Nie jest to zbyt często stosowane rozwiązanie, ale istnieją sytuacje w których jest to w zasadzie jedyna możliwość. Co warto wiedzieć o ocieplaniu mieszkania od wewnątrz? Przy użyciu czego przeprowadza się taki proces?
Jakiekolwiek działania związane z ogrzewaniem (i to nie tylko takim od wewnątrz) najlepiej przeprowadzać w okresie letnim. Zostało do niego jeszcze trochę czasu, ale planowanie warto zacząć już teraz.
Sytuacje w których wybiera się takie rozwiązanie
Generalnie rzecz biorąc takie ocieplanie od wewnątrz nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. A już w szczególności w zestawieniu z tym samym procesem robionym od zewnątrz. Są jednak sytuacje w których nie mamy innego wyjścia.
Pierwsza z nich dotyczy lokalu, który znajduje się w budynku będącym pod nadzorem konserwatorskim. Druga sytuacja dotyczy domu stanowiącego część „bliźniaka”. Właściciel niekoniecznie jest chętny do ocieplania z zewnątrz. Kolejną możliwą przyczyną jest mieszkanie w kamienicy. Zdarzyć się może też tak, że posiadamy prawa tylko do części budynku, a pozostali właściciele nie wyrażają zgody na takie ocieplenie od wewnątrz.
O czym pamiętać?
Po pierwsze należy odpowiednio przygotować ścianę. Zaczynamy więc od usunięcia wszelkich zbędnych (przeszkadzających przy ocieplaniu) elementów. To między innymi gniazdka, półki, gwoździe czy kołki. Usuwamy również grzejniki.
Jeśli decydujemy się na ocieplanie mieszkania od wewnątrz, warto też rozważyć wymianę okna (jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy). Na takie, które będzie miało dużo lepsze parametry izolacyjne. Dzięki temu nasza praca nie pójdzie na marne.
Bardzo istotnym elementem przy ocieplaniu mieszkania od wewnątrz jest ochroną przed wilgocią. Musimy zapobiec przenikaniu pary wodnej z naszego domu do warstwy, która izoluje. W środku takiej przegrody chroniącej od zimna, zwykle są materiały mające najwyższy opór. Jeśli jest to robione w „tradycyjny” sposób. Musimy mieć jednak świadomość, że gdy ocieplamy w opisywany tutaj sposób mieszkanie w pewnym sensie zaburzamy ten układ. Kolejna sprawa to wiedza o tym, że para wodna w różny sposób przenika przez konkretne materiały. Inaczej na przykład przez wełnę mineralną, a inaczej przez styropian.
Jeśli decydujemy się na ocieplanie pierwszą z wymienionych, też trzeba pamiętać o paru sprawach. Przede wszystkim musimy zakupić wełnę mineralną o odpowiednich parametrach. Kolejna sprawa to profile aluminiowe. Posłużą one do budowy konstrukcji. Ma ona na celu między innymi ograniczenie zawilgocenia materiału izolacyjnego. Musimy też pamiętać o wspominanej paraizolacji. W tym wypadku stosuje się folię (najlepiej o wysokim poziomie dyfuzyjnym).
Kolejnym rozwiązaniem jest termoizolacja przy pomocy bloków z betonu komórkowego. W tym wypadku trzeba pamiętać o jednej dość istotnej sprawie. Przytwierdza się je przy pomocy zaprawy murarsko – tynkarskiej i najlepiej wykorzystać tę, którą oferuje producent wspomnianych bloków. Określą się ją mianem systemowej. Zaprawę najpierw przygotowuje się (zgodnie z opisem). Następnie nakłada na poszczególne bloczki. Te dociska się do ściany (kilka centymetrów od miejsca w którym się mają znaleźć). Następnie przesuwa tam, gdzie mają być. Taką przygotowaną termoizolację można np. pomalować.
Alternatywne metody ogrzewania
Skupmy się na sytuacji w której nie decydujemy się na opisane wyżej ocieplanie od wewnątrz. Ale mamy standardowy system ogrzewania, a chcemy go zmienić. Istnieje kilka alternatyw. Jedną z możliwości jest ogrzewanie nadmuchowe. Nie jest to tak popularna metoda jak zastosowanie wody w celu utrzymywania wysokiej temperatury w mieszkaniu.
W jaki sposób działa ogrzewanie nadmuchowe? Powietrze z danego pomieszczenia jest „zasysane” do źródła ciepła. Tam jest ono podgrzewane. Następnie systemem przewodów dostaje się z powrotem do pomieszczenia. Można to nazwać ogólnym systemem grzewczym, który swoim zasięgiem obejmuje każdą część mieszkania lub domu.
Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne. W porównaniu do ogrzewania podłogowego daje ono możliwość osiągnięcia większej mocy grzewczej. Często podkreślaną zaletą jest niższy koszt użytkowania i pozyskiwania ciepła.
Na czym polega działanie ogrzewania ściennego? W taki sposób dostarcza się sporej dawki ciepła. I to mimo tego, że sama powierzchnia grzewcza ma niską temperaturę. W ścianie montowane są rury, którymi krąży woda. Jej temperatura zwykle osiąga do 50 stopni. Rury te umieszcza się w warstwie tynku. Jest jeszcze rodzaj tego typu, określany jako ogrzewanie ścienne fazowe.
Wymiana grzejników
Ją również najlepiej przeprowadzić w okresie letnim. Nierzadko jednak robimy to w momencie, gdy pogoda za oknem przypomina o tym, że już niedługo trzeba będzie grzać. Wymiana grzejników może być częścią generalnego remontu na którym w końcu trzeba się będzie zdecydować. Przyda się nam wtedy między tekst „Malowanie mieszkania – praktyczne porady”.
Kiedy podejmiemy decyzję o wymianie grzejnika (często to konieczność zwłaszcza w mieszkaniach budowanych kilkadziesiąt lat temu), to trzeba zastanowić się nad wyborem modelu. W tym wypadku mamy kilka możliwości.
Na rynku są dostępne modele żeliwne, stalowe i aluminiowe. Te pierwsze charakteryzują się między innymi długą żywotnością, a także wysoką odpornością na działanie wody pod ciśnieniem. Jeśli mamy starsze mieszkanie, to z dużym prawdopodobieństwem mamy właśnie taki model grzejnika.
Z kolei ostatnie lata to rosnąca popularność opcji „stalowej”. To grzejnik zapewniający efektywne wykorzystanie energii. Jest też on łatwy w montażu (przede wszystkim lżejszy od modelu żeliwnego). Takie grzejniki dostępne są w różnych wymiarach. Dzięki temu łatwo dopasować do pomieszczenia, ale przede wszystkim jego aranżacji.
Model aluminiowy ma tę przewagę nad opisanym wyżej, że jest odporny na korozję. Kaloryfery tego typu bardzo dobrze przewodzą ciepło. Mają one rozbudowaną powierzchnię grzewczą.
W kwestii utrzymywania odpowiedniej temperatury w mieszkaniu przy jednoczesnej możliwości oszczędzania na tym, wiele „do powiedzenia” ma jego stan. Mowa tutaj między innymi o szczelności okien i drzwi.
W nowoczesnym budownictwie, takim jak Osiedle Bella Dolina ( sprawdźcie to idealne dla singla ponad 37 metrowe mieszkanie ) problem z uciekającym ciepłem nie występuje. I można w pełni cieszyć się komfortem:).