Wynikają one między innymi ze wysokiego stopnia skomplikowania tego procesu. Jak uniknąć błędów popełnianych przy wyborze, a następnie zakupie mieszkania? Przyda się wiedza na ich temat.
1. Wybór mieszkania „po łebkach”
Ten błąd popełniany jest przede wszystkim przez osoby, które kupują swoje pierwsze „Em”, zakładając przy tym, że to tylko na start dorosłego i zawodowego życia. A potem kupią już to wymarzone. Ten wybór „ po łebkach” oznacza godzenia się na wady i brak pewnych udogodnień dotyczących mieszkania i jego najbliższej okolicy w myśl zasady „jakoś to przeżyję”.
Wbrew jednak pozorom takie – nawet wydawałoby się małe – problemy, czy niedogodności na dłuższą metę, potrafią być naprawdę irytujące. A do tego znacznie utrudnią funkcjonowanie w takim mieszkaniu. Drugi problem dotyczy czasu jaki przyjdzie nam w nim żyć. Może się przecież okazać, że będziemy musieli w nim zostać dłużej, niż zakładaliśmy przy wyborze takiego mieszkania. Lepiej więc dokładnie przyjrzeć się miejscu w którym przyjdzie nam żyć.
2. Niedoszacowanie kosztów związanych z remontem mieszkania
Nie każdy może pozwolić sobie na nowy lokal, stąd wiele osób decyduje się na rynek wtórny. Ma on swoje zalety i wady. Więcej na ich temat przeczytacie w tym tekście o rynku wtórnym. Decydując się na taki wybór, warto – już na oglądanie konkretnego mieszkania – wybrać z fachowcem, który oceni jego stan. Chyba, że sami posiadamy wiedzę, która się w tym procesie przyda.
Bo jednym z częściej popełnianych błędów przy wyborze mieszkania jest niedoszacowanie kosztów. Często ogłoszenia kuszą niską ceną lokali z rynku wtórnego. To może być pułapka, oznaczająca kosztowny remont. I z oferty, która wydaje się być wielką okazją, stanie się to finansowym workiem bez dna.
3. Brak rozeznania przy wyborze mieszkania
To również często popełniany błąd. Zwykle jest on „połączony” z pośpiechem przy wyborze, a następnie zakupie mieszkania. Błąd ten może nas dużo kosztować. Po pierwsze kwestia finansowa. Brak rozeznania dotyczący rynku mieszkań w wybranej przez nas miejscowości, to ryzyko przepłacenia za taki lokal. Ale to niejedyny problem. Jeśli nie znamy specyfiki rynku, ale i samego miasta, możemy niestety trafić w jego rejon w którym nie będzie bezpieczne.
4. Pobieżny odbiór techniczny mieszkania
To błąd, który dotyczy przede wszystkim rynku pierwotnego. Podobnie jak w przypadku niedoszacowania kosztów remontu, tak i w tym wypadku, jeśli nie czujemy się na siłach, postawmy na fachowca. W internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń firm, które nam w tym pomogą.
Dlaczego tak ważne jest, aby odbiór techniczny mieszkania nie był pobieżny? Bo wykrycie usterek w czasie jego trwania to podstawa wnioskowania do dewelopera, aby je usunął. Ale taki pobieżny odbiór może mieć też konsekwencje przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego. Koniecznie trzeba go przeprowadzić nie szczędząc na to czasu.
5. Lokalizacja mieszkania – pójście „na ugodę”
To błąd popełniany bardzo często przy opisanym wyżej zakupie lokalu na chwilę. To niejako rozwinięcie tamtego problemu. Zaczniemy od takie najbardziej prostego podziału. Mieszkanie w centrum, albo na przedmieściach. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. I też pewne swoje charakterystyczne cechy.
Mieszkania w okolicach centrum często (nie zawsze czego przykładem jest osiedle Skyres, a nim m.in. to ponad 68-metrowe) są położone w „głośnej” okolicy. Pytanie brzmi, czy będziemy się na to godzić. Wybierając taką lokalizację ze względu na szerszy dostęp na przykład do oferty kulturalnej. W dużej mierze zależy to od naszych potrzeb.
Natomiast na niektóre kwestie lepiej się nie godzić. Mamy tutaj na myśli na przykład słabo rozwiniętą infrastrukturę drogową, czy niewielką ilość sklepów z potrzebnymi produktami do codziennego życia.
6. Wybór mieszkania – niesprawdzenie stanu prawnego
To niestety błąd, który może na naprawdę dużo kosztować. Sprawdzenie stanu prawnego mieszkania nie będzie od nas wymagało ogromnej pracy i sporo poświęconego czasu. Elementem niezbędnym przy wyborze mieszkania, a przed dokonaniem samu zakupu, będzie lektura księgi wieczystej. Od pewnego czasu są one dostępne online. Wystarczy odwiedzić stronę ministerstwa: Elektroniczne Księgi Wieczyste. Tam też złożymy o wniosek o dostęp.
Co znajduje się w takiej księdze wieczystej? Jest ona podzielona na cztery działy. W pierwszej z n nich obecne są informacje na temat oznaczenia danej nieruchomości. Dane pochodzące z ewidencji gruntów. W drugim dziale są informacje na temat właściciela, lub większej ich liczby.
Trzecia część księgi wieczystej zawiera ograniczone prawa rzeczowe (ale z wyłączeniem hipoteki). Znajdują się w niej też prawa osobiste i roszczenia. Czwarty dział księgi wieczystej to informacje na temat hipotek. Z dokładnym oznaczeniem kwoty, waluty, zakresu a także pierwszeństwa.
Sprawdzenie księgi wieczystej to obowiązek w przypadku nabywania mieszkań z rynku wtórnego. Zwłaszcza tych kilkudziesięcioletnich. Ale oczywiście i w przypadku zakupu lokalu bezpośrednio od dewelopera sprawdzić jego stan prawny. Warto też przeprowadzić mały rekonesans dotyczący firmy.