kumuluje się życie towarzyskie i kulturalne danej miejscowości. To ogromna zaleta dla singli.
Oczywiście również oddalając się od centrum również można znaleźć sporo mieszkań z rynku wtórnego. Chociaż dla równowagi trzeba dodać, że im dalej od środka miast, tym więcej nowoczesnych osiedli. I nie mamy tutaj na myśli jedynie miejsc na granicach miejscowości. W Rzeszowie na przykład jest osiedle Tarasy nad Zalewem. Urokliwe miejsce z którego blisko jest zarówno do centrum, jak i poza miasto. Dostępne jest na nim to ponad 62-metrowe mieszkanie na pierwszym piętrze.
3. Łatwa do rozpoznania okolica
To w jakim otoczeniu przyjdzie nam mieszkać jest ważne niezależnie od tego jaki rynek wybierzemy. Faktem jest, że to w przypadku starszego budownictwa łatwiej będzie nam sprawdzić najbliższą okolicę pod kątem tego co się w niej znajduje. Nowoczesne osiedla powstające zwłaszcza na obrzeżach miast, to zwykle niewiadoma co do dalszej zabudowy. Ale znowu warto wiedzieć, że nie jest to regułą.
Mieszkanie kupowane na rynku wtórnym łatwo można zweryfikować pod kątem chociażby sąsiedztwa z jakim przyjdzie nam dzielić klatkę. O tym jak to ważne, nikogo chyba nie musimy przekonywać. Przy okazji warto wspomnieć o pewnej pułapce czyhającej na nas właśnie przy wyborze rynku wtórnego. To niska cena mieszkania. A dokładniej – podejrzanie niska. Może ona oznaczać problemy właśnie z sąsiedztwem, lub bardzo niebezpieczną okolicą.
Mieszkania z rynku wtórnego mają tę zaletę, że infrastruktura wokół nich jest już dobrze rozwinięta. Mamy tutaj na myśli między innymi sklepy w których załatwicie najważniejsze, codzienne sprawunki. Ale również aptekę i przychodnię. To też miejsca w których można odpocząć z rodziną lub wybrać się na spacer.
4. Koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego
Te są niższe niż w przypadku nowych osiedli. Inna sprawa, czy wyższa cena jest w każdym wypadku wadą. Nie będziemy się jednak w tym momencie na tym skupiać. Generalnie zasada w przypadku mieszkań z rynku wtórnego jest taka, że koszt ich nabycia obniża się wraz z wiekiem i stanem takiego lokalu. Na ten ostatni warto zwrócić szczególną uwagę. Częste są niestety przypadki w których nabywcy starszych mieszkań mają duże problemy z ich stanem (instalacjami sufitem itd.).
To oczywiście oznacza dodatkowe koszty związane z ich naprawą. Często są one bardzo wysokie. Dlatego już na etapie oglądania – być może naszego przyszłego – mieszkania, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego stan. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby to ocenić, możemy wynająć do tego fachowca. W internecie znajdziecie mnóstwo ogłoszeń tego typu.
Jeszcze jedna dość istotna sprawa w kontekście stanu, ale tym razem nie budynku, a najbliższej okolicy. Coraz częściej można spotkać starsze osiedla na których ich społeczność bardzo o nie dba. Spółdzielnie przeznaczają kwoty na renowację i odświeżenia wyglądu budynku, ale też najbliższej okolicy. I dzięki temu w takich miejscach jest naprawdę przyjemnie mieszkać. Dbają one również o bezpieczeństwo. Chociażby montując monitoring na osiedlach. Nie jest to już tylko domeną nowego budownictwa.
5. Rynek wtórny – możesz sprawdzić wszystko
Już w pewnym stopniu o tym napisaliśmy wyżej. W zasadzie prawie wszystko mamy jak na dłoni. Stan bloku, mieszkania i najbliższa okolica. Ale to nie wszystko. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego pewne rzeczy trzeba koniecznie sprawdzić. Nie można ich potraktować ulgowo. Mamy tutaj na myśli stan prawny mieszkania. Czy osoba, która je sprzedaje, jest jego jedynym właścicielem. Czy przypadkiem nie ma osób trzecich posiadających pewne prawa do tego lokalu. Kolejna sprawa to ewentualne zadłużenie takiego mieszkania. Tego typu informacje znajdziecie w księdze wieczystej. Od kilku lat są one dostępne w internecie.