Przydadzą się one zarówno osobom rozpoczynającym przygodą z aranżacją, jak i tym bardziej zaawansowanym. Urządzanie mieszkanie nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych sprawach.
1. Urządzanie mieszkania zacznij od planu
A przy okazji też kosztorysu. Niezależnie od tego, czy zamierzasz aranżować tylko jedno pomieszczenie w swoim mieszkaniu, czy wszystkie. Potrzebny będzie plan. Dzięki niemu unikniesz „bałaganu” związanego z nieodpowiednim przeprowadzeniem poszczególnych prac. Ale nie tylko w tym pomoże plan zmian przy urządzaniu mieszkania. Pozwala on również na oszczędności. Chociażby związanych z poprawkami poszczególnych prac, które bez przygotowania planu, są bardziej jak pewne.
Możemy – jeśli mamy możliwości finansowe – zatrudnić architekta wnętrz. Pomoże on nam w urządzaniu mieszkania, ale też właśnie przygotowania terminarza prac. Taki plan zmian aranżacji zmniejsza też ryzyko możliwych usterek. Wspomniany architekt wnętrz może również zaproponować Ci pewne koncepcje i gotowe rozwiązania. A także ocenić Twoje pomysły na aranżację wnętrz.
2. Urządź mieszkanie po swojemu
Bo Ty będziesz w nim mieszkać. Mimo, że jest to dość oczywiste, bardzo często popełnianym błędem jest aranżacja wnętrz „pod katalogi”. Bo mieszkania w nich wyglądają naprawdę pięknie. I nie twierdzimy, że jest inaczej:). Ale to co ładne na zdjęciu z katalogu niekoniecznie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Do tego urządzając wnętrza trzeba pamiętać o ich funkcjonalności i dostosowaniu do swoich wymogów.
Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie architekta wnętrz, to pewne pomysły – jak wspomnieliśmy – będzie on mógł ocenić i zweryfikować. Być może również wytknąć nam pewne błędy w założeniu. Ale kierujmy się tą zasadą, że to przecież my będziemy na co dzień funkcjonowali w mieszkaniu. Uwzględniamy wszelkie nasze potrzeby i wymogi.
3. Wnętrza powinny być spójne
Co to właściwie oznacza? Poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu muszą być urządzane w sposób harmonijny. Lepiej nie mieszać różnych stylów urządzania. Na zasadzie każde pomieszczenie zaaranżowane w inny sposób. Oczywiście można znaleźć – chociażby w internecie – takie rozwiązania, ale i one wbrew pozorom są spójne. Wymagają jednak większego doświadczenia w urządzaniu mieszkania.
Jednym z aspektów związanych ze spójnością jest odpowiedni dobór kolorów w poszczególnych pomieszczeniach. Dotyczy to nie tylko tego w jaki sposób pomalowane są ściany. Trzeba zwrócić uwagę również na meble i dodatki. Nie będzie to łatwe, ale między innymi w internecie można znaleźć mnóstwo porad na temat doboru kolorów.
Jeśli nie posiadamy w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia, to lepiej nie decydować się na zbyt śmiałe rozwiązania. Bo ich poprawianie, łączy się z dodatkowymi kosztami.
4. Detale przy urządzaniu mieszkania
Są one naprawdę istotne. I mogą zaważyć na wyglądzie, ale i komforcie codziennego życia w naszym „Em”. Te wspomniane detale bardzo często nadają specyficznego charakteru wnętrzom. Dzięki nim możemy nadać mieszkaniu indywidualny charakter. „Odwzorować” w nim naszą osobowość, pewne cechy.
Bardzo często jest też tak, że małe zmiany w aranżacji wnętrza, dają duże efekty. Dobrym przykładem jest dodanie do pomieszczenia utrzymanego w białym kolorze elementów w innych barwach. Niech to będą żółte, niewielkie dodatki (chociażby w umeblowaniu, lub jego fragmentach).
I takie rozwiązania sprawdzają się również w pomieszczeniach urządzanych pod kątem użytkowania ich w takim samym „zestawieniu” przez lata. To chociażby łazienka. W tym wypadku umieszczenie różnych dodatków musi być po prostu bardziej przemyślane. Nie mogą one negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania tego pomieszczenia.
5. Równowaga w urządzaniu wnętrz
Ten aspekt już zaznaczyliśmy w wyżej opisanych wskazówkach. Teraz go rozwiniemy. Dzięki zachowaniu równowagi w urządzaniu mieszkania unikniemy między innymi bałaganu. A co to za tym idzie przestrzeni, która nie jest funkcjonalna, ani bezpieczna. To bardzo ważne, jeśli mamy „na pokładzie” dzieci. A także, gdy w mieszkaniu żyje osoba starsza.
Równowaga w urządzaniu wnętrz oznacza rezygnację z pewnych stylów. Zwłaszcza, gdy nie nie pozwala nam na szaleństwa metraż. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat sposobów aranżacji zajrzyjcie do tekstu „Style urządzania mieszkań”.
W polskich domach jeszcze do niedawna królowały wnętrza „pałacowe”. Przepych i nadmiar wszystkiego. Jak się łatwo domyślić (mamy nadzieję, że nie musieliście tego sprawdzać na własnej skórze), ciężko w takim mieszkaniu funkcjonować. Na szczęście odchodzi się od takich rozwiązań.
I na koniec jeszcze jedna porada, która zresztą przyda się również do zachowania równowagi przy urządzaniu mieszkania. W niektórych z pomieszczeń powinien znajdować się punt centralny. Tak jest na przykład w salonie. To wokół niego najlepiej budować całą aranżację tego miejsca. Od niego rozpoczynamy, uzupełniając, czy podkreślając jego cechy. To może być na przykład kominek. Zbudujemy wokół niego przestrzeń, która będzie kojarzyć z relaksem i rodziną.