Strefy w sypialni – na co zwrócić uwagę?
Podobnie jak inne pomieszczenia w mieszkaniu, tak i ona może od nas wymagać podzielenia na części o różnych zadaniach i przeznaczeniu. Oczywiście w sypialni mamy przede wszystkim odpoczywać, ale często łączy się ją (a nie rzadko jesteśmy do tego zmuszeni) z garderobą i – najgorsza możliwość – z miejscem w którym pracujemy.
Niewielka powierzchnia tego pomieszczenia stawia przed nami nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli zamierzamy w niej urządzić wspominaną garderobę. Przy tworzeniu stref w sypialni zwracamy uwagę na każde dostępne miejsce. Czy to będzie narożnik, czy powierzchnia pod skośnym dachem – wszystko można wykorzystać.
Jednym z najszybszych sposobów na wydzielenie strefy garderoby w sypialni jest zastosowanie przepierzenia lub parawanu. Przy jej urządzaniu bardzo często poleca się szafy wnękowe. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie dadzą możliwość przechowywania sporej ilości ubrań.
Urządzamy sypialnię – najważniejsze jest łóżko
Ale nie byle jakie. Łóżko o konkretnych parametrach. Oczywiście – pisząc mniej technicznie – mebel ten powinien być taki, abyśmy się mogli na nim wysypiać:). Natomiast musi on również zapewniać odpowiednią regenerację organizmu i nie robić „krzywdy” naszemu kręgosłupowi.
Dlatego wybór łóżka rozpoczniemy od zapoznania się ze wspomnianymi parametrami. Najpopularniejsze obecnie rozwiązanie to zakup materaca. O tym jakie są dostępne ich rodzaje, przeczytacie między innymi w tekście. Warto też wiedzieć, że bardzo istotnym parametrem jest twardość materaca. To ona będzie miała wpływ na to czy będziemy się wysypiać, a także na to jak nasz organizm się zregeneruje.
Często bagatelizowaną sprawą przy zakupie tego mebla jest stelaż łóżka. A to spory błąd, bo on również ma wpływ na sen. Warto też znać najważniejszą zasadę związana z wyborem łóżka. Parametry to jedno, ale przede wszystkim powinniśmy się kierować naszymi indywidualnymi odczuciami.
Oświetlenie w sypialni
To jak kilkukrotnie wspomnieliśmy przede wszystkim miejsce do relaksu i snu. I oświetlenie odgrywa tutaj sporą rolę. Zaczniemy od jego barwy. Światło w sypialni powinno być „ciepłe”. Kolejna sprawa to rodzaje lamp w tym pomieszczeniu. W sypialni najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest występowanie jednocześnie oświetlenia górnego i dolnego. To drugie przede wszystkim przy łóżku. Szczególnego znaczenia obecność dwóch rodzajów oświetlenia nabiera w sytuacji, gdy urządzamy sypialnię dla seniora. To jeden z elementów związanych z bezpieczeństwem osoby starszej. Więcej porad znajdziecie w tekście „Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?”
Bardzo popularnym rozwiązaniem w sypialni jest umieszczenie nad łóżkiem kinkietów. Dzięki niemu możemy stworzyć przyjemną, wręcz przytulną atmosferę w tym pomieszczeniu. Aby jak najlepiej spełniały one swoją funkcję, powinny być zamontowane co najmniej 75 centymetrów nad łóżkiem.
Niewielka sypialnia – co możemy zrobić?
Mała powierzchnia tego pomieszczenia to bardzo częsty problem w mieszkaniach. I to nie tylko w kawalerkach. Ale i w takiej sytuacji mamy całkiem dużo możliwości. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli mamy dostępny niewielki metraż sypialni, musimy wykorzystać każdy dostępny centymetr. W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają osoby mieszkające w kamienicach. To zwykle mieszkania wysokie, dające możliwość zaaranżowania w sypialni antresoli.
Przy urządzaniu tego pomieszczenia warto zwrócić szczególną uwagę na ściany. Mają one spory potencjał „aranżacyjny”. Urządzone w przemyślany sposób, pozwolą oszczędzić miejsce w naszej niewielkiej sypialni, ale też zmieścić więcej rzeczy.
W przypadku, gdy dysponujemy małą powierzchnią, istotną kwestią stają się kolory, jakie pojawią się w tym pomieszczeniu. Nie tylko na ścianach. Chociaż to właśnie w ich przypadku możemy zrobić małej sypialni „najwięcej złego”, ale również skutecznie ją powiększyć (oczywiście optycznie).
Na jakie kolory postawić w tym pomieszczeniu? Lepiej aby były one jasne, Ciemne kolory mogą nam przytłoczyć sypialnię. Jeśli mamy niewielką powierzchnię, to musimy zapomnieć o czerni.
Drugim istotnym aspektem jest to, abyśmy mogli się w tym pomieszczeniu wyciszyć. Możemy sobie w tym pomóc wybierając do sypialni stonowane kolory. To mogą być na przykład odcienie niebieskiego. Nasuwa on przede wszystkim pozytywne skojarzenia. Do tego „koi” nasze zmysły.
W sypialni dobrze sprawdzą się też szarości i biele. Ale to wciąż nie wszystkie rozwiązania, które pozwolą nam stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Często w sypialni poleca się beże i ściany w kolorze kawy z mlekiem. W tym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się również mięta a także morska zieleń.
Czego w sypialni unikać? Kolorów agresywnych, lub takich które są zbyt „energetyczne”. I tutaj z przykład posłuży kolor żółty. Ożywia on pomieszczenie. Dodaje energii i kojarzy się z radością. Ale akurat w sypialni się nie sprawdzi. Poza tym zbyt duża ilość żółtego w naszym mieszkaniu również nie jest wskazana.