Tak, aby za „rozsądną” cenę kupić produkt, który w pełni spełni nasze potrzeby. Sprzęt AGD niezależnie od funkcji, posiada bardzo wiele parametrów, mających wpływ m.in. na użytkowanie i koszty eksploatacji. Czym kierować się przy jego wyborze?
Sprzęt AGD – kupuj z rozsądkiem
To pierwsza i zarazem najważniejsza zasada. Co właściwie oznacza rozsądne kupowanie? Pierwsze co się nasuwa, to oczywiście kwestia finansowa. Producenci sprzętu AGD kuszą nas ofertami produktów posiadających szeroki zakres „umiejętności”. Bardzo często to kosztowne dodatki, które w naszym przypadku mogą się okazać kompletnie niepotrzebne. Nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na sprzęt z którego nie będziemy korzystać w pełni. Oczywiście jest też druga strona medalu.
Pułapka bardzo niskiej ceny. To zwykle sprzęt AGD, który będzie potem drogi w utrzymaniu i eksploatacji. Tutaj za przykład posłuży klasa energetyczna. Umieszczona na etykiecie produktu. Obecnie standardem jest sprzęt z klasą A (czyli najlepszy), często z dodatkowymi „plusami”. Może oczywiście kupić jest oznaczony literą B, czy idąc dalej „D”. Będzie taniej, ale na początku. Zapłacimy po prostu więcej rachunkami za prąd. Kupowanie „z rozsądkiem” sprzętu AGD wyklucza takie działanie.
Sprzęt AGD z bajerami – czy tego potrzebujemy?
To de facto również można podciągnąć pod wyżej opisaną zasadę. Stojąc w sklepie ze sprzętem AGD, słuchając sprzedawcy zachwalającego konkretny produkt, warto zadać sobie następujące pytania. Czy naprawdę potrzebuje wszystkich tych dodatkowych elementów i funkcji? Czy ten konkretny model nie jest dla mnie duży? I już spieszymy z wyjaśnieniami.
Za przykład posłuży zakup pralki. Najpierw wspomniane kwestia wielkości. Załóżmy, że jesteście singlem. Jaka pojemność będzie dla Was najlepsza? Jednej osobie w zupełności wystarczy pralka o ładowności 3 do 4 kg. Jeśli więc sprzedawca będzie próbował zaproponować model o pojemności 8 czy 10 kilogramów, to warto się nad tym zastanowić, czy Wam to potrzebne. Jeśli mieszkacie w niewielkiej kawalerce i każdy centymetr powierzchni jest cenny, to drugie rozwiązanie jest dodatkowo pod tym względem niepraktyczne.
Jak to wygląda w przypadku dodatkowym elementów i funkcji sprzętu AGD? Załóżmy, że z pralki, którą zamierzacie kupić, będzie korzystała tylko i wyłącznie osoba starsza. Urządzacie mieszkanie seniora – dla rodziców, lub dziadków. Sprzęt AGD (i co oczywiste dotyczy to nie tylko pralki) powinien być dość prosty w obsłudze. Dodatkowe funkcje mogą się okazać kompletnie niepotrzebne, a do tego mogą utrudnić korzystanie z niego. Z drugiej strony są elementy na które warto zwrócić uwagę, właśnie w kontekście sprzętu AGD dla osoby starszej. To może być funkcja chroniąca przed zalaniem łazienki, albo wyłączająca taką pralkę. Wszystko to co może ułatwić korzystanie z takiego sprzętu.
Bezpieczne korzystanie z AGD
Już w pewnym stopniu zaczęliśmy ten temat w poprzednim akapicie. Bezpieczeństwo sprzętu AGD nabiera szczególnego znaczenie nie tylko u seniorów, ale idla rodzin z małymi dziećmi. Czyli w sytuacji w której trzeba mieć oczy dookoła głowy. A także w jak w największym stopniu stworzyć funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń do mieszkania.
W tym kontekście zwykle pojawia się kwestia urządzenia kuchni. To miejsce w naszych mieszkaniach w którym to statystycznie zdarza się najwięcej wypadków, a także kryje sporo „pułapek”. Naszym zadaniem jest zapobieganie i przeciwdziałanie. Stworzenie przestrzeni bezpiecznej dla naszych dzieci.
Najbardziej istotnym aspektem będzie wybór kuchenki. Sprzętu AGD będącego największym zagrożeniem dla dzieci. Jednym z rozwiązaniem jest zakup modelu z płytą indukcyjną. Kolejna kwestia to zabezpieczenie piekarnika. W tym wypadku z kolei polecanym rozwiązaniem jest tzw. system zimnych drzwiczek. Dzięki temu ograniczenie ryzyko poparzenia się przez dziecko.
Jeśli nie macie możliwości zainwestowania w kuchenkę z płytą indukcyjną, trzeba będzie zabezpieczyć dostępny sprzęt AGD. Są na przykład dostępne pewne zabezpieczenia, które pozwolą uniknąć np. przekręcenia pokrętła palnika przez dziecko. Oczywiście zakup bezpiecznego sprzętu AGD, to priorytet nie tylko w sytuacji, gdy mamy na pokładzie małe dziecko. Nasze zdrowie jest przecież równie ważne.
Koszty eksploatacji sprzętu AGD – policz przed zakupem
Będzie to oczywiście kwota orientacyjna, ale i tak warto to zrobić. Chociażby po to, żeby nie dać się nabrać na „innowacyjne rozwiązania”, które w rzeczywistości będą nas drogo potem kosztować. A tak naprawdę nic dużego dzięki nie uzyskamy. Koszty eksploatacji sprzętu AGD to między innymi wyliczenie jak się klasa energetyczna do ceny, a dokładniej do różnicy między na przykład lodówką z A+++, a model z samym A. Warto spojrzeć na roczne zużycie kWh obu sprzętów. Porównać roczny koszt używania, a także różnicę cenową. Może się okazać, że model z klasą A+++ wcale nie będzie się nam bardziej opłacał.
W przypadku zakupu pralki jako kolejny koszt związany z jego eksploatacją bierzemy pod uwagę zużycie wody (mającej oczywiście na uwadze ilość osób, które będą z tego sprzętu korzystać). Takich czynników związanych z kosztem eksploatacji sprzętu AGD jest oczywiście dużo więcej.