Mają one swoje oddane grono zwolenników. Jakie są zalety małego mieszkania? Czy jest to opcja wyłącznie dla osób samotnych, które nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni? Odpowiedzi na te – i inne pytania – znajdziecie w naszym poradniku.
Kto wybiera małe mieszkanie?
Bez wątpienia największą grupą są młode osoby startujące w dorosłym życiu. Nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni. Bardzo często traktują one małe mieszkanie jako swoją sypialnię. Chociaż warto zaznaczyć, że wiele młodych osób decydujących się na niewielki metraż, pracuje w domu. Urządzenie biura w małym mieszkaniu może stanowić wyzwanie, natomiast nie jest to niemożliwe.
Rodziny z dziećmi wybierają zdecydowanie większy metraż. Natomiast nie zawsze warunki finansowe pozwalają na takie rozwiązanie. Zwłaszcza młode stażem ( i wiekiem) pary decydują jako pierwsze swoje mieszkanie kupić kawalerkę. W przypadku obu grup ogromną rolę przy wyborze nieruchomości gra lokalizacja.
1. Małe mieszkanie – niska cena
To jedna z pierwszych przytaczanych zalet małego mieszkania. Niewielki metraż nieruchomości to niższa cena zakupu. Oczywiście wiele w aspekcie kwoty jaką przyjdzie zapłacić za taką kawalerkę, jest też zależna od miasta i konkretnej lokalizacji. Wciąż jednak jest to cena, która będzie dużo niższa, niż kilkupokojowego mieszkania. To kluczowa zaleta dla osób niedysponujących dużym budżetem.
2. Niskie koszty utrzymania
A skoro jesteśmy już przy pieniądzach, to pojawia się kolejna często wymieniana zaleta małych mieszkań. W tym wypadku pierwsze oszczędności dotyczą kosztów ogrzewania. Na mniejszej powierzchni zdecydowanie szybciej można uzyskać odpowiednią temperaturę. Jeśli dodatkowo zdecydujecie się na któryś z nowych systemów ogrzewania, to będzie jeszcze taniej.
Oszczędności w przypadku małego mieszkania dotyczą również oświetlenia. Dużo mniejsza ilość potrzebnych źródeł światła, to niższe rachunki za prąd. W tym wypadku warto jednak przytoczyć jedną kwestię. Jeśli znacząco chcecie obniżyć koszty opłat, warto zastanowić się nad ilością i jakością sprzętu AGD. Cóż z tego, że w Waszym małym mieszkaniu będzie niewielka ilość punktów świetlnych, skoro ilość urządzeń, podniesie koszt utrzymania. Zanim wybierzecie się na zakupy, zajrzyjcie do naszych poradników, gdzie opisujemy na co zwrócić uwagę przy zakupie m.in. pralki i lodówki.
3. Mniej sprzątania
Przy założeniu, że mieszkacie sami i nie macie zamiłowania do dużej ilości dodatków. Niewielką powierzchnię do sprzątania docenią osoby „niekoniecznie pracowite”, ale też ci, którzy nie dysponują dużą ilością czasu.
Ale też paradoksalnie małe mieszkanie może nauczyć regularnego sprzątania. Jeśli dysponujecie niewielką powierzchnią, wystarczy kilka rzeczy nieodłożonych na swoje miejsce i zaczyna to przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. W takiej sytuacji lepiej posprzątać od razu, niż odkładać to na wolny dzień. Nad małym mieszkaniem łatwiej zapanować, tak aby uniknąć bałaganu.
4. Małe mieszkanie uczy kreatywności
Niewielka powierzchnia mieszkalna bardzo często zmusza do kompromisów. Jednocześnie uczy wykorzystywać ją w sposób kreatywny. Przeglądając katalogi, czy wizualizację małego mieszkania w internecie można znaleźć mnóstwo przykładów ciekawych rozwiązań. Nie namawiamy przenoszenia ich w skali 1 do 1, bo zwykle kończy się to źle. Natomiast podpatrzenie jakiegoś rozwiązania, a następnie dostosowania go do wymogów swojego mieszkania, jest dobrym pomysłem.
W przypadku niewielkiej powierzchni warto zastanowić się nad wyborem konkretnych stylów aranżacji. Nie każdy sprawdzi się w małym mieszkaniu. Tutaj za przykład takiego sposobu wystroju wnętrz może posłużyć styl angielski. Spora ilość dodatków i bibelotów, masywne meble, ciężkie i duże lampy. W ten sposób nie da się urządzić kawalerki. Zdecydowanie lepiej wybrać styl minimalistyczny lub skandynawski.
5. Funkcjonalność na wyciągnięcie ręki
W małym mieszkaniu wszystko jest w zasięgu naszych rąk. To ma przede wszystkim wpływ na funkcjonalność. Jedną z najważniejszych zasad aranżacji mieszkania. Funkcjonalność ma niebagatelny wpływ na komfort życia. Poszczególne strefy są blisko siebie, korzystanie z nich nie stanowi żadnej trudności. Oczywiście w tej materii wiele zależy od dostępnej powierzchni mieszkania, jak również sposobu jego aranżacji. Szczególną uwagę należy przyłożyć do wystroju łazienki i kuchni. Dwóch strategicznych pomieszczeń niezależnie od wielkości mieszkania.
Dla wielu osób niewielka powierzchnia jest zdecydowanie bardziej przytulna, niż potężne lofty. To właśnie w małym mieszkaniu czują się naprawdę u siebie. Tworząc swój mikro-świat w którym znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. To przestrzeń odcięta od codziennych bolączek i problemów. Miejsce, gdzie można się zrelaksować i zregenerować.
To nie wszystkie zalety małych mieszkań, ale te najczęściej przywoływane. Na niewielkiej przestrzeni łatwiej stworzyć bezpieczną aranżację. Ten aspekt jest szczególnie istotny dla rodzin z małym dzieckiem. W tym wypadku wystrój – niezależnie od dostępnego metrażu – musi się kierować pewnymi zasadami.