Niewielka powierzchnia wcale nie musi oznaczać dużych aranżacyjnych problemów. Urządzenie małej łazienki nie będzie dla nas wyzwaniem. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach.
Urządzanie małej łazienki – zacznijmy od planu
Jak w przypadku każdego pomieszczenia w naszym mieszkaniu. Na etapie powstawania planu możemy między innymi ocenić możliwości zmian aranżacyjnych w niewielkiej łazience. Następnie stworzyć – na razie na papierze – funkcjonalne i oczywiście bezpiecznie urządzone wnętrze. Plan również daje nam również szansę na ocenę kosztów. Te – nawet w przypadku urządzania małej łazienki – mogą być niestety spore.
Wiele w tej ostatniej kwestii jest zależne od stanu tego pomieszczenia. Jeśli łazienka nie była remontowana przez długi czas, to zmiany w niej warto będzie zacząć właśnie od tego. W jaki sposób się do tego zabrać? Dużo informacji znajdziecie w tekście „Remont łazienki – praktyczne porady”.
Mała łazienka – wybór prysznica
Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią to w zasadzie nie ma dylematu: kabina czy wanna? W małej łazience wybieramy prysznic. Ale tutaj i warto na pewne aspekty zwrócić uwagę. Czasem to pomieszczenie jest w taki sposób zbudowane, że będziemy się musieli zdecydować na niestandardową kabinę prysznicową. Lub na konkretny rodzaj drzwi do niej. Więcej na temat dostępnych modeli przeczytacie w tekście „Wybór kabiny prysznicowej – czym się kierować?”.
Urządzanie małej łazienki – przede wszystkim funkcjonalność
Wpływ na ten ostatni aspekt ma między innymi odpowiednie rozplanowanie poszczególnych stref w tym pomieszczeniu. W małym mieszkaniach z niewielką łazienką zwykle jest ich trzy. To strefa WC, kąpielowa i do prania. W niewielkiej łazience pierwsza z wymienionym powinna znajdować się bliżej wyjścia. To optymalne rozwiązanie. Strefa kąpielowa w głębi tego pomieszczenia.
Funkcjonalność to również wybór odpowiedniego sprzętu i mebli do łazienki. Tutaj za przykład posłuży pralka. Przy urządzaniu małej łazienki uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na jej wymiary. Jeśli zależy nam na oszczędzeniu miejsca, możemy zdecydować się na model otwierany od góry.
Funkcjonalność dotyczy również przechowywania potrzebnych rzeczy w niewielkiej łazience. Musimy uwzględnić takie miejsce niezależnie od powierzchni. Mebel (lub meble) w których będziemy przechowywali środki czystości, higieny itd. musi być łatwo dostępny. Jeśli mamy w mieszkaniu małe dzieci, pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed nimi. No i oczywiście w miarę możliwości taki mebel powinien „oszczędzać” miejsce.
Dysponując małą powierzchnią szczególną uwagę trzeba zwrócić na podłogę. Im mniej rzeczy na niej tym lepiej dla niewielkiej łazienki. Oczywistym elementem w wyposażeniu łazienki jest szafka na przybory toaletowe. W tej kwestii mamy naprawdę spory wybór modeli mebli. Standardowych jak i takich, które można wykorzystać w łazience mniej klasycznym wyglądzie. To może być szafka wisząca, ale też są dostępne modele stojące. Jeśli to pomieszczenie naprawdę niewielkie, powinniśmy się zdecydować się na szafkę z wysuwanymi szufladami.
Optyczne powiększanie łazienki
Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Dzięki temu optycznemu powiększeniu łazienki zniknie poczucie przytłoczenia. To ostatnie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednym ze sposobów na powiększenie małej łazienki jest wybór konkretnego modelu płytek.
Na niewielkiej przestrzenie lepiej sprawdzą się te o większych rozmiarach. Małe płytki dadzą poczucie chaosu. Do tego przytłaczają niewielką powierzchnię. Dotyczy to szczególnie podłogi. Na niej muszą się znaleźć duże płytki. Łazienkę można też optycznie poszerzyć i podwyższyć. W tym pierwszym przypadku poprzez wybranie płytek z poziomą dekoracją. Aby podwyższyć powinno być one położone w pionie. Tak też musi być „ulokowana” dekoracja. Warto też zwrócić uwagę na kolory płytek (wybierajmy jasne).
Aby powiększyć optycznie małą łazienkę trzeba w odpowiedni sposób rozplanować oświetlenie. Ale nie tylko ten aspekt jest ważny. Urządzając oświetlenie w małej łazience, powinniśmy zdecydować się na jego ciepłą barwę. W tym pomieszczeniu stawiamy na kilka źródeł. Nie tylko oświetlenie główne, ale też punktowe – przy lustrze. I koniecznie trzeba zainwestować w odpowiednie oświetlenie kabiny prysznicowej.
Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie małej łazienki, jest odpowiedni dobór kolorów. Już zresztą to zasygnalizowaliśmy. W jaki sposób należy podejść do tej kwestii, jeśli mamy niewielką powierzchnię? W łazience musi być jasno. I na takie kolory powinniśmy się zdecydować. Dotyczy to nie tylko ścian czy czy podłogi. Również umeblowania i dodatków. W niewielkiej łazience doskonale sprawdzą się: pastelowy błękit, szarości i biele. Wybieramy chłodne odcienie. Ma to wpływ właśnie na optycznie powiększenie tego pomieszczenia.
W wielu poradnikach dotyczących urządzania niewielkich mieszkań pojawia się trick z lustrem. W łazience to naturalne rozwiązanie. Odpowiednia jego aranżacja dodatkowo „nada” przestrzeni temu pomieszczeniu. W tym akurat wypadku lepiej postawić na lustro o większych rozmiarach.