To proces trudny i najeżony wieloma pułapki. Aby z sukcesem zaaranżować swoje wnętrza, warto poznać kilka praktycznych wskazówek. Dzięki nim unikniecie wpadki przy urządzaniu własnego mieszkania.
Aranżacja wnętrz – plan to podstawa
Jego brak to bardzo często popełniany błąd przez osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z urządzaniem mieszkania. Niestworzenie planu powoduje szereg problemów ze szczególnym uwzględnieniem dodatkowych kosztów i zaaranżowaniem niefunkcjonalnej przestrzeni.
Niezależnie od tego, czy urządzamy jeden pokój, czy całe mieszkanie warto rozpisać sobie wcześniej poszczególne prace. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu. Plan to też kosztorys zmian. Bez tego ostatniego się oczywiście nie obędzie. I podobnie jak przy remoncie mieszkania warto założyć przygotować się na nieprzewidziane dodatkowe wydatki.
Naturalne światło w aranżacji wnętrz
Jego rola jest w mieszkaniach nie do przecenienia. Nie tylko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale ma też aspekt praktyczny, który docenią właściciele niewielkich lokali Naturalne światło pozwoli optycznie je powiększyć. Jeśli więc aranżujecie małe mieszkanie (ale oczywiście i w dużym warto o nim pamiętać), wpuścicie go do niego jak najwięcej.
Warto rozważyć w takiej sytuacji wybór stylu skandynawskiego. Po pierwsze „dba” on o odpowiednią ilość naturalnego światła. Po drugie to oszczędny sposób aranżacji wnętrz. W małych mieszkaniach to podstawa zasada urządzania. Więcej na jego temat przeczytacie w tekście „Wnętrza w stylu skandynawskim”.
Równowaga i proporcje w aranżowaniu wnętrz
To kolejna zasada jaką należy sobie wbić do głowy. Jeśli oczywiście zależy Wam na stworzeniu przestrzeni funkcjonalnej i takiej, która będzie cieszyć oko:). Zaczniemy od kwestii proporcji. To dość naturalna zasada, ale zdarza się, że o niej zapominajmy. Nie można umieszczać zbyt dużych mebli, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią.
Z jednej strony pozwala nam to co prawda zmieścić w niej wszystkie potrzebne rzeczy (np. ubrania). Problem jednak polega na tym, że taka masywna szafa możemy bardzo skutecznie „pozbawić nas” przestrzeni, której przecież w niewielkim mieszkaniu zawsze brakuje. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji okażą się mniejsze meble. Będziemy ich zapewne potrzebowali więcej, ale na rynku są dostępne modele i rozwiązania, które nie zabierają zbyt wiele przestrzeni.
Równowaga to też złota zasada dla niewielkich przestrzeni, ale i właściciele dużych mieszkań powinni się jej trzymać. Przede wszystkim w obu przypadkach musimy przy aranżowaniu wnętrz uniknąć bałaganu i zbyt dużej ilości mebli, dodatków itp. Zagracenie wnętrz to ostatnie co chcielibyśmy uzyskać. Oczywiście są pewne style aranżacji, które na takie rozwiązania stawiają. Ale nawet w ich przypadku jest to jedynie pozorny bałagan, a całość jest dokładnie przemyślana.
Oszczędności przy aranżowaniu wnętrz można szukać w wielu miejscach. Czasem nie są to pomysły oczywiste. W kuchni na ten przykład zamiast zajmować miejsca w szafkach garnkami, część z nich można po prostu powiesić na ścianie.
Funkcjonalność wnętrz przede wszystkim
To pojęcie pojawiło się już w wyżej opisanych wskazówkach. Funkcjonalność wnętrz to w zasadzie ich najważniejszy aspekt. Nieistotne czy urządzamy mieszkania dla siebie i dziecka, czy dla seniora, który będzie w nim mieszkał. W obu tych przypadkach stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność, co zresztą przełoży się na inny istotny aspekt – bezpieczeństwo.
Jedną z ważnych kwestii jest podział mieszkania ( i każdego pomieszczenia z osobna) na strefy. Pierwsza sprawa przy urządzaniu funkcjonalnych wnętrz to wydzielenie miejsc: gospodarczego dziennego i nocnego.
Następnie zabieramy się za aranżowanie poszczególnych stref. W zasadzie na każdą z nich trzeba zwrócić baczną uwagę, natomiast za przykład posłuży nam tutaj kuchnia. W nowoczesnym budownictwie jest ona otwarta, połączona z pokojem dziennym (tak jak w tym ponad 83-metrowym mieszkaniu na osiedlu Urocze Nowe Miasto w Rzeszowie). To rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Ale i zamkniętą kuchnię możemy urządzić w funkcjonalny sposób.
Jakie są główne zasady jakimi należy się kierować przy aranżacji kuchni? Po pierwsze najważniejsze rzeczy z których będziemy korzystali codziennie muszą być w zasięgu ręki. Naczynia i sztućce najlepiej aby – w miarę możliwości oczywiście – znajdowały się w jednym miejscu, lub blisko siebie.
Blat roboczy powinien się znajdować między strefą gotowania a zlewozmywakiem. To jedna z zasad tworzenia funkcjonalnej kuchni. W ten sposób uzyskamy też pełną kontrolę w czasie pracy w tym pomieszczeniu.
Funkcjonalność kuchni to również zachowanie wnętrza w czystości. Zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. W tej sytuacji powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć do miejsca w którym będą znajdować się odpadki (zwykle znajduje się ono pod zlewem).
Funkcjonalna kuchnia to również odpowiednio dobrane oświetlenie. Błędem jest tylko jedno źródło światła. Przyda się ich kilka. Chociażby do oświetlenia blatu roboczego. W znaczący sposób podnosi to bezpieczeństwo użytkowania kuchni.