Kupno mieszkanie to proces wymagający nakładów finansowych, długich przygotowań i odpowiedzi na wiele pytań. Jedno brzmi rynek pierwotny czy wtórny. O zaletach tego drugiego pisaliśmy w tym miejscu. Dzisiaj skupimy się na plusach nowego budownictwa.
1. Rynek pierwotny – oszczędności
Już spieszymy z wyjaśnieniem. Nowe mieszkania są droższe od tych używanych, zwłaszcza kilkudziesięcioletnich. Natomiast można na nich oszczędzić. Po pierwsze kosz użytkowania takiej nieruchomości jest niższy. Do tego dochodzi kwestia braku potrzeby remontu przy wprowadzaniu się do takiego lokalu. Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego musimy mieć świadomość potrzeba jego odświeżenia. Taki remont nie musi być kosztowny, ale nierzadko jednak jest.
Wybierając rynek pierwotny oszczędzacie również na 2% podatku cywilno-prawnym od nieruchomości. Nabywca nowego mieszkania nie musi go odprowadzać. Kolejny zysk, to brak opłaty dla pośrednika (na przykład biura nieruchomości). Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego można negocjować cenę. To też może być źródłem pewnych oszczędności.
2. Rynek pierwotny – nowoczesne rozwiązania
Dotyczą one nie tylko materiałów z jakich wykonane są budynki, bo to też kwestia tego jak wygląda infrastruktura. Zacznijmy jednak od tej pierwszej kwestii. Materiały obecnie wykorzystywane do budowy mają na przykład większą odporność na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Do tego pozwalają one mieszkańcom na oszczędności. Najlepszym przykładem będą systemy grzewcze i wykończenia lokalu. Pozwalają one na chociażby mniejsze koszty użytkowania. Zważywszy na to, że mieszkania kupujemy na lata, będą to całkiem spore zaoszczędzone kwoty.
Nowoczesne windy, rozwiązania ułatwiające życie rodzinom z dziećmi, osobom starszym i niepełnosprawnym to kolejne zalety mieszkań z rynku pierwotnego. Dedykowane miejsca parkingowe to duży plus zwłaszcza w dużych miastach.
3. Ogromny wybór lokalizacji na rynku pierwotnego
Jeszcze kilkadziesiąt, ale nawet kilkanaście lat temu wybierając nowe budownictwo, byliśmy „skazani” na mieszkanie z dala od serca miasta. Nie dla wszystkich funkcjonowanie na przedmieściach było korzystnym rozwiązaniem.
Obecnie nieruchomości z rynku pierwotnego można znaleźć w centrach miast. Są również lokalizowane w pewnym oddaleniu od nich, ale przy tym posiadając wszelkie ich zalety. Wiele w tej materii zależy oczywiście od specyfiki miejscowości. W Rzeszowie na przykład można znaleźć nowoczesne budownictwo w wielu punktach miasta. Jedną z możliwości jest osiedle Bella Dolina. A na nim między innymi to ponad 85-metrowe mieszkanie.
4. Bezpieczeństwo – priorytet nie tylko dla rodzin
Owszem, jak wspomnieliśmy w tekście o rynku wtórnym i na nim zaczęto bardziej o nie dbać. Mowa była o monitoringu. Natomiast to właśnie w nowoczesnym budownictwie z rynku pierwotnego jest on normą. Dodatkowo bardzo często na takich osiedlach jest ochrona. Nie można nie wspomnieć o ogradzanych osiedlach. Można na temat sensowności takiego rozwiązania dyskutować, ale jest to często podnoszona zaleta, zwłaszcza przez rodziny z dziećmi.
Nierzadko również najbliższa okolica nowych bloków jest przystosowana w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo mieszkańcom. Za najlepszy przykład posłużą tutaj place zabaw i rozwiązania zapewniające komfort korzystania z nich przez dzieci, a jednocześnie dbających o ich zdrowie.
Warto jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, właśnie z perspektywy rodzin. Nowoczesne osiedla powstają często w miejscach, gdzie bez większych problemów można znaleźć przedszkola i szkoły. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało pokonywać dużych odległości do nich. To też oszczędność czasu dla rodziców.
5. Szeroki wybór metrażu i standardów wykończenia w mieszkaniach
To kolejna bardzo często wymieniana zaleta rynku pierwotnego. A właściwie dwa plusy takiego rozwiązania. W nowoczesnym blokach dostępna są mieszkania o bardzo różnym metrażu. Między innym małym, wybieranym głównie przez singli i przez seniorów. Miejsce dla siebie znajdą również wielodzietne rodziny. Na naszym osiedlu Tarasy nad Zalewem jest między innymi to ponad 92-metrowe mieszkanie na ostatnim piętrze.
Nabycie lokalu z rynku pierwotnego daje kupującemu możliwość ingerencji w nie. Jej stopień jest zależny od dewelopera. Może dotyczyć na przykład rozmieszczenia ścianek działowych, albo instalacji elektrycznej.
Kolejna bardzo często podkreślaną zaletą, są wspomniane standardy wykończenia mieszkań. One też zależy od dewelopera. Mogą być dwa, ale i więcej. Developres ma 3 standardy wykończenia. Pierwszy z nich nazywa się „pod klucz”. W tym wypadku otrzymujecie mieszkanie wykończone w zakresie ścian, podłóg a także łazienki. Projekt dostosowany jest zarówno do potrzeb, jak i pod kątem budżetu jakim dysponuje klient.
Drugi standard to „do zamieszkania”. To gotowy lokal przygotowany przez naszego projektanta. Można się do niego od razu wprowadzić, jest ono umeblowane (również w sprzęt AGD). Mieszkania są przygotowywane według najnowszych trendów.
Ostatni standard to deweloperski. Klient otrzymuje mieszkanie z betonową wylewką, oknami i drzwiami (również wejściowymi). Są też oczywiście instalacje, włączniki i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne). Urządzenie takiego mieszkania pozostaje w gestii nabywcy.