Lato to dobry czas na zmiany w tej części naszego mieszkania. Remont łazienki wcale nie musi być długim i pełnym wyrzeczeń procesem. Aby go uprawnić, warto poznać kilka praktycznych wskazówek.
Remont łazienki – czy jest potrzebny?
To pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć na początku. Nie chodzi o odkładanie remontu „na kiedyś”. Po kilku czy kilkunastu latach użytkowania łazienki zmiany naprawdę się przydadzą. Natomiast można je przeprowadzić bez dużych kosztów. Nie zawsze potrzebne jest kucie płytek i kładzenie nowych. Czasem wystarczy niewielka zmiana (na przykład inna aranżacja) i nowa łazienka gotowa. I nad tym właśnie powinniśmy się zastanowić. Niezależnie od tego jak duże zmiany będziemy przeprowadzali w tym pomieszczeniu, musimy się do nich przygotować.
Remont łazienki – bez planu się nie obędzie
Od tego właśnie zaczniemy cały proces zmian. Stworzenie planu pozwoli między innymi oszczędzić czas, ale również pieniądze. Remontowanie łazienki w sposób nieskoordynowany może nas narazić na niepotrzebne – jak się później okaże – wydatki.
Zaplanujmy więc dokładnie, jakie zmiany chcemy przeprowadzić w tym miejscu naszego mieszkania. To pozwoli nam określić koszt jaki poniesiemy. Oczywiście zawsze lepiej przygotować się na wyższe wydatki. Niestety remont – nie tylko zresztą łazienki – to zwykle nieplanowane wcześniej koszty. Plan zmian nie obędzie się też bez przygotowania projektu. I to na tym etapie warto dokładnie przemyśleć jak ma wyglądać nasza łazienka. Jeśli nie mamy na to pomysłu, pomoże nam w tym chociażby internet. Znajdziemy w nich sporo inspiracji.
Jakie płytki do łazienki?
To pytanie wbrew pozorom nie dotyczy jedynie wzoru i ich kolorów (chociaż to istotne aspekty o czym poniżej). Wybór odpowiednich płytek do łazienki mają wpływ nie tylko na wygląd, ale i „odczuwalną” wielkość tego pomieszczenia. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, to lepszym wyborem będą duże ich modele. Niewielkie płytki mogą w małej łazience powodować poczucie chaosu, a do tego przytłaczać.
Kolejna kwestia to wspominany wyżej wzór. Jego wybór jest zależny od tego czy łazienka jest wąska, ale za to dłuższa, czy na przykład niska. Aby poszerzyć optycznie wnętrze należy wybrać model na którym są szerokie wzory umieszczone poziomo. Jeśli chcemy wydłużyć łazienkę, powinniśmy się zdecydować na płytki z dekorem pionowym.
Jeśli jesteśmy przy wyborze modelu, a dysponujemy małą przestrzenią, musimy zwrócić uwagę na kolor. W małych łazienkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na jasne barwy. Dzięki temu nie przytłoczymy tego pomieszczenia. W przypadku większej łazienki (takiej jak w tym prawie 84-metrowym mieszkaniu na osiedlu Nowe Urocze Miasto w Rzeszowie) możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej.
Niezależnie natomiast od dostępnej przestrzeni, płytki do tego pomieszczenia muszą spełniać pewne wymogi. Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście.
Remont łazienki – podział na strefy
To kolejny ważny element związany z przeprowadzaniem zmian w tym pomieszczeniu. Podział na strefy ułatwi nam urządzenie łazienki, ale przede wszystkim poruszanie się po niej. Bo to jest zdecydowanie ważniejszym aspektem. Cześć kąpielowa powinna być -w miarę oczywiście możliwości – oddzielona od pozostałych stref. Jeśli nie mamy komfortu posiadanie dodatkowego pomieszczenia na WC, to taką część też trzeba wyodrębnić w łazience.
Ostatnią ważna strefą jest miejsce do prania. Remont łazienki bardzo często zbiega się z wymianą pralki. To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli ta ostatnia ma już kilkanaście lat. Wybór odpowiedniego modelu dla Waszej rodziny ułatwi tekst „Zakup pralki – na co zwrócić uwagę?”.
Poszczególne strefy w łazience można zaakcentować przy pomocy oświetlenia. W zapomnienie odeszły czasy, kiedy w tym pomieszczeniu królowało jedno – zwykle górne – źródło światła. Obecnie mamy zdecydowanie większy wybór i warto już w czasie planowania remontu łazienki zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia.
Ma ono też bardzo duży wpływ na komfort i funkcjonalność tego pomieszczenia. Za przykład posłuży tutaj oświetlenie przy lustrze. Wybór odpowiedniego źródła światła bardzo ułatwi poranną i wieczorną toaletę. Istotne w tym wypadku jest też miejsce jego umieszczenia. Najczęściej polecanym rozwiązaniem są lampki znajdujące się po obu stronach lustra. Należy je umieścić na wysokości około 160 centymetrów.
Umywalka – ważny punkt łazienki
Może nie centralny, albo bardzo istotny. Wybór odpowiedniego modelu jest między innymi zależny od naszych potrzeb, ale też wielkości łazienki i dostępnego miejsca. Ważna jest oczywiście wysokość na jakiej ją zamontujemy. Jeśli mamy dzieci, to powinniśmy umywalkę przystosować również do nich. Tak, aby mogły bezpieczne i wygodnie z niej korzystać.
Jeśli chodzi o wspomnianą wysokość, to najczęściej pojawia się wartość 80 cm. Tak umieszczana umywalka pozwala korzystać z niej bez większych problemów (wyłączając jednak osoby o bardzo „słusznym” wzroście). Jeśli chodzi o szerokość (to dość ważny wymiar przy planowaniu aranżacji łazienki) to klasyczne modele mają 60 do 70 centymetrów.