Urządzamy mieszkanie – po pierwsze pomysł
Od tego zaczniemy. I od przygotowania planu. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, ale też pewne pomysły na urządzenie mieszkania. I to stanie się podstawą aranżacji wnętrz. Oczywiście możemy – i pewnie tak zrobimy – posiłkować się katalogami w poszukiwaniu rozwiązań, które będziemy chcieli przenieść do naszego mieszkania.
I nic nie stoi na przeszkodzie. Natomiast przestrzegamy przed przenoszeniem aranżacji z katalogów w 100%. Zwykle kończy się to wnętrzem, który wcale nie wygląda tak dobrze jak na zdjęciach. Dodatkowo okazuje się, że tworzymy przestrzeń kompletnie niefunkcjonalną. A nierzadko też nie bierzemy pod uwagę bezpieczeństwa członków rodziny (to szczególnie ważne, jeśli mamy „na pokładzie” małe dziecko). Z pewnych rozwiązań warto oczywiście skorzystać. Ale róbmy to z rozwagą.
Urządzamy pierwsze mieszkanie – funkcjonalność to podstawa
Ta porada dotyczy każdego. Nieważne czy aranżujemy wnętrze po raz pierwszy, czy mamy już na koncie wiele zmian. Urządzając swoje mieszkanie musimy mieć na uwadze przede wszystkim to… że będziemy w nim codziennie funkcjonować. Niby to oczywiste, ale to jeden z częściej popełnianych błędów przy urządzaniu mieszkania.
Zanim więc zabierzemy się za cały proces, musimy zastanowić się czego potrzebujemy, a także jak wygląda nasze codzienne życie. Za przykład posłuży osoba młodego singla, który właśnie stał się posiadaczem pierwszego mieszkania. Jeśli większość dnia spędza poza nim, to warto to uwzględnić w aranżacji. W tej sytuacji nie warto na przykład kupować dużej ilości sprzętów do kuchni. Takich, które będą stały i się kurzyły, bo i tak jadamy „na mieście”. Oczywiście jeśli ktoś jest zapalonym kucharzem, to ta porada go nie dotyczy:).
Ale już kwestia wielkości najważniejszych sprzętów w tym pomieszczeniu jak najbardziej. Jeśli mieszkamy sami i raczej nie będziemy mieć zbyt często gości, to w kuchni doskonale sprawdzi się niewielka lodówka. Podobnie z kuchenką na której może być mniej palników. Jeśli mamy mało powierzchni do wykorzystania, to dzięki temu nie będziemy się „obijać” o meble. I stworzymy funkcjonalną przestrzeń.
Pragmatyzm w aranżacji wnętrz to podstawa
Jeśli kuszą nas piękne wnętrza, wyglądające jak ze wspominanego katalogu, to musimy o tym zapomnieć:). A przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć takie zapędy. Opisywana wyżej funkcjonalność to jedna sprawa. Ale musimy też podejść do aranżacji wnętrz w sposób praktyczny.
Tutaj za przykład posłuży nam wybór farb do kuchni. To wnętrze – nawet przy założeniu, że nie będziemy zbyt często z niego korzystać – narażone na uszkodzenia i zabrudzenia. Zanim wybierzemy farbę do tego pomieszczenia, koniecznie musimy zapoznać się z ich parametrami. W jaki sposób są one opisane. A także czym poszczególne farby się charakteryzują. To pozwoli nam wybrać do kuchni taką, która między innymi ma większą odporność na zabrudzenia.
Odrębną kwestię związaną z pragmatycznym podejściem do urządzania mieszkania jest posiadanie zwierzaka. I skupimy się tutaj na dwóch najbardziej popularnych – psie i kocie. W obu przypadkach lepiej postawić ma meble wykonane z trwałych materiałów. To samo dotyczy podłogi. Jeśli mamy psa albo kota, to aranżując swoje pierwsze (ale też i kolejne) wnętrze, zrezygnujmy z dużej ilości dodatków.
Będzie się na nich odkładało sporo kurzu i sierści. Ta ostatnia „wymaga” od nas przemyślenia takich rzeczy jak dywan, koce, zasłony itd. I w takiej sytuacji – kiedy mamy w mieszkaniu zwierzaka – lepiej wybrać minimalizm. Tutaj sprawdzi się też styl skandynawski. Więcej możliwości znajdziecie między innymi w tym przeglądzie aranżacji wnętrz.
Małe mieszkanie – duży problemów
Zwłaszcza, jeśli urządzamy je po raz pierwszy. Czyha na nas masa pułapek. Ich konsekwencją zwykle jest urządzenie niefunkcjonalnego wnętrza. Nierzadko kończy się to też przytłoczeniem – i tak przecież – niewielkiej przestrzeni.
W jaki sposób uniknąć tego ostatniego problemu? Wystarczy znajomość paru prostych sposobów. Po pierwsze im więcej naturalnego światła w takim małym mieszkaniu, tym lepiej. Z kolei sztucznym oświetleniem możemy optycznie powiększyć metraż. W takim wypadku za przykład pomocnego rozwiązania wskazuje się skierowanie źródła światła ku górze. Możemy to uzyskać dzięki umieszczeniu w naszym domu kinkietów.
Aby optycznie powiększyć swoje mieszkanie możemy też wykorzystać sposób z lustrami. Możemy je umieścić na drzwiach szafy. Proste rozwiązanie na to, aby mała powierzchnia nas nie przytłoczyła. Kolejnym rozwiązaniem jest odpowiednie umeblowanie niewielkiego mieszkania. Dobrze przemyślany plan pozwoli oszczędzić nam sporo powierzchni. Świetnie sprawdzą się meble spełniające kilka funkcji jednocześnie. O powierzchnię w małym mieszkaniu szczególnie będziemy musieli powalczyć w kuchni i łazience. Porady związane z tym pierwszym pomieszczeniem znajdziecie w tym tekście.