W pierwszej części, którą możecie przeczytać w tym miejscu, znajdziecie między innymi informacje o tym jak przygotować ścianę do kładzenia tapety. Jak również kiedy decydować się na ten proces. Tutaj skupimy się między innymi na rodzajach tapet. I ich cechach mających wpływ na pomieszczeniu w którym można je umieścić.
Jakie są rodzaje tapet?
Na początek najmniej trwałe – papierowe. Jeśli chodzi o miejsce w którym mogą się one znaleźć, to zwykle wymienia się sypialnię. Pomieszczenie w którym dużo łatwiej uniknąć zabrudzeń i uszkodzeń, niż na przykład w kuchni.
Kolejny rodzaj to tapety winylowe. Są one zdecydowanie bardziej trwałe, niż te opisane wyżej. Takie tapety pokryte są winylem odpornym na działanie wody, a także niektórych środków chemicznych. Sprawdzą się one w takich pomieszczeniach jak łazienka czy w mocno eksploatowanym pokoju.
Tapety tego typu mogą być płaskie lub spieniane. Te ostatnie są grubsze. Często wykorzystuje się w przypadku ścian mających różnego rodzaju niedoskonałości (np. ubytki). Tapety winylowe płaskie są odporne na zarysowania. Mają błyszczącą powierzchnię. Ta ostatnia w przypadku opisywanego rodzaju tapet może być gładka lub strukturalna. Pierwsza nie wymaga tłumaczenia. Powierzchnia strukturalna „daje możliwość” imitowania drewna, czy cegły.
Kolejny rodzaj to tapety na flizelinie. W tym wypadku mamy dwie warstwy. Spodnia to właśnie flizelina (włóknina poliestrowa). Jej głównym zadaniem jest ochrona przed marszczeniem się. Tapety takie mają tę zaletę, że w momencie kiedy się je kładzie, zanim klej nie wyschnie, można skorygować położenie. Wierzchnią warstwę stanowi papier. Może nią być również tworzywo sztuczne. Tapety flizelinowe bardzo łatwo usuwa się ze ściany. Warto również wspomnieć o tym, że zwiększają one izolację cieplną.
Możemy również zdecydować się na raufazę. W tym wypadku mamy dwie lub trzy warstwy. Jedną z nich stanowią wiórki drewniane. To one „decydują” jak będzie struktura tej tapety na ścianie. Jest ona zależna od grubości, rozmieszczenia wiórek drewnianych, a także ich rozmiaru. Ten rodzaj tapet można malować. I to wielokrotnie.
Dostępne są również tapety z włókna szklanego. Są one przede wszystkim odporne na działanie wody, jak również na uszkodzenia mechaniczne. Można je umieścić na przykład w przedpokoju i łazience. Są to jednak tapety, które dość trudno usunąć ze ściany.
Kończąc ten temat warto jeszcze wspomnieć o rodzajach: welurowym i korkowym. To tapety, którymi pokrywa się w zasadzie jedynie niewielkie części ścian. Pełnią one przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Do tej grupy zalicza się również fototapetę.
Jaki klej wybrać?
Jest on uzależniony od tego rodzaju tapety. W przypadku winylowych z racji sporej różnorodności, klej jest rozrabiany z wodą w różnych proporcjach. Przykładowo grubszy rodzaj tapety potrzebuje tego by był on bardziej gęsty. Jeśli decydujemy się na tapety papierowe, to klej nie musi być mocny. Do tego rzadszy niż przy winylowych.
Jak to wygląda w sytuacji gdy decydujemy się na tapety flizelinowe? Klej w tym wypadku (inaczej niż przy opisanych wyżej) kładzie się na ścianę. Będzie on bardzo gęsty. Nie należy go jednak rozcieńczać wodą. Taki klej do użytkowania przygotowujemy zgodnie z instrukcją.
Na koniec tapety z włókna szklanego. Sprawa jest o tyle prosta, że ich producenci zwykle zalecają dedykowany dla nich klej.