Od tego w jaki sposób to zrobimy zależy tak naprawdę komfort naszego codziennego życia. Problemy z wysypianiem się mają przełożenie nie tylko na samopoczucie, ale w ogóle funkcjonowanie organizmu. Dlatego remont i urządzenie sypialni należy dobrze przemyśleć.
Przede wszystkim plan
Zastanówmy się na początek do czego przeznaczona będzie nasza sypialnia. Oprócz oczywistej funkcji można ona spełniać jeszcze kilka ról. Sypialnia czasem bywa jednocześnie naszym gabinetem. Możemy w niej również urządzić garderobę. Wszystko to musimy wziąć pod uwagę w czasie tworzenia planu i kosztorysu remontu.
Co znajdzie się w tym pomieszczeniu oprócz łóżka? Szafa na ubrania, biurko? W jaki sposób będziemy oświetlać sypialnię? Jeśli planujemy generalny remont, to warto zastanowić się nad tym co znajdzie się na wymianę podłogi. Panele czy jednak drewno? To kolejne pytanie na które trzeba będzie sobie odpowiedzieć w czasie remontu sypialni. To pierwsze rozwiązanie jest na pewno dużo tańsze. Co przy niewielkim budżecie jest ogromnym plusem.
Jakie oświetlenie w sypialni? Mamy kilka możliwości. Po pierwsze to pomieszczenie powinno być równomiernie oświetlone. Do sypialni (szczególnie takiej o niewielkiej powierzchni) lepiej wybrać model lampy wiszącej o lekkiej formie. Bardzo istotny jest też wybór żarówki. W sypialni powinna mieć ona ciepłą barwę światła. Więcej o parametrach oświetlenia znajdziecie w tym tekście.
Oświetlenie w sypialni to też oczywiście lampki nocne. Ich wyborowi powinniśmy poświęcić nieco czasu. I nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyczne. Jeśli zdarza się nam pracować, albo czytać w łóżko, to musimy zadbać o wzrok.
Odrębną, ale bardzo ważną kwestią jest to w jaki sposób pomalujemy ściany. Przede wszystkim tworzymy pewną strefę komfortu, która ma nam dać możliwość wyciszenia się i ucieczki od bolączek dnia codziennego. Wybieramy raczej stonowane kolory. Pod uwagę warto też wziąć wielkość sypialni. Jeśli mamy dostępny niewielką powierzchnię, to możemy ją optycznie przez wybór jasnych kolorów powiększyć. Duży metraż sypialni (tak jak w tym prawie 62-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina w Rzeszowie) to więcej możliwości w doborze sposobu aranżacji.
Oczywiście wybierając farbę do tego pomieszczenia warto uzbroić się w informacje dotyczące parametrów, które je opisują. Dzięki temu wybierzemy odpowiedni rodzaj do sypialni. Unikniemy również problemów związanych z malowaniem danego pomieszczenia. Wiedza ta pozwoli też wyeliminować sytuację w której dobierzemy produkt o zbyt niskiej odporności na różnego rodzaju (to bardzo ważne w przypadku pokoju dla dziecka). Więcej na ten temat w tekście „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”.
Styl minimalistyczny
To dobry pomysł jeśli dysponujemy niewielkim metrażem. To też wybór dla osób, które urządzając mieszkanie, a w tym wypadku sypialnię nie lubią epatować nadmierną ilość dodatków. W stylu minimalistycznym stawiamy na proste, sprawdzone, ale przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania.
W sypialni znajdą się tylko najpotrzebniejsze meble. Przy ich wyborze na pewno szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na łóżko. Warto więc poświęcić wcześniej nieco czasu na sprawdzenie tego czym charakteryzują się poszczególne modele materacy (to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie). Jakie cechy opisują stelaż łóżka itd. O tym przeczytacie między innymi w tym miejscu.
Przy urządzaniu sypialni w stylu minimalistycznym możemy postawić na dwa główne elementy (np. kontrastujące ze sobą materiały) i wokół nich „zbudować” aranż. Często w przypadku tego sposobu wykorzystuje się dodatki o industrialnym charakterze.
Styl romantyczny
Jest wielu zwolenników takiego rozwiązania. I ten styl mocno kojarzy się właśnie z sypialnią. Na pewno to sposób, który sprawdzi się w przypadku większej powierzchni. Na jakie kolory stawiamy w tym stylu? Sprawdzi się biel, a także delikatne beże. Styl romantyczny kojarzy się z różem. I faktycznie można na niego postawić w sypialni. Najlepiej subtelny pastelowy róż.
Sypialnia urządzana w stylu romantycznym ma być przede wszystkim przytulna. Sporo więc miękkich poduszek, wełnianych ciepłych koców itp. Kwiatowe wzory zarówno na pościeli, jak i na zasłonach. Można powiedzieć, że siła tego stylu tkwi w dodatkach. I warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie i zakup takich, które najlepiej oddadzą charakter naszej sypialni.
Styl folkowy
To sposób aranżacji wnętrz, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Styl ten na szczęście nie zobowiązuje nas do zastawienia dostępnego metrażu wielkim drewnianym łóżkiem z – obowiązkowo! – siennikami:). Chociaż ma ono swój urok. Ludowy charakter nadadzą przede wszystkim dodatki. W internecie bez problemu znajdziemy przedmioty, które sprawdzą się w przypadku sypialni. Mowa chociażby o pościele z ludowym wzorem.
Nasza sypialnia będzie połączeniem nowoczesności z elementami tradycji. Możemy poświęcić nieco czasu studiując wygląd tego pomieszczenia w domach z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy tam naprawdę sporo inspiracji. Podobnie jak w przypadku wyżej opisywanego sposobu aranżacji siła będzie tkwiła w szczególe.