Nieduży metraż łazienki w Twoim nowym mieszkaniu wcale nie musi oznaczać, że wnętrze będzie zagracone i nieciekawe. Podsuwamy kilka patentów, które pozwolą na kilku metrach wyczarować atrakcyjną, funkcjonalną przestrzeń.
Po pierwsze, jasne, zimne kolory
Do małych łazienek doskonałe będą wszelkie tony bieli i jasnych szarości, ale nie tylko one. Równie dobrze sprawdzą się jasne i chłodne odcienie wszelkich kolorów – błękitów, zieleni, różów, żółci. Zimne barwy „oszukają” nasze oko, zapewnią efekt oddalenia, zwiodą iluzją głębi. W małej łazience lepiej zrezygnować z płytek o wyrazistych wzorach i z kontrastowych fug, bo przytłoczą one wnętrze. Za to świetnie zagrają jednokolorowe kafle połączone niemal niewidoczną fugą w duże płaszczyzny, tafle matowego szkła, pokrycia imitujące beton. Możemy pokusić się o użycie droższych, nawet luksusowych materiałów, bo do małego wnętrza trzeba ich naprawdę niewiele.
Po drugie, światło i blask
Błyszczące kafle ścian i podłóg, szklana kabina prysznica, lakierowane drzwiczki szafek, duże powierzchnie luster – wszystko, co odbija światło, jest dobrodziejstwem małej łazienki. Błyszczące materiały rozjaśnią i powiększą wnętrze, wniosą do niego świeżość i blask. Lustra warto zamontować jak największe, niech zajmują całą ścianę, tworząc iluzję przestrzeni pełnej światła i powietrza.
Po trzecie, prosty układ
Małym pomieszczeniom służy sterylny porządek i funkcjonalność. Dlatego niewielką łazienkę w nowym mieszkaniu warto urządzić tak, aby łatwo było utrzymać w niej ład i równie łatwo dało się z niej korzystać. Im więcej drobiazgów schowamy w szafkach (zawieszonych na ścianie czy zamontowanych pod umywalką), tym lepiej. Warto także zadbać o komfort korzystania z łazienki. Najbardziej praktyczny jest układ linearny, czyli zamontowanie w jednej linii prysznica, toalety i umywalki. Najbliżej drzwi powinny być te urządzenia, których używamy najczęściej, czyli umywalka i muszla.
Po czwarte, minimalizm i lekkość
Ciężkie szafki ustawione na podłodze odbiorą wdzięk każdemu małemu pomieszczeniu. Starajmy się nie przesadzać z liczbą półek, a te które są niezbędne mocujmy do ścian. Im więcej sprzętów i urządzeń uda się zawiesić, tym lepiej. Również muszlę i umywalkę możemy zamontować nad podłogą, znajdziemy także modele podwieszanych szafek pod umywalkę. Dzięki takiemu „zawieszeniu” wnętrze wyda się przestronniejsze, lekkie, a w dodatku znacznie łatwiej będzie je utrzymać w czystości.
Po piąte, stylistyczna harmonia
Na małych przestrzeniach wszystkie stylistyczne błędy natychmiast rzucają się w oczy, warto więc zadbać o harmonię. Wybierajmy urządzenia, meble i dodatki w tym samym czy podobnym stylu. Armatura nad wanną i umywalką powinna być tego samego rodzaju i dobrze, by korespondowała ze stylem wieszaków na ręczniki, mydelniczek, uchwytów, kubków na szczoteczki i innych akcesoriów. Mała łazienka bardzo skorzysta na jednorodnej stylistyce, a nam zapewni miłe uczucie komfortu, którego w tym miejscu oczekujemy bardziej niż w jakimkolwiek innym.