Dla wielu ta pora roku jest drogą przez mękę. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców starszych mieszkań w blokach z wielkiej płyty i kawalarek od strony zachodniej z możliwością jedynie niewielkiego przewiewu.
To między innymi dla nich mamy sposoby pozwalające nieco ochłodzić mieszkanie w upalne dni. I przetrwać upalne lato:).
Rozwiązanie ostateczne – klimatyzacja
Zaczniemy od końca. To rozwiązanie dla mieszkań w których żadne inne sposoby nie działają. Do wybory mamy albo przenośne urządzenia, albo klimatyzatory stacjonarne (na przykład bardzo popularny typ split). W tym drugim przypadku trzeba nastawić się na bardzo duży koszt. Oprócz ceny samego urządzenia doliczyć trzeba również montaż. To jednak nie wszystko. W przypadku tego typu klimatyzatora montaż dotyczy zewnętrznej części na elewacji budynku. I to wymaga zgody zarządcy tego ostatniego.
Innym rozwiązaniem jest niewielki, przenośny klimatyzator. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Wymaga od dostępu do prądu i też miejsca odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. Często podnoszoną wadą jest głośność tego urządzenia.
Zwróć uwagę na źródła ciepła
To, że za oknem żar, który wlewa się do mieszkania, to jedna sprawa. Ale temperaturę w nim mogą dodatkowo podnosić pewne urządzenia. Pierwsza i podstawa sprawa – jak najmniej korzystać z kuchenki. Nie chodzi oczywiście o głodowanie, ale lepiej ograniczyć gotowanie:). Zresztą przy upałach i tak jemy mniej. Na pewno też, jeśli chcecie obniżyć temperaturę (a już na pewno jej nie podwyższać) nie włączajy piekarnika. Warto przyjrzeć się konkretnym urządzeniom działającym w mieszkaniu. Czy aby na pewno wszystkie muszą być włączone w tym samym momencie. Dają one przecież dodatkowe ciepło.
Domowe sposoby na ochłodzenie
Na początek wietrzenie pomieszczeń. W czasie upałów powinno się ono odbywać jedynie rano i wieczorem. Ale nie zaraz po tym jak zajdzie słońce. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zostawić otwarte lub jedynie uchylone okna na noc. W ciągu dnia jednak powinny być one zamknięte. Jeśli są na nich rolety albo żaluzje – zasłonięte. Podobnie w przypadku zasłon. Pewnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Takim domowym rozwiązaniem na ochłodzenie mieszkania jest wieszanie mokrego prześcieradła na oknach (otwartych). W ten sam sposób można też wykorzystać firankę.
Jeśli upał utrudnia sen, to po pierwsze warto przed położeniem się do łóżka wziąć prysznic. Schłodzić organizm. Lepiej też nie jeść zbyt obfitej kolacji. Aby schłodzić organizm, trzeba również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.
Kup niewielki wentylator
To kolejne rozwiązanie, który nie jest idealnym sposobem na upały, ale na pewno może przynieść ulgę w czasie wysokich temperatur. Koszt takiego urządzenia może być bardzo różny. I warto zastanowić się nad wyborem. Kupno tanich wiatraków niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia, a i samo działanie będzie daleko niewystarczające.
Do wyboru mamy wentylatory wolnostojące i takie które można postawić na stole. Są też tak zwane modele kolumnowe. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na to, czy dany model ma regulowanie prędkości działania (i w jakim zakresie). Kolejnym parametrem jest oscylacja. Niektóre z modeli mają kilka trybów tej funkcji.