To ostatni etap zakupu wymarzonego „Em”. Równie ważny co pozostałe. Odbiór techniczny mieszkania nie musi być problemem. Wystarczy pamiętać o paru istotnych kwestiach.
Zakup mieszkania to bardzo złożony proces, który wymaga sporej dawki wiedzy. Poczynając od znajomości kwestii związanych ze sfinansowaniem takiej inwestycji, przez czynniki na które trzeba zwrócić uwagę przy szukaniu lokalizacji. Wiele w kwestii wyboru mieszkania dla siebie jest też oczywiście zależne od naszych potrzeb. Na co innego zwraca uwagę singiel, a czym innym będą się interesować rodziny z dziećmi. Proces odbioru technicznego mieszkania od dewelopera w każdym jednak przypadku wymaga podobnych rzeczy. I warto się z nimi wcześniej zapoznać.
Odbiór techniczny mieszkania – jak się do niego przygotować?
Pierwszym tak naprawdę pytaniem jakie powinniśmy sobie jest to, czy sami podejmujemy się sprawdzenia lokalu, czy jednak zwrócić się do fachowca (lub firmy, która się w tym specjalizuje). Odpowiedź na nie jest przede wszystkim uzależniona od tego czy wiemy na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania. Jeśli to nasz pierwszy raz, to być może lepszym wyborem będzie postawienie na fachowców.
W sytuacji gdy decydujemy się sami dokonać takiego odbioru, musimy się dobrze przygotować. Po pierwsze dokładnie znać umowę. Warto przygotować sobie notatki w których znajdą się informacje o normach budowlanych i warunkach technicznych. To właśnie w umowie są zapisy z nimi związane.
Na odbiór techniczny mieszkania powinniśmy się wybrać z małym „bagażem”. Muszą się w nim znaleźć między innymi miarka, kątownik, poziomica i śrubokręt ze wskaźnikiem prądu. Zanim zabierzemy się już za kwestie związane ze sprawdzaniem mieszkania, jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Na jego odbiór koniecznie umówmy się w ciągu dnia. Najlepiej w okolicach godzin „południowych”. Tak byśmy mogli zobaczyć lokal w świetle dziennym.
Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Zaczynamy cały proces. Pierwszą sprawą jest dokładne sprawdzenie tego, czy zgadza się powierzchnia lokalu. W tym wypadku warto sprawdzić w jaki sposób jest ona obliczana przez dewelopera. Czy norma jaką przyjął, zakłada liczeniu metrażu z tynkiem czy bez. Zanim wybierzemy się na techniczny odbiór mieszkania, powinniśmy sprawdzić czy nie ma w umowie zapisu o możliwej granicy błędu związanej właśnie z powierzchnią.
Kolejnymi elementami jakie sprawdzimy w naszym mieszkaniu to ściany i podłogi. Pierwsza sprawa to czy są one proste i w przypadku tych ostatnich – równe. Sprawdzamy piony i poziomy ścian, a także kąty między nimi. A jeśli już jesteśmy przy nich, to następnym bardzo ważnym krokiem jest przyjrzenie się im pod kątem ewentualnych zawilgoceń. Co oczywiste jedną dobrą informacją są suche ściany, sufit i podłoga. W ich przypadku sprawdzamy czy nie występują na nich jakieś wybrzuszenia, odstający tynk itp.
W jaki sposób sprawdzić to czy podłogi są równe? Najprostszym sposobem jest wykorzystanie… piłeczki (np. pingpongowej). Natomiast część balkonowa mieszkania powinna mieć spadek. Podobnie jak parapety. Dzięki temu deszcz nie będzie na nich „stał”, tylko spływał. To ogranicza ryzyko zawilgocenia ścian.
A jak już jesteśmy przy parapecie, to odbiór techniczny mieszkania nie obędzie się bez dokładnego sprawdzenia okien i drzwi. Ich szczelność to podstawa. Nie powinny być one również porysowane i odkształcone. Sprawdzamy również to w jaki sposób się otwierają zarówno okna jak i drzwi. I czy same się nie zamykają. Wszystko to jest bardzo istotne w czasie odbierania swojego mieszkania.
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest sprawdzenie instalacji. Mamy tutaj na myśli nie tylko gaz, czy wodę. Chociaż oczywiście są one niezbędne do codziennego życia. Ale ogromnego znaczenia w ostatnich latach nabrał też światłowód i możliwości odbioru telewizji satelitarnej. Warto więc to sprawdzić. No i oczywiście instalacja elektryczna. W kwestii sprawdzenia poszczególnych elementów jedna ważna uwaga. Jeśli nie znamy się na instalacjach, lepiej zdać się na fachowca. Sami moglibyśmy w takiej sytuacji czegoś po prostu „nie dopatrzeć”.
Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy
Warto mieć na uwadze, że to nie jest to samo. A w świadomości wielu klientów rynku pierwotnego w taki sposób to funkcjonuje. Odbiór techniczny mieszkania to sytuacja w której my, jako przyszli jego lokatorzy sprawdzamy, czy zgadza się ono z tym, co zostało zapisane w umowie. Jej niedotrzymanie przez dewelopera, daje nam podstawę do wycofania się z niej. W czasie takiego odbioru jest podpisywany protokół. My jako nabywca możemy w nim zgłosić ewentualne wady czy usterki, które znaleźliśmy w czasie sprawdzania mieszkania. Warto w ich kontekście zapoznać się z tym jakie prawa daje nam rękojmia od dewelopera.
Odbiór kluczy to sytuacja w której mieszkanie przechodzi „ na nas”. W tym momencie stajemy się właścicieli również kosztów obciążających go. Mowa to między innymi o opłatach za media i czynsz. Ale również ewentualne ryzyko uszkodzeń związanych z jego użytkowaniem.