Dzięki nim stworzymy przestrzeń funkcjonalną w której nasza pociecha będzie się mogła bez przeszkód rozwijać. Mieszkanie bezpieczne dla dziecka „musi pamiętać” o kilka zasadach. Zebraliśmy je dla Was w jednym miejscu.
1. Mieszkanie bezpieczne dla dziecka – zwracamy uwagę na wszystko
Co kryje się w tym stwierdzeniu? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Jak powszechnie wiadomo wyobraźnia dzieci nie zna granic. Również w kontekście „wynajdowania” zagrożeń dla swojego zdrowia. Dlatego aranżując poszczególne wnętrza musimy zwrócić uwagę na wszelkie miejsca, ale też i rzeczy (meble, środki czystości itp.) mogące stanowić problem. Przeanalizować możliwe zagrożenia. Zanim zaczniemy zmieniać aranżację pod tym kątem, przyda się dokładny plan działania.
Prawdopodobnie nie uda się wyeliminować wszystkich zagrożeń, ale im większej liczby się pozbędziemy (zabezpieczymy), tym nasze dziecko będzie bardziej bezpieczne. Jakie konkretne działanie powinniśmy podjąć?
2. Bezpieczne mieszkanie dla dziecka – aranżacja podłóg
Niezależnie od tego czy planujemy generalny remont łącznie z ich wymianą, czy jedynie staramy się wprowadzić pewne zmiany w aranżacji, aby uczynić nasz dom bardziej bezpiecznym. Zaczniemy od tej pierwszej sytuacji. Skupimy się na pokoju dziecka, ale oczywiście ma on „przełożenie” na pozostałe części mieszkania.
Podłoga w pokoju dziecka musi być wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. To pierwsza bardzo ważna jej cecha. Kolejnym aspektem związanym z aranżowaniem bezpiecznego mieszkania dla dziecka w kontekście podłóg jest ich „śliskość”. Nadmiar tej ostatniej, to ryzyko dla zdrowia malucha. Częściowo możemy ją zabezpieczyć poprzez dywany i wykładziny. Jeśli jednak mamy możliwość, to zdecyduje się na materiał, który nie będzie stanowił zagrożenia.
Jednym z częściej polecanych rozwiązań jest podłoga wykonana z drewna. Charakteryzuje się ona między innymi dużą trwałością. Warto też zwrócić szczególną uwagę na jej wykończenie (lakier i klej, które nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia malucha). I na koniec tego aspektu aranżacji bezpiecznego mieszkania dla dziecka jeszcze jedna rada. Starajcie się unikać umieszczania małych dywanów i wykładzin, lub przymocujcie je do podłogi. W przeciwnym przypadku mogą stać sporym zagrożeniem.
3. Wszystko co w zasięgu rąk dziecka…
Musi zostać zabezpieczone, lub – w przypadku przedmiotów stanowiących zagrożenie – usunięte. To zasada mające ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpiecznego mieszkania dla dziecka. Największą uwagę trzeba na nią zwrócić w dwóch miejscach. To łazienka i kuchnia. To w tych pomieszczeniach statystycznie dochodzi do największej liczby wypadków, również z udziałem dzieci.
W obu musimy zabezpieczyć środki czystości. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie ich poza wspomniany zasięg naszego malucha. Starszym dzieciom możemy i powinniśmy wytłumaczyć zagrożenia jakie czyhają na nich właśnie ze strony takich produktów. W kuchni oczywiście poza zasięgiem muszą znaleźć się wszelkiego rodzaju sztućce i wyposażenie wykorzystywane przy przygotowywaniu posiłków, a mogące stanowić zagrożenie. Jeśli jesteśmy na etapie remontowania i planowania nowej aranżacji kuchni, warto przemyśleć zakup nowego sprzętu AGD. Takiego, który posiada pewne „udogodnienia z punktu widzenia zabezpieczenia zdrowia dziecka. To na przykład piekarnik z tzw. system zimnych drzwi. A jeśli już jesteśmy przy tym temacie, zapoznajcie się koniecznie z tekstem „Czym kierować się przy wyborze sprzętu AGD”.
W łazience pamiętajcie o umieszczeniu poza zasięgiem dziecka proszków, środków czystości, ale również produktów do higieny. Wszystkie są zagrożeniem dla jego zdrowia. Z tego samego powodu powinny zniknąć (i to oczywiście z całego mieszkania) wszelkie sprzęty i przedmioty, które mogą być powodem problem ze zdrowiem i życiem dziecka. Umieszczamy je albo poza zasięgiem rąk naszej pociechy, albo zamykamy w szafach.
4. Chroń dziecko przed zagrożeniem w mieszkaniu
W zasadzie możemy to odnieść, do kwestii opisanych już wyżej, ale chcieliśmy w ten sposób podkreślić jeszcze kilka ważnych spraw przy urządzaniu bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla malucha. Na początek zabezpieczenie gniazdek. W przypadku dzieci stanowią one ogromne zagrożenie dla ich zdrowia. Na szczęście zabezpieczenie gniazdek jest bardzo proste, a do tego tanie. Podobnie powinniśmy postąpić z włącznikami światła. Jeśli mają one swoje lata, konieczne -podkreślamy – koniecznie musimy je wymienić na nowe.
Kolejna sprawa to wszelkie kanty i rogi mebli. Je również w łatwy i tani sposób zabezpieczymy, dzięki czemu nasze wnętrza będą bardziej przyjazne dla dziecka. Musimy zwrócić uwagę w kontekście zagrożeń w mieszkaniu na drzwi i okna. Staje się to szczególnie ważne, jeśli nasz maluch dopiero zaczął raczkować. Drzwi możemy zabezpieczyć specjalnymi gumami, tak by nie ochronić rączki dziecka. Okna – nie tylko wtedy, gdy mieszkanie na pierwszym i wyższych piętrach. Nie można dopuścić do sytuacji w której dziecko będzie je w stanie samo otworzyć. To może skończyć się ogromną tragedią.