Jednocześnie nie zapominając o funkcjonalności wnętrz. Urządzając mieszkanie dla seniora warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Ułatwią one stworzenie bezpiecznej przestrzeni.
Mieszkanie dla seniora – jaki rynek wybrać?
Osoby starsze są przyzwyczajone do miejsca w którym żyją nierzadko od kilkudziesięciu lat. Niestety budynki są często w opłakanym stanie. Dodatkowo pozbawione pewnych ułatwień w ich korzystaniu właśnie przez osoby starsze. Nie oznacza, że szukając mieszkania dla seniora nie należy rozważyć rynku wtórnego. Są na nim dostępne też kilku i kilkunastoletnie lokale. O plusach ale też minusach takiego wyboru przeczytacie w tekście „Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady”.
Szukając mieszkania dla osoby starszej możemy postawić na nowoczesne budownictwo. Dostosowane dla seniorów z dużą ilością udogodnień. W Rzeszowie można znaleźć takie miejsca zarówno w centrum i w innych lokalizacjach. Na Osiedlu Nova Graniczna w grudniu 2021 do odebrania będzie to niewielkie mieszkanie idealne dla osoby starszej. W bardzo spokojnej okolicy.
Urządzamy mieszkanie dla seniora – praktyczne wskazówki
Aranżując wnętrza w których będzie mieszkała osoba starsza, trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów. Chcemy przecież stworzyć bezpieczną przestrzeń. I też – jak wspomnieliśmy – funkcjonalną. W zasadzie w każdym pomieszczeniu oba te aspekty musimy uwzględnić. W niektórych jednak trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.
Tak jest w przypadku pomieszczenia w którym statystycznie zdarza się najwięcej wypadków, czyli w kuchni. Blaty umieszczone na wysokości pozwalającej z nich korzystać na siedząco , to pierwszy aspekt o który musimy zadbać. Kuchnia w mieszkaniu dla seniora to poszczególne sprzęty umieszczone blisko siebie. Blat roboczy, kuchenka, lodówka itd. Kolejny istotny aspekt to dostęp do szafek i umieszczonych w nich garnków, sztućców i talerzy. Urządzając przestrzeń kuchenną powinniśmy zrezygnować z wysoko umieszczonych szafek.
Na jeszcze jedno pomieszczenie chcielibyśmy Wam zwrócić szczególną uwagę. To aranżacja łazienki dla osoby starszej. W tym wypadku bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Dotyczy ono między innymi kąpieli, a więc wyboru między wanną a kabiną prysznicową. Pod uwagę bierzemy wiek i stan zdrowia seniora. Natomiast najczęściej polecanym rozwiązaniem jest właśnie kabina prysznicowa. A o tym czym się kierować przy wyborze tej ostatniej przeczytacie w tym tekście.
Urządzając łazienkę w mieszkaniu dla seniora, trzeba też zwrócić uwagę na zabezpieczenie podłóg. Wylana woda, lub śliskie płytki to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Zresztą kwestia zabezpieczenia podłóg dotyczy każdego zakątka mieszkania. Jeśli decydujemy się na dywany, to warto przymocować. Tak by zmniejszyć nagłego ich przesunięcia, co może skończyć się dla osoby starszej nie tylko bolesnym poślizgnięciem. Dotyczy to w równym stopniu dużych dywanów, jak i tych o małych rozmiarach. Na przykład umieszczonych w sypialni (przed łóżkiem), czy wspominanej łazience.
Warto też się zastanowić nad przymocowaniem mebli do ścian. Zwykle takie rozwiązanie poleca się w przypadku obecności w mieszkaniu małego, raczkującego już dziecka. Ale i urządzając wnętrza dla seniora powinniśmy o to zadbać. Takie zabezpieczenia kupimy bez większego problemu.
Mieszkanie seniora – przestrzeń i komunikacja
To bardzo ważny element związany z aranżacją. Warto już na etapie planowania zwrócić na to szczególną uwagę. Nie możemy w takim mieszkaniu stworzyć barier komunikacyjnych. Zaczniemy od drzwi. Tak wejściowych jak i wewnętrznych. Ich szerokość to minimum 80 centymetrów. Poszczególne „linie” komunikacyjne” też muszą mieć odpowiednią szerokość. Jeszcze większego znaczenia nabiera to w przypadku osoby poruszającej się przy pomocy tzw. balkonika.
Jeśli dysponujemy wąskim mieszkaniem, to wcale nie oznacza iż nie możemy stworzyć swobodnej przestrzeni do przemieszczania się. W takim wypadku przede wszystkim rezygnujemy z dużych szafek. Lepiej postawić na wnękowe. Zresztą ta porada dotyczy nie tylko wąskich mieszkań. Zwykle przedpokój jest to część lokalu o niewielkim metrażu. I w takim przypadku umeblowanie ograniczamy do niezbędnego minimum.
Jakie udogodnienia w mieszkaniu dla seniora?
Zaczniemy od tego, że oczywiście możemy z nich skorzystać, ale w sposób rozsądny i biorąc po uwagę przede wszystkim kwestie zdrowotne osoby starszej i jej wiek. Obecnie możemy kupić sprzęt AGD z masą dodatkowych funkcji, często też ułatwiających korzystanie z nich. Ale niekoniecznie osobom starszym. Z drugiej strony niektóre z nich okażą się przydatne. Tak jak na przykład „przypominacze”, których głównym zadaniem jest informowanie o zakończonej pracy danego urządzenia.
Można również zdecydować się na sprzęt posiadający timer, który wyłącza go po pewnym, ustalonym czasie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko spalenia czegoś, czy wręcz wywołania pożaru. Do udogodnień na które również warto postawić w mieszkaniu seniora zalicza się różnego rodzaju uchwyty i poręcze. Umieścimy je w najbardziej „strategicznych” punktach, co pozwoli stworzyć wnętrz bezpieczne i też funkcjonalne. Wspomniane uchwyty mogą być na przykład pomocne w łazience. Podobnie w sypialni, gdzie ułatwią wstawanie lub kładzenie się do łóżka.