Dzięki temu unikniesz nietrafionej i kosztownej inwestycji. Przy zakupie mieszkania warto zwrócić uwagę na parę bardzo istotnych kwestii. I to na nich się teraz skupimy.
1. Zakup mieszkania – jakie są nasze potrzeby?
Na tak postawione pytanie trzeba sobie odpowiedzieć na samym początku. Określenie naszych potrzeb dotyczących mieszkania pozwoli wyeliminować nieruchomości, które ich nie spełnią, a codzienne funkcjonowania w nich będzie torturą.
Jakie wymogi musi spełniać lokalizacja? Jak dużego mieszkania potrzebujemy? Czy planujemy zakładać w najbliższym czasie rodzinę? Czy wystarczy nam rynek wtórny, a może jednak potrzebujemy mieszkania w nowoczesnym budownictwie? To tylko kilka z pytań jakie warto sobie zadać zanim zabierzemy się do przeglądania ogłoszeń. I już na tym etapie warto dość dokładnie przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym i kwestiom związanych z kredytem. Czy mamy na niego szanse i jakie warunki trzeba spełniać.
2. Lokalizacja mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Już sam wybór miejsca, gdzie będziemy żyć, jest bardzo istotnym elementem całego procesu. Ale i ten punkt zakupu mieszkania dzieli się na pewne podpunkty. I to na nich się teraz skupimy. Po pierwsze stoimy przed wyborem: centrum czy przedmieścia. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Koniecznie zapoznajcie się z tekstem „Lokalizacja mieszkania w centrum – 4 zalety takiego wyboru”. W tym z kolei miejscu przeczytacie, co Was czeka, jeśli wybierzecie przedmieścia.
Czas na kolejne podpunkty związane z wyborem lokalizacji mieszkania. Konieczna będzie wizyta w jego okolicach. Trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Jak wygląda kwestia infrastruktury drogowej? Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia osób zmotoryzowanych. Pod uwagę trzeba wziąć też transport publiczny. Jeśli posiadamy samochód, rozglądamy się za miejscem parkingowym.
W tej ostatniej kwestii przewagę ma nowoczesne budownictwo. Mieszkania posiadają dedykowane miejsca parkingowe. To oszczędza nam czasu i nerwów związanych z gorączkowymi jego poszukiwaniami. Jeśli interesują Was mieszkania w Rzeszowie, to sprawdźcie naszą ofertę osiedla Skyres znajdującego się niedaleko centrum miasta (na nim np. to ponad 66-metrowe na 14 piętrze). Z miejscami parkingowymi nie będzie problemu:).
Sprawdzając lokalizację mieszkania, patrzymy na najbliższą okolicę. Czy są sklepy z najpotrzebniejszymi towarami? W jakiej odległości jest apteka i przychodnia (albo szpital). Rodziny z dziećmi będą brały również pod uwagę przedszkole, szkoły i miejsca do zabaw. No i oczywiście dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Na te akurat zwracają uwagę wszyscy.
3. Wizyta w mieszkaniu przed jego zakupem
Nie chodzi o to o samą tę kwestię, bo to oczywiste. Musimy zwrócić uwagę na parę istotnym rzeczy w czasie takiej wizyty. Po pierwsze niezależnie od tego czy kupujemy nowe, czy „przechodzone” mieszkania, oglądanie go musi się odbyć w ciągu dnia. Pewne rzeczy po prostu będą bardziej zauważalne przy naturalnym świetle. Przy okazji da nam to odpowiedź na pytanie, które części mieszkania są nasłonecznione.
Tak naprawdę niezależnie od tego czy to nieruchomość kupowana od dewelopera, czy ma ona już swój wiek, trzeba sprawdzić jej stan. Oczywiście w przypadku mieszkania z rynku wtórnego musimy się mieć szczególnie na baczności. I patrzymy na wszystko. Stan ścian, okien i drzwi. Z czego jest wykonana podłoga i w jakim jest stanie. Koniecznością jest dokładne sprawdzenie instalacji w mieszkaniu. Warto też – jeśli to rynek wtórny – podpytać się o to, kiedy były one odnawiane.
Koniecznie sprawdzamy łazienkę i kuchnię. To w tych pomieszczeniach ewentualny remont może nas sporo kosztować. I w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które zwykle są tanie, „podnieść” tę podstawową cenę.
A jeśli już jesteśmy w mieszkaniu przed jego wyborem i zakupem, dobrze też zorientować się jak wygląda najbliższe sąsiedztwo. W tej ostatniej kwestii sporo może nam też powiedzieć… stan klatki schodowej.
4. O to zapytaj właściciela przed zakupem mieszkania
Po pierwsze o to czy faktycznie nim jest. To bardzo ważne, aby ustalić od kogo właściwie kupujemy mieszkanie. I dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy jest ono z rynku wtórnego. Warto również sprawdzić dewelopera, który odpowiada za dane osiedle, bloki. Jego wiarygodność, dotychczasowe inwestycje itd.
Kilka z pytań jakie warto zadać osobie sprzedającej mieszkania, pojawiło się już wyżej. A więc stan nieruchomości i jakich będziemy mieć sąsiadów. Bardzo istotne są pytania związane ze stanem prawnym. W tej akurat kwestii dużo informacji znajdziemy w księdze wieczystej.
Właściciela, lub osobę sprzedającą dane mieszkanie trzeba zapytać o koszty jego eksploatacji. Mowa tutaj o czynszu, ale też o rachunkach. W naszym wypadku mogą one wyglądać inaczej, ale odpowiedź na to pytanie, da nam podstawowe informacje.
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego – już na etapie jego oglądania – trzeba się dowiedzieć, co dostajemy w ramach tego procesu. Czy pusty lokal, czy jednak z wyposażeniem, które się w nim znajduje. A może z jego częścią. W przypadku rynku wtórnego warto się dowiedzieć w jakich standardach są sprzedawane mieszkania. I tak na przykład na osiedlu Nova Graniczna w Rzeszowie jest ich aż trzy.