Nabycie swojego własnego „Em” to proces skomplikowany. Czeka na nas wiele pułapek. Tak jest również przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Kupno mieszkania z rynku wtórnego – pośpiech niewskazany
I to nie tylko jeśli decydujemy się na stare budownictwo. Gdy wybieramy mieszkanie z rynku pierwotnego również nie powinien nami kierować pośpiech. Przede wszystkim musimy zastanowić się jakie mamy potrzeby. Ale nie tylko ich analiza jest konieczna przed zakupem. Jeśli zamierzamy mieszkać w nowym mieście, należy wcześniej dokładnie przestudiować, jak wygląda rynek nieruchomości. Jakie osiedla, czy bardziej ogólnie części tej miejscowości są bezpieczne, a których lepiej unikać. Korzystamy przy tym z wiedzy ogólnodostępnej, ale też – jeśli mamy taką możliwość – pomocy znajomych.
Jakie zalety ma mieszkanie z rynku wtórnego?
Odpowiedź na to pytanie jednocześnie wskazuje dla kogo takie rozwiązanie jest najlepszym wyborem. Jedną z częściej wskazywanych zalet kupna mieszkania na rynku wtórnym jest niższa cena (niż w nowoczesnym budownictwie) i możliwość negocjacji tej ostatniej. I nie da się ukryć, że dla wielu osób jest to bardzo istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Ale niska cena może być też wadą, o czym będzie niżej.
Kolejną zaletą wyboru rynku wtórnego jest szeroki dostęp ofert mieszkań w wielu lokalizacjach. Ze szczególnym uwzględnieniem serca miasta. Chociaż warto zaznaczyć, że od pewnego czasu się to zmienia. Coraz więcej w centrach miast nowoczesnego budownictwa z rynku pierwotnego. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Skyres (a nim między innymi to ponad 57-metrowe mieszkanie na 10 piętrze).
Wróćmy do rynku wtórnego. Faktycznie w internecie i w biurach nieruchomości można znaleźć dużo ogłoszeń sprzedaży takich mieszkań. I to nie tylko kilkudziesięcioletnich. Zdarzają nowe – powiedzmy paroletnie – nieruchomości. W tym wypadku cena będzie oczywiście wyższa. I warto w takiej sytuacji skonfrontować tę ofertę z nowym mieszkaniem od dewelopera. Możliwe, że różnica nie będzie duża, a dostaniemy „świeżą” przestrzeń dla siebie.
Na co trzeba zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?
Taki wybór jak opisaliśmy wyżej ma swoje zalety, ale trzeba w takim wypadku mieć na uwadze parę ważnych kwestii. Zaczniemy od wspomnianej ceny. Oczywiście każdy chciałby zapłacić za mieszkanie jak najmniej:). Jednak zbyt niska cena musi zwrócić naszą uwagę. Po pierwsze można oznaczać jakieś ukryte wady mieszkania.
To może być zły stan techniczny budynku. Ten nie zawsze widoczny jest na pierwszy rzut oka. Problem może dotyczyć na przykład instalacji wodnej, czy elektrycznej. Samo mieszkanie z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie wymagało remontu. To podnosi cały koszt zakupu. Remont oczywiście nie musi być drogi. Wszystko zależy od tego co trzeba będzie zrobić. Też na pewnych aspektach można oszczędzić.
Koszty, które będziemy musieli ponieść, kupując mieszkanie z rynku wtórnego to nie tylko wspomniany remont. W dłuższej perspektywie – to między innymi rachunki. W przypadku starych instalacji ich eksploatacja może być droższa niż w przypadku nowego budownictwa.
Decydując się na kupno mieszkania z rynku wtórnego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wiarygodność osoby (firmy) sprzedającej i stan prawny nieruchomości. Chociażby po to, aby uniknąć nabycia lokalu z… lokatorem. Po pierwsze musimy się dowiedzieć, czy sprzedawca jest właścicielem mieszkania. Kolejna sprawa to kwestia ewentualnego zadłużenia takiej nieruchomości.
W tym wypadku koniecznością będzie lektura księgi wieczystej. Możemy to zrobić nie wychodząc z mieszkania. W internecie są one dostępne pod tym adresem. Księga wieczysta składa się z czterech części. W pierwszej znajdziemy informacje dotyczące samej nieruchomości (opis, rodzaj, lokalizacja).
Druga część księgi wieczystej to właściciel, użytkownik lub osoba posiadająca prawo do lokalu. To też bardzo ważne, kiedy kupujemy mieszkania. W trzecim dziale znajdziemy ścieśnienia własności. Ostatnia zawiera informacje o długach hipotecznych.
Oczywiście w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego trzeba sprawdzić, czy ktoś nie jest nim zameldowany. Może się również zdarzyć sytuacja z prawem dożywocia. Jest osoba, która może zajmować wskazany lokal do końca życia. Taką informację znajdziemy w księdze wieczystej.
Warto mieć świadomość, ze wybierając rozwiązanie z rynku wtórnego mamy prawo rękojmi. Zanim jednak z niej skorzystamy, powinniśmy sprawdzić jak przepisy z nią związane, są sprecyzowane w Kodeksie Cywilnym.
Dla kogo mieszkanie z rynku wtórnego jest dobrym pomysłem? Na pewno ludzie dysponujący mniejszym budżetem zdecydują się na takie rozwiązanie. Często pierwsze mieszkanie dla osoby dopiero co wchodzącej w dorosłe życie, pochodzi właśnie z rynku wtórnego. I bez wątpienia posiada ono swoje spore zalety. Na przykład z perspektywy singla. Osoby, która woli mieszkać bliżej centrum miasta, tak by móc korzystać z tego co ono oferuje. Ze szczególnym uwzględnieniem oferty rozrywkowo – kulturalnej.