To jeden z najbardziej istotnych elementów związanych z kupnem własnego „Em”. Wybór lokalizacji mieszkania to złożony proces. Należy przy nim zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów.
Lokalizacja mieszkania – jakie mamy potrzeby?
To główne pytanie jakie należy sobie zadać. Są pewne ogólne czynniki, które w pewnym stopniu determinują wybór konkretnego miejsca w mieście. Tutaj za najlepszy przykład posłużą dwie sytuacje. Kupno mieszkania przez rodzinę z dzieckiem, a także szukanie „swojego miejsca” przez singla.
Część z czynników, którymi się oni kierują przy wyborze, są podobne. Ale większość z nich jest jednak inna. Rodzina z dzieckiem to raczej ciche przedmieścia z położonymi niedaleko: przedszkolem i szkołą. Single częściej wybierają centrum miasta. Spełnia ono ich potrzeby, a więc na przykład szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej miejscowości. Mniejsze znaczenie ma w takiej sytuacji spokój w najbliższej okolicy. Szukając idealnej dla siebie lokalizacji mieszkania, warto mieć też na uwadze, że nasze potrzeby mogą się zmienić za kilka lat. A raczej nie kupujemy nieruchomości na tak krótki czas.
Lokalizacja mieszkania – tereny rekreacyjne
Skupimy się teraz na kilku ogólnych aspektach, które niezależnie od tego do której grupy potencjalnych kupców nieruchomości należą, są istotne. I jednym z nich jest dostęp do terenów rekreacyjnych i zielonych. Przez lata – szczególnie w dużych aglomeracjach – był to bardzo zaniedbany aspekt planowania przestrzennego.
Obecnie władze miast przykładają do tego większą uwagę. Oczywiście w kwestii dostępności i ilości terenów rekreacyjnych znaczenie ma specyfika zabudowy i położenia miejscowości. Rzeszów może pochwalić się dużymi osiągnięciami w tej kwestii. Co nie znaczy, że zrobione zostało wszystko. Natomiast zarówno mieszkając nieco dalej od centrum (na przykład na Osiedlu Urocze Nowe Miasto), czy w jego sercu (wybór może paść na Skyres), można przy niewielkim „nakładzie” czas dostać się w takie miejsca.
Lokalizacja mieszkania a oferta handlowa
Pod tym pojęciem ukrywa się dostęp do najbardziej potrzebnych do codziennego życia produktów, między innymi spożywczych. Warto więc, sprawdzając lokalizację mieszkania, które być może kupimy, poszukać sklepów spożywczych, ale też między innymi apteki. To jedna kwestia.
Ale w ostatnich latach coraz większego znaczenie nabrał dostęp do sklepów wielkopowierzchniowych. Mamy tutaj na myśli nie tylko hipermarkety, ale też galerie handlowe. I to też warto sprawdzić w czasie szukania idealnej lokalizacji mieszkania dla siebie.
Po raz kolejny przywołamy jako przykład Rzeszów. Specyfika miasta i ilość takich sklepów daje możliwość wyboru wielu lokalizacji w których w bliskiej odległości znajdują się wspomniane. Wspominane Osiedle Skyres (a na nim to ponad 47-metrowe mieszkanie na parterze) w swojej najbliższej okolicy „posiada” Galerię Rzeszowska z bardzo szerokim asortymentem dostępnych produktów.
Jak wygląda komunikacja?
To kolejny ważny aspekt związany z wyborem lokalizacji mieszkania. Oczywiście dostęp do transportu, przepustowość szlaków komunikacyjnych na przestrzeni następnych lat może się zmienić. Co nie zmienia tego, że szukając mieszkania dla siebie, lepiej nie godzić się na pewne „niedoróbki” w tej kwestii.
Dobra lokalizacja mieszkania to taka z której w miarę łatwo możemy się dostać w poszczególne części miasta. Ale nie tylko. Bo warto też brać pod uwagę kwestie związane z wydostaniem się z niego.
Jeśli nasze obecne miejsce pracy nie jest położone w bezpośredniej okolicy oglądanego ( i być może kupionego) mieszkania, musimy sprawdzić jak wygląda dojazd do niego. Czas jaki będziemy musieli spędzić, stojąc w korkach. A jeśli decydujemy się na transport publiczny, to sprawdzamy czy łatwo się będzie do pracy dostać. Ta druga kwestia zwykle ma większe znaczenie z perspektywy singla dopiero co wchodzącego w zawodowe życie.
A jeśli już jesteśmy przy transporcie, to szukając mieszkania dla siebie i sprawdzając jego lokalizację, trzeba też sprawdzić dostęp do miejsc parkingowych. Gorzej pod tym względem wyglądają centra miast. Większość z nich jest opanowana przez mieszkania z rynku wtórnego. Często kilkudziesięcioletnie i wtedy też powstały przy nich parkingi. Nie dość, że nierzadko nie nie spełniają obecnych standardów, to opanowane są przez długoletnich mieszkańców. Rynek pierwotny oferuje obecnie lokale w blokach z przypisanymi do nich miejscami parkingowymi.
Lokalizacja mieszkania – spokój i bezpieczeństwo
To aspekty do których największą uwagę przywiązuję rodziny z dziećmi i seniorzy. Sprawdzając lokalizację mieszkania warto „zbadać” bezpieczeństwo w niej. Takie informacje możemy między innymi znaleźć w internecie. Czy często dochodzi w okolicy do przestępstw, pobić itp.
Jeśli chodzi o wspominany spokój, to warto – najlepiej samemu – przejść się po okolicy i sprawdzić, czy nie znajduje się w niej coś, co ten pierwszy może zaburzyć. Na przykład jakiś duży zakład pracy. Albo droga „wylotowa” z miasta czy obwodnica. I jedna bardzo ważna kwestia. To co może nam w czasie takiej inspekcji nie przeszkadzać, lub robić to w niewielkim stopniu, przez lata mieszkania w tym miejscu, urośnie zapewne do rangi wielkiego problemu.