Dla kogo niewielki metraż?
Zaczniemy jednak od odpowiedzi na tak postawione pytanie. A w zasadzie dwóch. Pierwsza brzmi singiel. Druga senior. W tym pierwszym przypadku osoby takie wybierają niewielkie mieszkania z kilku powodów. Nierzadko traktują je jedynie jako sypialnię, lub miejsce w którym przebywają krótko w ciągu dnia. W takim wypadku pewne możliwe niedogodności (na przykład niewielka kuchnia) nie stanowią dużego problemu.
Młode osoby dopiero zaczynające swoją ścieżkę zawodową dużo większą uwagę zwracają na inne aspekty mieszkania, a dokładniej rzecz biorąc jego lokalizacji. Bardzo często single wybierają miejsca w okolicy centrum miasta. W Rzeszowie takim osiedlem jest Skyres. W bliskiej odległości od centrum znajduje się także Bella Dolina.
Z kolei seniorom niewielki metraż „zapewnia” łatwiejsze utrzymanie porządku w takim mieszkaniu. Prościej będzie je przystosować do wymogów osoby starszej.
Meblowanie małego mieszkania – jak to zrobić?
Z głową – przede wszystkim:). Warto wykorzystać dostępną przestrzeń. Natomiast musimy w tym aspekcie ustrzec się często popełnianych błędów. Tutaj za przykład posłuży wykorzystywanie dostępnej przestrzeń przy ścianach do samego sufitu. To często proponowane rozwiązanie w przypadku meblowania małego mieszkania. Ale umieszczenie na przykład wysokich szaf (takich właśnie do sufitu) może „przytłoczyć” i tak niewielką już powierzchnię. Musimy na to zwrócić uwagę w czasie wybierania modelu, który znajdzie się w naszych pomieszczeniach.
Często polecanym trickiem przy meblowaniu małego mieszkania jest kupno szafek, które na drzwiach mają lustra (lub po prostu ich zamontowanie). To pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Zresztą lustra możemy też umieścić w innych miejscach naszego mieszkania.
Co jeszcze warto zrobić, aby stworzyć funkcjonalne wnętrze w którym będzie się dobrze mieszkać? Dobrym i praktykowanym rozwiązaniem jest wybór mebli spełniających jednocześnie kilka funkcji. Przykładów jest wiele. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą się wydawać dziwne, lub niespotykane. Tak jak chociażby połączenie w jednym meblu biurka i łóżka. Jeśli mamy niewielką powierzchnię do wykorzystania, a jesteśmy osobą pracującą w domu, to takie rozwiązanie może być świetnym pomysłem.
Katalogi pełne są mebli, które spełniają po kilka funkcji. Jeśli jesteśmy przy łóżku, to – w sytuacji gdy kupujemy sporo książek – dobrym pomysłem będzie wybór modelu spełniającego też funkcję domowej biblioteki:).
Wróćmy od ogólnych porad przy meblowaniu małego mieszkania. Warto wziąć pod uwagę dość istotny aspekt jakim są kolory. Odpowiednie dobrane potrafią powiększyć optycznie niewielką przestrzeń. Jeśli natomiast postawimy na nieodpowiednie kolory, możemy bardzo skutecznie przytłoczyć małe mieszkanie.
Na co się więc zdecydować? Na pewno najlepszym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego mieszkania będą jasne kolory. Na szczęście nie jesteśmy skazani jedynie na biel. Możemy wybrać chociażby stonowane pastele. Warto też wiedzieć, że jasne, zimne kolory (może to być odcień błękitu) pozwalają optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Jeśli zależy na „poszerzeniu” pomieszczenia, to ściany możemy pomalować w poziome pasy. Gdy chcemy je „podwyższyć”, powinny być one pionowe.
Jak wydzielić strefy w małym mieszkaniu?
Niewielka powierzchnia wcale „nie zabiera” nam możliwości stworzenie miejsca do relaksu, pracy „zwykłego” codziennego funkcjonowania. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie gipsowej ścianki działowej. Ale to niejedyny sposób na wydzielenie poszczególnych stref w mieszkaniu. Możemy to zrobić przy pomocy niewielkiego regału. Jednocześnie stanie się on miejscem w którym trzymamy nasze rzeczy. Jeśli ma on wydzielać strefę do pracy, to znajdą się potrzebne dokumenty itd. Do podziału można też użyć ażurowych paneli. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli.
Meblowanie małego mieszkania – jakie oświetlenie?
Jest ono bardzo istotny elementem przy aranżowaniu niewielkich pomieszczeń. Przy jego użyciu możemy je optycznie powiększyć. Po pierwsze im więcej mamy w mieszkaniu światła naturalnego, tym lepiej. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość.
W niewielkim mieszkaniu możemy warto zastosować wiele punktów świetlnych. Powinno się ono znaleźć w różnych miejscach. Musimy mieć świadomość, ze im więcej ich będzie, tym pomieszczenie optycznie się „rozrośnie”.
Mając w dyspozycji niewielką przestrzeń mieszkania lepiej zrezygnować z masywnych wiszących lamp. Lepszym rozwiązaniem będą halogeny albo oświetlenie stropowe. Jeśli mamy jakieś wąskie pomieszczenie, to możemy zastosować bardzo prosty trick. Wystarczy w większym stopniu oświetlić krótsze ściany. Można to zrobić na przykład przy pomocy kinkietów.
Chyba jednym z najczęściej polecanych tricków związanych z meblowaniem małego mieszkania jest kierowanie źródła światła ku górze. Optycznie w ten sposób powiększamy powierzchnię, ale dzięki temu w prawidłowy sposób oświetlimy takie pomieszczenie.