To bardzo skomplikowany proces, dlatego przyda się każda dawka wiedza. Kupno mieszkania dla rodziny będzie wymagało wzięcia pod uwagę wielu czynników. I na nich się poniżej skupimy.
Mieszkanie dla rodziny – jaki metraż?
To jedno z pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć. Czy zawsze trzeba postawić na największy metraż? Czy naprawdę potrzebujemy „lotniska”? Ogromne mieszkanie to może być duży problem, chociażby w kwestii jego utrzymania. Z drugiej strony rodzina z dzieckiem (lub kilkoma pociechami) wymaga pewnej przestrzeni do życia. W przypadku 2-3 latka może to być około 48 metrów kwadratowych. Natomiast optymalna wielkość to 60 m2.
Mniejsze mieszkanie również da się przystosować dla rodziny. Może to jednak wymagać interwencji architekta wnętrz. Chyba, że sami posiadamy umiejętności aranżacyjne.
Kupno mieszkania dla rodziny – lokalizacja
Ten aspekt jest również sporym wyzwaniem. Wybór lokalizacji mieszkania dla rodziny wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać brzmi „Rynek pierwotny vs rynek wtórny?” Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, a także -zwykle „odczuwane” indywidualnie – wady. O mieszkaniach z rynku wtórnego przeczytacie w tym miejscu. O plusach i minusach takiego wyboru. Zapoznajcie się też z tekstem „Kupno mieszkania – zalety rynku pierwotnego”.
Jeszcze kilkanaście lat temu ten wybór w pewien sposób „ustawiał” lokalizację. Rynek pierwotny dominował przede wszystkim na przedmieściach. Które to zresztą rodziny z dziećmi wciąż wybierają najczęściej. Obecnie wiele nowych osiedli powstaje w centrach miast lub niedaleko nich. Wiele zależy od specyfiki miejscowości. W Rzeszowie można na przykład wybrać osiedle Bella Dolina. Łatwo z niego dostać się do centrum, ale jednocześnie wyjechać z miasta. Osiedle to posiada również wszelkie zalety przedmieść. Dostępne jest na nim między innymi to ponad 73-metrowe mieszkanie na 7 piętrze. Znajdują się w nim aż 3 sypialnie.
Mieszkanie dla rodziny – najbliższa okolica
Część z aspektów z nią związanych „załatwia” lokalizacja. Ale szukając mieszkania dla swojej rodziny trzeba będzie dokładnie zlustrować najbliższą okolicę. Po pierwsze jakie są nasze indywidualne potrzeby. Po drugie potrzebujemy w najbliższej okolicy pewnych miejsc przydatnych w codziennym życiu. Sklep spożywcze, apteka i przychodnia. Dobrze będzie, jeśli znajdą się one w bliskiej odległości. Kolejna sprawa na którą zwracają uwagę rodziny kupujące mieszkanie, to żłobek i szkoła podstawowa położone niedaleko bloku. Gimnazjum i liceum (technikum itd.) już niekoniecznie muszą ten warunek spełniać.
Następny istotny czynnik to obecność terenów zielonych, szerzej rekreacyjnej. Rozglądając się po okolicy w czasie procesu zakupu mieszkania dla rodziny warto się zorientować jak okolica wygląda pod tym kątem. Tutaj zwykle lepiej wypadają osiedla na przedmieściach. Ale – znowu – wiele do powiedzenia ma specyfika miasta. Natomiast to z tej części miejscowości łatwiej się wydostać do lasu, na wodę itd. Miejsc gdzie będzie można spędzić czas z rodziną i odpocząć od miasta.
Sprawdzając lokalizację i okolicę osiedla, warto również wziąć pod uwagę infrastrukturę drogową i transport publiczny. Co prawda obecność samochodu w rodzinie to norma, ale czasem warto się będzie przesiąść do komunikacji miejskiej. I korzystać z niej bez problemów i komfortowo.
To jak wygląda infrastruktura drogowa ma znaczenie tylko dla rodzin wybierających przedmieścia, ale i centrum, lub jego okolice. Ale to w tym pierwszym przypadku „drożne ulice są bardzo istotne. Nikt nie chce spędzać wielu godzinna dojazdach do pracy.
Jeśli macie samochód, to oczywiście potrzebujecie miejsca parkingowego. I w tym wypadku przewagę mają nowoczesne osiedla z rynku pierwotnego. Posiadają one zwykle dedykowane miejsca parkingowe dla mieszkańców.
Mieszkanie dla rodziny – jakie miasto wybrać?
To też pytanie, które trzeba sobie zadać. Czym kierujemy się przy wyborze miasta? Właśnie z perspektywy rodziny. Jednym z bardziej istotnych elementów jest bezpieczeństwo. Jest to jedna ze składowych jakości życia w danym miejscu. Wpływ na nią ma między innymi koszty, jakie trzeba będzie ponosić ma codzienne wydatki. Dostępność pracy i zarobki to kolejny element na jaki zwracamy uwagę przy wyborze miasta w którym będziemy chcieli zamieszkać z rodziną.
Co jakiś czas pojawiają się rankingi, które mogą pomóc w decyzji. Dotyczą one komfortu i właśnie bezpieczeństwa. Bardzo wysoko w tych rankingach znajduje się Rzeszów. Miasto w którym świetnie mieszka się nie tylko rodzinom z dziećmi. Rzeszów wybierają również młodzi single. Przyciąga je nie tylko dostępność miejsc pracy. Miasto ma też w zanadrzu bogatą ofertę kulturalną. To nie tylko kina, muzea i teatry, ale i Filharmonia Podkarpacka. W centrum Rzeszowa jest też sporo miejsc (restauracji, pubów) do których można wyjść ze znajomymi. Również zabiegani na co dzień rodzice znajdą coś dla siebie.
Developres ma bogatą ofertę mieszkań w różnych częściach Rzeszowa. Koniecznie sprawdźcie naszą główną stronę, gdzie znajduje się wyszukiwarka z pełną informacją na ich temat.