To jedno z dwóch pomieszczeń na które w mieszkaniu musimy zwrócić szczególną uwagę, jeśli mamy „na pokładzie” pociechę. Urządzenie kuchni w bezpieczny sposób dla dziecka wymaga uwzględnienia kilku kwestii. Zebraliśmy je dla Was w jednym miejscu.
Kiedy nasza pociecha zaczyna raczkować, a następnie chodzić, rozszerza się przestrzeń w mieszkaniu z której zaczyna korzystać. Nasze dotychczasowe kroki zabezpieczające jego zdrowie mogą okazać się niewystarczające. Zwłaszcza w kontekście kuchni. Bo właśnie to pomieszczenie w połączeniu z wyobraźnią dziecka jest ogromnym zagrożeniem dla jego zdrowia i życia.
Bezpieczna kuchnia dla dziecka – sprzęt AGD
Zaczniemy od niego właśnie, chociaż nie jest to pierwszy aspekt przy urządzaniu tego pomieszczenia na jakim warto się skupić. Co to właściwie znaczy bezpieczny sprzęt AGD w kontekście dziecka w domu? Najprościej rzecz ujmując – odporny na jego pomysły:). Sprzęt ten powinien posiadać panele obsługi niedostępne dla malucha. Niektóre z znajdujących się na rynku modeli posiadają specjalną blokadę „rodzicielską”. Dzięki niej dziecko nie włączy przypadkiem takiego sprzętu, a więc w ten sposób zmniejszamy ryzyko zagrożenia.
Często podawanym rozwiązanym w kontekście bezpiecznej kuchni dla dziecka jest wybór kuchenki z odpowiednio „ochronionym” piekarnikiem. Po pierwsze – system zimnych drzwi. Dotknięcie okolic piekarnika w czasie jego pracy nie spowoduje poparzenia. To bardzo istotne zabezpieczenie zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, którym ciężko wytłumaczyć, aby trzymały się z dala od tego sprzętu. Kolejne zabezpieczenie to blokada uniemożliwiająca przypadkowe otworzenie piekarnika.
Warto też pamiętać o lodówce. A dokładniej zabezpieczeniu drzwi tego sprzętu przed otwarciem. Do tego wystarczą blokady, które można kupić już za kilka złotych. Te ostatnie jeszcze się nam przydadzą.
Kuchnia bezpieczna dla dziecka – jakie meble?
Lepiej unikać takich, które mają „otwarte” półki. Ewentualnie umieścić taki mebel poza zasięgiem dziecka. Jeśli nie mamy innej możliwości, to postarajmy się, aby nie znajdowały się na niej rzeczy stanowiące zagrożenie dla zdrowia dziecka (np. detergenty).
Bardzo dobrym i też często polecanym rozwiązaniem, jest zabezpieczenie szafek i szuflad przy pomocy specjalnych blokad. Uniemożliwią one dostanie się maluchowi do nich. A w takich szafkach przechowujemy przecież na przykład sztućce, które mu zagrażają. Można więc powiedzieć, że bezpieczna kuchnia dla dziecka jest „pełna” blokad.
Szczególną uwagę przy jej urządzaniu musimy zwrócić na meble wolnostojące. Muszą być one w odpowiedni sposób umocowane, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia. Zresztą takie zabezpieczenie mebli świetne sprawdzi się w całym mieszkaniu.
Przechowywanie rzeczy w kuchni
Mamy tutaj na myśl nie tylko wspomniane już wyżej sztućce. Na nie natomiast możemy kupić specjalne nakładki. Sprawdzą się one też w przypadku innych ostrych przedmiotów w tym pomieszczeniu. Najbardziej oczywiste w kontekście bezpiecznej kuchni w mieszkaniu w którym jest dziecko – to ochrona przed detergentami. Muszą one znaleźć się poza jego zasięgiem. Po drugie szafka w której będziemy magazynować detergenty powinna być zabezpieczona przed przypadkowym otwarciem.
Ale nie tylko na nie należy zwrócić uwagę. Bo zagrożeniem dla zdrowia dziecka mogą być też niektóre produkty spożywcze. Przyprawy, czy ostre jedzenie. I też oczywiście takie, które spożywane surowe, mają negatywny wpływ na zdrowie. Konieczne muszą być umieszczone w zamkniętych pojemnikach. W szafkach (ewentualnie na półkach) poza zasięgiem malucha. To absolutne minimum, jeśli chodzi o zabezpieczenie zdrowia dziecka.
I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Często niestety zaniedbywana. Kosz na śmieci w kuchni. Jego zabezpieczenie to nasz obowiązek. Dla dziecka stanowi ono miejsce w którym może znaleźć wiele interesujących dla siebie rzeczy. Niestety również niebezpiecznych. Z czego nasza pociecha może sobie nie zdawać sprawy. My natomiast musimy.
W jaki sposób jeszcze zabezpieczyć kuchnię?
Gniazdka – podobnie jak w innych częściach domu nie możemy o nich zapomnieć. Jak wspominaliśmy w tekście „Jak zapewnić dziecko bezpieczeństwo w mieszkaniu” świetnie sprawdzą się dostępne na rynku „zaślepki”. Ich koszt jest naprawdę niewielki, a zyskujemy dzięki nim bardzo dużo.
Jeśli nasze dziecko zaczęło dopiero raczkować, oprócz tego, że powinniśmy je mieć cały czas na oku, możemy postawić na odgrodzenie kuchni. Są dostępne „bramki”, które uniemożliwią mu dostanie się do tego pomieszczenia. Przydatne nie tylko w czasie gotowania. A tak przy okazji – czas przygotowywania posiłków jest szczególnie ważny w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w kuchni.
Na koniec jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. Warto pomyśleć o remoncie kuchni, a dokładniej rzecz biorąc przemalowaniu kuchni. Zanim w naszym mieszkaniu pojawiło się dziecko, mogliśmy specjalnie nie przejmować jakich farb w nim używamy. Kiedy sytuacja się zmienia, również nasze podejście musi być inne. Przede wszystkim, zanim odremontujemy kuchnię, przyda się wiedza na temat parametrów i rodzajów farb.