Z pierwszej części tej mini-serii dowiecie się między innymi tego na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni, tak aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pociechom. W dzisiejszym tekście skupimy się na pokoju dla dziecka. I na tym jak go urządzić.
Salon
Zaczniemy jednak od najważniejszego w wielu mieszkaniach punktu. W momencie kiedy dziecko zaczyna raczkować, powinniśmy wygospodarować dla niego miejsce właśnie w salonie. Przy urządzaniu tego pomieszczenia musimy mieć na uwadze dwie kwestie: funkcjonalność i bezpieczeństwo. W salonie znajdźmy więc miejsce, gdzie umieścimy kojec, a także stworzymy naszemu maluchowi kącik do zabawy.
W kwestii bezpieczeństwa warto uwzględnić wspominane w pierwszej części zabezpieczenie gniazdek. Koszt „zaślepek” jest niewielki, a dzięki nim ochronimy nasze dziecko. Trzeba zabezpieczyć również rogi i kanty szafek. Dotyczy to oczywiście każdego pomieszczenia w mieszkaniu dla rodziny z dzieckiem. Przy jego urządzaniu pamiętajmy o podłogach. Aby nie były one śliskie.
W salonie nie powinny znajdować zbyt wysokie meble. Pamiętajmy też o tym, że maluchy lubią rysować wszędzie, gdzie tylko jest wolna przestrzeń. Również po meblach. Musi się więc je dać łatwo czyścić. Podobnie w przypadku farb, którymi będą pomalowane ściany.
Pokój dla dziecka
Po pierwsze warto stworzyć w miarę możliwości 3 strefy w takim pomieszczeniu (większa powierzchnia daje w tej kwestii więcej możliwości, tak jest na przykład w tym ponad 67-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina). Mowa o pokoju dla starszaków. Strefa do spania, nauki i zabawy. W każdej z nich zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Przykładowo łóżko nie może być zbyt wysokie. Dzięki temu dziecko uniknie upadku i możliwej kontuzji.
Wyłączniki światła muszą znaleźć na wysokości na której łatwo będzie z nich skorzystać. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało chodzić po ciemku po pokoju. Zmniejszamy ryzyko kontuzji.
Odrębną i bardzo ważną kwestię w momencie urządzania pokoju dla dziecka stanowi wybór farb. Ściany w tym pomieszczeniu powinny być odporne między innymi uszkodzenia i wspominaną już fantazję maluchów do rysowania po nich. Farby w takim pomieszczeniu powinny posiadać odpowiednie atesty. Wybieramy te, które są hipoalergiczne. Jednym z podstawowym wymogów jakie musi spełniać taka farba jest wodorozcieńczalność. Więcej o ich cechach możecie przeczytać w tym tekście.
W pokoju dziecka zwracamy również uwagę na podłogę. To zwykle ulubione miejsce do zabawy. Musi być ona odporna uszkodzenia. Jeśli znajduje się na niej niewielki dywan, to powinniśmy zabezpieczyć go przed przesuwaniem. Na przykład poprzez podklejenie go. Nasza pociecha dzięki temu uniknie bolesnej kontuzji. Podłoga w tym pokoju musi być oczywiście wykonana z bezpiecznych materiałów.
Przy maluchu, który uczy się chodzić, koniecznie musimy pamiętać o przystosowaniu do tej sytuacji mebli. Powinny być one przymocowane do ściany. Dzieci próbując wstawać mogą się ich przytrzymywać. My w taki sposób ograniczymy ryzyko, tego że szafka przewróci się na malucha. I na koniec jeszcze jedna sprawa. Pamiętajmy o zabezpieczeniu drzwi do pokoju. Tak aby dziecko nie przytrzasnęło sobie palców.