Odebraliśmy właśnie swoje własne „EM”. Zdecydowaliśmy się na mieszkanie w stanie deweloperskim. To tańsze rozwiązanie. Teraz czeka nas aranżacja wnętrz.
Mieszkanie w stanie deweloperskim – czy to dobry wybór?
Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Deweloperzy nierzadko oferują mieszkania w kilku wersjach. Developres ma 3 standardy (możecie wybrać między nimi decydując się chociażby na to ponad 106-metrowe na Osiedlu Tarasy nad Zalewem w Rzeszowie). W ofercie znajdują się gotowe lokale do zamieszkania . Urządzane przez naszego projektanta. Według obecnie panujących standardów. Drugi format to pod klucz. Trzeci to właśnie stan deweloperski.
Mieszkanie z betonową wylewką, oknami i drzwiami wejściowymi. Na ścianach znajduje się tynk gipsowymi. W mieszkaniu są też włączniki, kontakty i instalacje. Wróćmy do pytania, czy odebranie mieszkania w stanie deweloperskim to dobry wybór? Tak, jeśli czujemy w sobie żyłkę projektanta. Chcemy sami urządzić wnętrza zgodnie z naszym pomysłem. To wybór dla osób kreatywnych i niebojących się wyzwań.
Urządzamy mieszkanie w stanie deweloperskim – co na początku?
Harmonogram prac. Od tego i oczywiście kosztorysu będzie trzeba zacząć. Już na początku warto rozważyć czy faktycznie chcemy zaaranżować wszystko sami czy jednak zatrudnimy architekta. Osobę, która pomoże nam wizualizować nasze pomysły, a i też zaproponuje swoje.
Oddzielną, ale bardzo istotną kwestią jest to, czy zatrudnimy ekipę budowlaną, czy zrobieniem podłóg, ścian według naszego pomysłu i ewentualnych zmianach w instalacji zajmiemy się sami. Jeśli nie czujemy się na siłach, to pierwsze rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane. Owszem wydamy więcej pieniędzy. Natomiast, gdy zrobimy coś sami, a nie mamy odpowiednich umiejętności, z dużym prawdopodobieństwem wydamy ich więcej. Na poprawki. Niech więc zajmą się tym fachowcy, a my skupmy się na tym jak chcemy nasze mieszkanie – jeszcze na razie- w stanie deweloperskim urządzić.
Wybieramy styl aranżacji wnętrz
Warto postawić pytanie „jaki sposób wystroju wnętrz chcemy wybrać?” i odpowiedzieć sobie na nie w momencie, gdy odbierzemy nasze mieszkanie. Co prawda do szczęśliwego zakończenia jeszcze daleko, ale poszczególne prace będą mocno związane ze stylem aranżacji wnętrz. Za przykład posłużą tutaj podłoga i ściany. Zależnie od wybranego przez nas stylu, ta pierwsze może być „zrobiona” w płytkach, albo drewnie.
Ściany trzeba pomalować, ale być może nasz pomysł na mieszkanie zakłada też tapety. Jeśli tak, t powstaje pytanie jakie. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, a i zwrócić uwagę należy na pomieszczenie w jakim się znajdą. Więcej na ten temat znajdziecie w tekście „Tapetowanie – praktyczne porady. Rodzaje tapet”.
Jednym z pierwszych miejsc, gdzie zaczną się prace wykończeniowe, jest łazienka. W tym pomieszczeniu – mając jak wspomnieliśmy na uwadze styl aranżacji – staniemy przed wyborem jakie płytki wybrać. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii. Przy wyborze płytek bardzo istotny jest metraż i kształt łazienki. Również ich kolor. Bo ten ostatni ma ogromny wpływ na postrzeganie wnętrza. Jeśli jest ono na przykład małe, to nieodpowiedni kolor może je dodatkowo przytłoczyć.
Wybierając płytki trzeba też pod uwagę wziąć rozmieszczenie sanitariatów, ale i poszczególnych mebli w łazience. Przede wszystkim jednak musimy pamiętać o jednej kwestii. Niezależnie od tego jakie płytki wybieramy (chodzi o wzór, rozmiar i kolor), muszą być one przede wszystkim funkcjonalne. W tej kwestii winniśmy zwrócić szczególną uwagę na parę parametrów. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie „Płytki ceramiczne – praktyczne informacje”.
Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim – szukamy oszczędności
W żadnym wypadku nie chodzi o tutaj o zrobienie tego „po kosztach”. Zresztą bardzo szybko by się to na nas zemściło. W dłuższej – zwykle jednak krótszej – perspektywie będziemy musieli coś poprawić, lub wręcz zrobić od nowa. A to oczywiście generuje dodatkowe koszty.
Przy urządzaniu mieszkania (nie tylko w stanie deweloperskim), możemy znaleźć pewne oszczędności. Po pierwsze już przy wyborze stylu w jakim będą urządzone wnętrza. Przepych i nadmiar mebli dodatków nie jest dobrym rozwiązaniem. Może lepszym rozwiązaniem jest styl minimalistyczny (a na pewno tańszym).
Oszczędności poszukamy przy zakupie materiałów wykończeniowym. Jeśli naszym mieszkaniem „zajmuje”się ekipa budowlana, warto podpytać o tańsze rozwiązanie. Tym bardziej, że często fachowcy mają „swoje dojścia”. Jeśli wykończeniem zajmujemy się sami, cóż, pozostaje nam baczne śledzenie ofert poszczególnych sklepów i polowanie na okazje.
Mniejszy koszt aranżacji uzyskamy też przez wykonanie pewnych prac tylko przy swoim udziale. Cały czas pamiętając o tym, że jeśli nie posiadamy umiejętności, to za niektóre kwestie związane z wykończeniem, lepiej się nie brać. Ale już na przykład malowanie nie powinno stanowić wielkiego wyzwania. Tym bardziej że w internecie znajdziemy mnóstwo poradników (również video), które pozwolą je przeprowadzić „bez strat własnych”.