To jedno z najważniejszych miejsc w naszym mieszkaniu pod względem bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Przy urządzaniu kuchni i wyborze stylu powinniśmy też zwrócić uwagę na zmiany, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo. To niejedyna kwestia jaka jest w przypadku tego pomieszczenia istotna.
Urządzamy kuchnię – co jest najważniejsze?
Ale to właśnie od bezpieczeństwa zaczniemy. Przy urządzaniu kuchni w mieszkaniu w którym znajduje się małe dziecko pewne style aranżacji się nie sprawdzą. Ewentualnie będzie trzeba mocno zmodyfikować ich cechy wiodące. Za najlepszy przykład posłużą style w których ogromne znaczenie mają dodatki.
Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, mając w mieszkaniu małe dzieci, musimy pamiętać o tym, aby znajdowały się one poza ich zasięgiem. To zresztą jedna z głównych zasad jakimi powinniśmy się kierować urządzając bezpieczną kuchnię. Wszelkiego rodzaju produkty, które mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka umieszczamy poza ich zasięgiem. Dotyczy to zarówno środków czyszczących, jak i jedzenia. A to tylko jedna z kwestii związanych z bezpieczeństwem dzieci w tym pomieszczeniu.
Przy urządzaniu kuchni – niezależnie od wybranego stylu – musimy wziąć pod uwagę funkcjonalność. Cóż, że będzie ona wyglądała jak z okładki katalogu, skoro nie będzie się w niej dało… gotować:). Przede wszystkim już na etapie planowania remontu tego pomieszczenia warto zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby. Zarówno związanych z gotowaniem, ale też przechowywaniem produktów spożywczych. Warto też odpowiedzieć na pytanie „W jaki sposób obniżyć koszty zużycia wody?”.
Już sam remont tego pomieszczenia stawia przed nami spore wyzwania. Zwłaszcza jeśli decydujemy się go zrobić sami. W tym wypadku warto jednak dość krytyczne podejść do swoich umiejętności. Lepiej zapłacić komuś, żeby to za nas zrobił, niż żeby potem trzeba było poprawiać i generować dodatkowe koszty.
Jeśli jednak taki remont chcemy przeprowadzić sami, to musimy dość dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty związane takim procesem. Chociażby parametry dotyczące farb.
Styl minimalistyczny
To jedna z możliwości, która sprawdzi się w małych kuchniach. Natomiast, jeśli po prostu cenimy sobie minimalizm nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować w taki sposób większą powierzchnię (np. w tym prawie 65-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Paderewskiego Park w Rzeszowie).
To styl w którym nie ma miejsca na dużą ilość talerzy, sztućców, ale również dodatków mających ozdabiać kuchnię. Obecność przedmiotów ograniczamy do niezbędnego minimum. To jak wygląda to ostatnie. jest zależne od tego jak często użytkujemy kuchnię i jakie mamy w związku z tym potrzeby.
To styl dla osób, które lubią porządek. Zabudowa w kuchniach urządzonym w taki sposób najczęściej jest prosta i pozbawiona zdobień. Jeśli chodzi o wybór koloru do tego pomieszczenia, to styl minimalistyczny „lubi” zimno. Taka barwa powinna dominować w kuchni. Styl minimalistyczny to najczęściej jeden, ewentualnie dwa kolory w pomieszczeniu.
Styl skandynawski
To obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów urządzania wnętrz. Czym będzie się charakteryzować kuchnia w stylu skandynawskim? Tutaj podobnie jak w sposobie aranżacji opisanym wyżej będzie prosto i bez zbędnych dodatków.
Kuchnia w stylu skandynawskim to pomieszczenie jasne i przede wszystkim urządzone w sposób funkcjonalny. Dodatkowo powinniśmy się kierować naszą wygodą. Związaną z przebywaniem w tym pomieszczeniu i jego użytkowaniem. W kuchni w stylu skandynawskim próżno szukać firanek czy zasłon. Wpuszczamy do niej jak najwięcej światła.
Dodatkowo warto kuchnię rozświetlić przy pomocy sztucznego oświetlenia. Tutaj również jak w przypadku innych aspektów związanych z wprowadzeniem stylu skandynawskiego na pierwsze miejsce wysuwa się prostota i funkcjonalność rozwiązań. Lampy obecne we wnętrzach urządzanych w taki sposób bardzo często wykonane są z naturalnych materiałów.
Jeśli chodzi o dobór kolorów, to styl skandynawski lubi biel, szarość i czerń. I to one powinny stanowić podstawę. Kuchnia urządzana w tym stylu nie powinna mieć zbyt dużo kolorowych dodatków. Najczęściej wykorzystuje się w takim sposobie aranżacji wnętrz drewno, kamień i szkło.
Styl boho
To z kolei sposób aranżacji, który spodoba się artystycznym duszom:). Tutaj przede wszystkim króluje swoboda wyboru. Sprawdzą się w niej zarówno elementy charakterystyczne dla designu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, jak i motywy ludowe. W kuchni w stylu boho możemy tak naprawdę umieścić obok siebie różne materiały, kolory itd. Tworząc swoistego rodzaju – kontrolowany – chaos.
To właśnie jedna z zalet takiego sposobu urządzania wnętrz. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i budżet. Chociaż akurat w przypadku stylu boho nie wydamy dużych kwot na urządzenie kuchni czy innych pomieszczeń. Wiele rzeczy, które przyozdobią nasze wnętrza znajdziemy na pchlim targu. Jeśli lubimy zieleń w mieszkaniu nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się ona również w kuchni. Duża ilość roślin w domu to sporo zalet, o czym możecie się przekonać czytając ten tekst.
Styl boho sprawdzi się przede wszystkim w kuchniach jasnych o większym metrażu. Natomiast warto unikać zbyt dużej ilości dodatków. Tak aby nie zmniejszyć dostępnej powierzchni i utrudnić codzienne funkcjonowanie w tym pomieszczeniu.