To główny punkt naszej przestrzeni mieszkalnej. Miejsce gdzie krzyżują się drogi wszystkich mieszkańców. Dlatego, gdy urządzamy salon, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Tak by stworzyć przestrzeń funkcjonalną i wygodną.
Urządzamy salon – podział na strefy
Oczywiście funkcjonalność i wygoda korzystania z tego miejsca w mieszkaniu to jedno, ale nie możemy zapomnieć, o tym że pełni ono zwykle funkcję reprezentacyjną. Co przy podziale pokoju dziennego na strefy i urządzaniu go, warto mieć „z tyłu głowy”. To ile ich będzie jest oczywiście od nas potrzeb.
Bardzo często pokój dzienny jest jednocześnie jadalnią. Jej strefa powinna być wyraźnie zaznaczona. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy dzieci i nie chcemy, aby cały salon stał się miejscem do jedzenia (oczywiście wyłączamy z tego czas oglądania filmów:) ). Pokój dzienny bardzo często jest też właśnie miejscem relaksu. To w jaki sposób spędzamy wolny czas w domu, to oczywiście kwestia indywidualna. Natomiast bardzo często jest tak, że salon staje się miejscem w którym znajduje się telewizor. Warto w czasie planowania zmian aranżacyjnych go uwzględnić.
Jeśli z kolei nasz wolny czas lubimy poświęcić na czytanie, to urządzając salon, możemy się pokusić o wyodrębnienie miejsca w której będziemy mogli się mu oddawać. Takie strefy w pokoju dziennym można wydzielić między innymi przy pomocy oświetlenia. O czym później.
Najważniejsze meble w salonie
W tym wypadku zwykle na pierwszym miejscu wymienia się sofę. To ona jest zwykle centrum salonu. I na jej wybór warto poświęcić trochę czasu. Model, który wybierzemy, może być determinowana przez wielkość i wygląd pokoju dziennego. Faktem, że najczęściej podaje się co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych, jakie są potrzebne do stworzenia funkcjonalnego i wygodnego salonu. Natomiast, jeśli nie mamy takiej możliwości, to i tak da się zaaranżować pokój dzienny. Można znaleźć mnóstwo poradników, które pozwolą urządzić salon w sytuacji, gdy dysponujemy niewielkim metrażem.
Wracając do wyboru sofy, to przy małej powierzchni naszego pomieszczenia często poleca się modele narożne. Jeśli do tego często goście zostają u nas na noc, to powinien mieć on „funkcję”, która pozwoli się komfortowo wyspać.
To właśnie meble nadają pewnego stylu naszemu salonowi. Przy ich wyborze trzeba się kierować kilkoma zasadami. Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to, czy meble dobieramy do koloru ścian naszego pokoju dziennego, czy odwrotnie. Odpowiedź jest prosta. Ściany do kolorystyki umeblowania salonu. Tańsze jest ich malowanie, niż zakup nowego „asortymentu” do pokoju dziennego.
Urządzając salon, możemy w nim umieścić oprócz sofy regał, komodę, fotel, niewielki stolik. To oczywiście jedynie przykłady, bo aranżacja jest zależna od funkcji jakie będzie to miejsce w naszym mieszkaniu spełniało. Jeśli wnętrze ma mieć spójny wygląd, warto się zdecydować na konkretny styl. Jaki? Małą podpowiedź znajdziecie w naszym przeglądzie „Stylów aranżacji wnętrz”.
Najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu salonu
Jest ich niestety sporo i mogą zrobić dużo złego w naszym salonie. Nie tylko utrudnić codziennego korzystanie z tego miejsca, ale również zwiększać niebezpieczeństwo, ryzyko wypadku. To bardzo ważna sprawa, gdy „na pokładzie” mamy małe dzieci. Takim błędem, które może to ryzyko zwiększać, jest nadmiar rzeczy w salonie. Dotyczy to ilości mebli, ale przede wszystkim dodatków. Zwłaszcza „wolno stojących”, a więc mogących łatwo spaść. I to pułapka czyhająca nie tylko na właścicieli niewielkich mieszkań, urządzających salon.
Kolejny często popełniany błąd, to wykorzystanie kilku stylów niepasujących do siebie. Nie dość, że możemy w takiej sytuacji możemy zapomnieć o funkcjonalności, to jeszcze ucierpi na tym wygląd tego pomieszczenia. Nadmiar „wszystkiego” w pokoju dziennym najzwyczajniej go przytłoczy.
Błędem, który również może mieć negatywny wpływ na odbiór salonu, są nieodpowiednie dobrane kolory. Ścian i mebli. Jeśli dysponujemy mniejszą przestrzenią w pokoju dziennym dobrym rozwiązaniem będą jasne kolory.
Urządzamy salon – oświetlenie
Wspomnieliśmy już o nim wcześniej. Jest on bardzo istotnym elementem aranżacji tego pomieszczenia. Po pierwsze światło dzienne. Im więcej go w salonie, tym lepiej. Generalnie jasne mieszkanie to marzenie wielu osób. Sami też możemy sobie w tym pomóc. Styl skandynawski jest sposobom aranżacyjnym uwzględniającym elementy pozwalające wpuścić światło dzienne do mieszkania.
Każda strefa w salonie powinna mieć swoje źródło sztucznego oświetlenia. Jedna lampa w salonie to błąd. Poszczególne źródła pozwolą również wydzielić strefy. To po pierwsze. Oświetlenie w pokoju dziennym będzie spełniać dwie podstawowe funkcje. Praktyczną i dekoracyjną. Ta druga funkcja dotyczy również wyeksponowania pewnej części salonu. To jak wspomnieliśmy pomieszczenie reprezentacyjne i nie możemy o tym zapominać.
Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwolą nam urządzić salon pod kątem właśnie oświetlenia. To nie tylko klasyczne lampy górne, ale i kinkiety, świetlówki i halogeny. Dostępne są również lampy ledowe. Istotne w pokoju dziennym będzie też „granie” barwą światła. Za przykład posłuży miejsce do jedzenia. W jego wypadku sprawdzi się oświetlenie bezpośrednio nad stolikiem o ciepłej barwie światła.