Nie jest to proces łatwy, ale przy odpowiednim zaangażowaniu i poświęceniu mu pewnej ilości czasu, możemy go przeprowadzić sami. Przyda się nam oczywiście odpowiednia wiedza na ten temat. Tak abyśmy uniknęli błędów mogących wypaczyć końcowy efekt.
Kiedy zdecydować się na remont?
Załóżmy, że tapetowanie będzie jego zwieńczeniem tego procesu. Chociaż takie same zasady obowiązują w przypadku, gdy decydujemy się tylko na ten element zmiany wystroju. Cały proces najlepiej rozplanować w czasie w taki sposób, by udało się go przeprowadzić w okresie letnim. Można go oczywiście zacząć wcześniej, ale trwająca właśnie wiosna, to czas w którym lepiej skupić się na planie i przede wszystkim kosztorysie. W przypadku tego ostatniego sporym ułatwieniem mogą być dostępne w internecie bezpłatne kalkulatory budowlane. I zawsze warto jednak uwzględnić dodatkowe koszty.
Przed tapetowaniem przygotujmy dobrze ścianę
To bardzo istotny element całego procesu. Pierwsza kwestią jest to, czy mamy do czynienia z powierzchnią nową, czy podłoże jest stare. Zaczniemy od tego pierwszego przypadku.
Możemy więc mieć podłoże nieotynkowane. W takiej sytuacji tapetę można położyć wtedy, gdy jest ono równe. Ścianę koniecznie trzeba zagruntować. Jeśli znajduje się na niej tynk tradycyjny, to proces można rozpocząć po kilku tygodniach (zwykle czterech) od jego położenia. Jeśli są to płyty gipsowo – kartonowe powinniśmy odczekać do momentu, aż wyschnie masa wypełniająca spoiwa. Te ostatnie należy wcześniej przeszlifować. Ścianę koniecznie zagruntować.
Jeśli mamy do czynienia ze starym podłożem i jest ono nierówne, to będziemy musieli na nie nanieść grunt. Następnie można jako podkład przykleić tapetę izolacyjną. W sytuacji gdy podłoże pyli, ale też na przykład się kruszy, koniecznością jest naniesienie gruntu, który skutecznie rozwiąże dany problem.
Ściana może być pokryta starą farbą. Tutaj musimy sprawdzić czy jest ona olejna czy klejowa. W jaki sposób można to zrobić? Jedną z metod jest namoczenie palca w wodzie i przyłożenie go do ściany. Następnie wykonujemy po niej ruchy okrężne. Jeśli w którymś miejscu farba zacznie się rozpuszczać, to z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z klejową.
Jeśli tak jest, to należy ją usunąć. Ścianę następnie zagruntować. W przypadku gdy jest ona pomalowana farbą olejną, to trzeba ją przeszlifować. Następnie dokładnie oczyścić i zagruntować. Jeśli podłoże było pokryte farbą dyspresyjną, to wystarczy ją zmyć i nanieść grunt.
Co jeśli na ścianie jest stara tapeta?
Będziemy ją oczywiście musieli usunąć. W tym wypadku mamy dwie możliwości. Możemy taką tapetę próbować usunąć na sucho. Jest to proces długotrwały. Wymagać będzie od nas też dużej cierpliwości. Druga możliwość to usunięcie tapety na mokro. Wystarczy do tego procesu „zwykła” woda. Jeden z domowych sposobów, to wymieszanie jej z octem. Pół na pół. Taki roztwór możemy wlać do butelki z atomizerem. Spryskać nim ścianę. Odczekać kilkanaście minut. Następnie możemy zdzierać tapetę szpachelką. Jeśli będzie szło to „opornie”, to powinniśmy ścianę spryskać jeszcze raz. Do zdzierania możemy również wykorzystać przeznaczone do tego preparaty.
Po przygotowaniu ściany w końcu zabieramy się za kładzenie tapety. O tym w jaki sposób to zrobić w następnej części:).