Zdarzają się one nie tylko osobom, które do tej pory nie miały ze zmianami wyglądu mieszkań do czynienia. Błędy popełniane przy aranżacji wnętrz mogą skutecznie zniweczyć nasze wysiłki. Warto je poznać.
1. Wygląd nad funkcjonalność
Skuszeni efektowną – podejrzaną gdzieś – aranżacją, próbujemy ją wprowadzić u siebie. Niestety może to odbić się na funkcjonalności. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz. Musimy pamiętać o tym, że nasze mieszkanie powinno być funkcjonalne i bezpieczne. Zresztą obie te „wartości” bardzo często się zazębiają, lub wręcz ze siebie wynikają. Czyli mam w ogóle nie patrzyć na wygląd mojego mieszkania? – zapyta ktoś. W żadnym wypadku. Urządzamy przecież mieszkanie też po to, aby czuć się w nim swobodnie. Natomiast róbmy to z głową. To, że w katalogu jakieś rozwiązanie wygląda ładnie nie oznacza, że sprawdzi się w naszych czterech ścianach. A nierzadko spowoduje ono po prostu więcej problemów.
2. Zagracona aranżacja wnętrz
To błąd, który może bardzo kosztowny w małych mieszkaniach. Ale i urządzając duże przestrzenie musimy się tego wystrzegać. Często w katalogach można wypatrzeć zdjęcia poszczególnych pomieszczeń z dużą ilości mebli i dodatków. Wszystko ustawione tak, że wygląda ładnie. Problem polega na tym, że często tylko na zdjęciu jest tak dobrze. W momencie, gdy zaczniemy „wrzucać” meble, sprzęty i dodatki do naszych wnętrz, okaże się, że jedynie je zagraciliśmy.
Jak uniknąć tego błędu przy aranżacji wnętrz? Przede wszystkim warto postawić na style, które charakteryzuje minimalizm. Zwykle w tym kontekście jest podawany sposób skandynawski. Stawia przede wszystkim na funkcjonalność i prostotę. Więcej o nim przeczytacie w tekście „Wnętrza w stylu skandynawskim”.
3. Brak konsekwencji przy aranżacji wnętrz
Ten błąd może się „wyrażać” na kilka sposobów. Jednym z nich jest urządzenie każdego pomieszczenia na inną „modłę”. Kuchnia w stylu skandynawskim, salon vintage, a łazienka z nadmiarem wszystkiego. To tak naprawdę mocno utrudni funkcjonowanie w takim mieszkaniu.
Jeśli decydujemy się na to, że w naszych wnętrzach było przestronnie i bez bałaganu, to nie róbmy z jednego pokoju miejsca, gdzie wrzucimy wszystkie rzeczy, które nie odpowiadają tej koncepcji. Po co nam w mieszkaniu śmietnik?
Brak konsekwencji w aranżacji wnętrz może też wyrażać w doborze kolorów w mieszkaniu. Tak by całość stanowiła przemyślany projekt. Faktem jest, że wybór kolorystyki nie jest wcale łatwym procesem. Niedługo o nim napiszemy:).
4. Błędy popełniane przy meblowaniu
Celowo użyliśmy liczby mnogiej. Bo to w zasadzie cała grupa błędów popełnianych przy aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest stawianie na zbyt duże meble w stosunku do dostępnej powierzchni. Na pewno takie masywne, często też bogato zdobione, ładnie wyglądają na zdjęciach. W naszym mieszkaniu raczej się nie sprawdzą.
Kolejny wciąż pokutującym błędem jest ustawianie wszystkich mebli pod ściany. To grzech mieszkań z lat 70 i 80. Co powoduje? Przede wszystkim przytłoczenie przestrzeni. Jednocześnie mamy w środku takiego pomieszczenia sporo pustego miejsca. Przydałoby się przecież je zagospodarować. Błąd, który równie często jest popełniany, to stawianie na… ładne meble. A powinny być one przede wszystkim funkcjonalne. I oczywiście bezpieczne w użytkowaniu.
5. Problemy z oświetleniem
Na temat tego błędu popełnianego przy aranżacji wnętrz można by zapisać wiele stron. Po pierwsze stawianie wyłącznie na jedno źródło światła. Najczęściej żyrandol w środkowej części pomieszczenia. Nie dość, że to rozwiązanie zepsuje jego wygląd, to przede wszystkim jest ono kompletnie niefunkcjonalne.
Dlatego w poszczególnych miejscach naszego mieszkania warto postawić na kilka źródeł. Za przykład posłuży sypialnia. Mamy w niej główne źródło oświetlenie (niekoniecznie powinna to być masywna lampa) i dodatkowe. Bezpośrednio przy łóżku. Lampki nocne stojące na stoliku przy nim. Albo wiszące nad łóżkiem.
Błąd związany z oświetleniem może dotyczyć niedostosowania jego parametrów do danego pomieszczenia. I znowu za przykład posłuży sypialnia. Wybierając nieodpowiednie rozwiązania możemy stworzyć zimne, mało przytulne pomieszczenie. Koniecznie zapoznajcie się z tekstem „Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć?”.
6. Zapomniane okna
Często są one pomijane przy aranżowaniu wnętrz. A to bardzo poważny błąd. Nierzadko bywa tak, że jednym elementem wystroju okien to grube firanki i zasłony. Nie dość, że takie rozwiązanie przytłacza niewielką powierzchnię, to jeszcze „zabiera” ono naturalne światło. A tego ostatniego powinno być w naszym mieszkaniu jak najwięcej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo elementów dekoracyjnych właśnie na okna. Mamy więc w czym wybierać. I oczywiście pamiętajmy o umieszczeniu na nich kwiatów. Świetnie dopełniają one aranżację poszczególnych pomieszczeń i dodają im naturalności:).
A jak już jesteśmy przy aranżacji okien, to warto się im dokładnie przyjrzeć. W jakim są stanie? Być może wymagają one wymiany. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy – w dłuższej perspektywie – sporo zaoszczędzić. Chociażby na rachunkach za ogrzewanie.