Ostatnio pisaliśmy o tym czym kierować się przy kupnie nieruchomości dla najemców. Poniżej znajdziecie porady przydatne przy urządzaniu mieszkania na wynajem. Takie, które pozwolą zwiększyć szansę na zdobycie lokatorów.
Urządzamy mieszkanie na wynajem – remont jest ważny
W żadnym wypadku nie można go bagatelizować. Jeśli wybraliśmy mieszkanie z rynku wtórnego („przechodzone”), to jest on wręcz koniecznością. Nie my co prawda w nim będziemy funkcjonowali, ale urządzając mieszkanie na wynajem – w tym akurat aspekcie – warto podejść do tego z naszej perspektywy. Czy przeszkadzają nam odrapane, brudne ściany? A zły stan instalacji? Tak samo będzie to przeszkadzać najemcom. Mieszkanie „po przejściach” nie znajdzie wielu chętnych. Dlatego remont jest niezbędny. Może oczywiście przeprowadzić w sposób oszczędny, już „zwykłe” pomalowanie ścian sporo w nim zmieni. Natomiast nie róbmy go „po kosztach”. Więcej na temat odświeżania mieszkania znajdziecie między innymi w tekście „Jak dobrze zaplanować remont?”.
Mieszkanie na wynajem – nasz gust zostawiamy za drzwiami
O ile w kwestii remontu warto – jak wspomnieliśmy – spojrzeć z naszej perspektywy, o tyle już przy urządzaniu mieszkania na wynajem w żadnym wypadku. To nie my będziemy w nim funkcjonować (podkreślamy to po raz kolejny). Niby to kwestia oczywista, a bardzo często pomijana. Rozwiązania, które pasują nam, niekoniecznie ułatwią codzienne życie najemcom.
Mieszkanie powinno być urządzone w sposób uniwersalny. Muszą się w nim znaleźć najbardziej potrzebne sprzęty i meble. Lodówka, pralka, kuchenka – to mus. Możemy też zdecydować się nieco rozszerzyć ten „asortyment” na przykład o zmywarkę. Wiele w kwestii doboru sprzętu i mebli zależne jest od tego w jaki target najemców celujemy. Inaczej podejdziemy do sprawy, jeśli nasze mieszkanie będą wynajmować studenci. Na inne kwestie zwrócimy uwagę, jeśli chcemy, aby najemcami były młode pary, czy singiel startujący w dorosłym życiu.
Natomiast niezależnie od tego trzeba pamiętać o jednym. Urządzając mieszkanie na wynajem w żadnym wypadku nie należy go traktować jako przechowalni mebli i pamiątek rodzinnych. Nikt nie będzie się czuł komfortowo w takim miejscu. Znajdźmy dla pamiątek inne miejsce.
Wyższy standard – więcej najemców
Oczywiście w pewnym uproszczeniu. Faktem natomiast jest, że w zapomnienie odchodzą czasy, gdy studenci szukający mieszkania, brali „cokolwiek”. Dużo większego znaczenia nabrał obecnie standard takiej nieruchomości. Studenci godzą się na wyższą cenę, ale za odpowiednią jakość.
Podobnie w przypadku singli, czy młodych par na dorobku. Jeśli celujemy w taki właśnie target, to warto zadbać o wyższy standard przy urządzaniu mieszkania na wynajem. Oczywiście pod uwagę bierzemy też dostępny budżet. Nikt nie chce przeznaczyć zbyt dużej kwoty na taki lokal. Możemy zdecydować się na meble używane, ale z kolei nie kupujmy modeli 20-30 letnich.
Szczególną uwagę należy zwrócić na łazienkę i kuchnię. O ile najemcy są w stanie pójść na pewne ustępstwa w przypadku innych pomieszczeń, to w dwóch wymienionych nie. Sprzęt który się w nich znajdziecie może być używany, ale nie kupujmy zbyt starego. To zresztą ma też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lokatorów i samego mieszkania.
Jeszcze jedna kwestia związana ze standardem urządzania mieszkania na wynajem. Niestety raczej nie zdarzają się sytuacje w których nie dojdzie w czasie użytkowania lokalu do pewnych uszkodzeń. Jako właściciel mieszkania możemy zabezpieczyć się w kwestii kosztów późniejszych napraw czy remontów. Natomiast przy meblowaniu wziąć to pod uwagę. Wysoki standard to plus, ale też nie ma potrzeby wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy.
Kilka mniejszych (ale przydatnych) porad
Przy urządzaniu mieszkania na wynajem zwróćmy szczególną uwagę na podłogi. Lepiej zrezygnować z drogich dywanów. Wymagają one czyszczenia, a doświadczenie podpowiada, że najemcy – zwłaszcza studenci – maja do tego dość „frywolne podejście”. Skutkiem tego dywan po takich lokatorach może się nadawać tylko do wyrzucenia.
Jeśli chodzi o sam wybór podłogi, to przede wszystkim stawiamy na materiały trwałe. Ze szczególnym uwzględnieniem łazienki i kuchni. Jednym z rozwiązań, które sprawdzi się w takim mieszkaniu, będą panele podłogowe o klasie ścieralności minimum 3A.
Wróćmy na chwilę do wspominanego na początku remontu. A dokładniej – malowania ścian. Zastanówmy się nad wyborem koloru. W tym wypadku najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest neutralna biel. Dzięki niej można też stworzyć – optycznie – bardziej przestronne wnętrze. Oczywiście możemy się też zdecydować na inne kolory. Ważne, aby były one stonowane.
Wybierając meble do mieszkania postawmy na ich uniwersalność, ale też zdecydujmy się na rozwiązania praktyczne. Szczególną uwagę musimy zwrócić na łóżka. Nie umieszczajmy w mieszkaniu starego i zdezelowanego mebla. Nowe i wygodne łóżko ( z materacem) to nie jest duży wydatek. A dzięki tworzymy komfortowe miejsce do spania. Najemca oglądając swoje przyszłe (ewentualnie) mieszkania zwróci na to uwagę. I zapisze po stronie plusów:).