To jedno z najważniejszych urządzeń nie tylko w kuchni, ale w całym mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę? Jakich błędów należy się wystrzegać? Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) znajdziecie w naszym poradniku.
Kiedy warto się zdecydować na zakup kuchenki?
A czy potrzebujemy do tego jakieś specjalnej sytuacji? I tak i nie. Możemy odkładać zakup nowej kuchenki prawie w nieskończoność. Ale są jednak pewne sytuacje w których lepiej tego nie robić. Kupno nowego mieszkania, to dobry czas na odświeżenie sprzętów AGD. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na rynek pierwotny. Jeśli szukacie właśnie miejsca dla siebie i swojej rodziny, zajrzyjcie do tego prawie 60-metrowego mieszkania na osiedlu Paderewskiego Park w Rzeszowie.
No właśnie rodzina. A dokładniej sytuacja w której Wasz maluch zaczyna raczkować. Najważniejszym aspektem na jaki trzeba będzie zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo dziecka. Sytuacją w której również warto rozważyć zakup nowej kuchenki, jest aranżowanie mieszkania dla rodziców lub dziadków. Jeśli jesteście na etapie szukania nowego miejsca dla nich, zajrzyjcie koniecznie do tego naszego poradnika.
Rodzaje kuchenek
A dokładniej – płyt grzewczych. Mamy w tym wypadku trzy podstawowe możliwości. To kuchenka gazowa, elektryczna i indukcyjna. Każda z nich na swoje zalety. Ale też i pewne wady. Wynikające między innymi z potrzeb osób, korzystających z kuchni.
Zaczniemy od kuchenki elektrycznej. Niestety ma ona bardzo dużą wadę z punktu widzenia naszych „kieszeni”. Koszt jej użytkowania jest bardzo wysoki. Jest ona natomiast bardzo prosta w obsłudze, a także utrzymaniu (mamy na myśli między innymi jej czyszczenie). I jeszcze jedna sprawa. Jej podłączenie nie wymaga od nas żadnych fachowych umiejętności.
Kuchenki gazowe są zdecydowanie bardziej popularne niż opisane wyżej rozwiązanie. Przede wszystkim ze względu na duży niższy koszt użytkowania. Taka kuchenka ma też pewne wady. Jedną z nich jest problem z utrzymaniem jej w czystości. Wymaga to poświęcenia nieco więcej czasu, niż przypadku płyty elektrycznej. Oczywiście taka kuchenka wymaga również przyłączenia instalacji gazowej lub butli. W tym pierwszym wypadku powinien to zrobić fachowiec. Obecność „gazu” w domu może nieść ze sobą pewne ryzyko w przypadku nieszczelności i tego co z niej wynika.
Coraz chętniej wybierane są kuchenki łączące oba wyżej opisane modele. W tym wypadku zwykle płyta jest gazowa, a piekarnik elektryczny. Ten drugi dzięki temu zyskuje wiele dodatkowych właściwości. Takich, których piekarnik gazowy nie posiada.
Wspomnieliśmy również o indukcji. To rozwiązanie zdobywające coraz większe gron zwolenników. Do działania potrzebuje ona prądu. Natomiast celowo oddzieliliśmy ją z grupy kuchenek elektrycznych. Po pierwsze płyta indukcyjna jest zdecydowanie bardziej oszczędna w użytkowaniu niż ta ostatnia. Jest więc energooszczędna. To również rozwiązanie charakteryzujące się bezpieczeństwem.
Jedną z wad, która jest zwykle podawana jako pierwsza w przypadku płyt indukcyjnych, jest wysoki koszt jaki generuje ona na początku. Sama płyta i instalacja elektryczna to jedno. Przy zakupie takiej kuchenki trzeba „dodać” kosz garnków ferromagnetycznych. Między innymi dlatego utarło się, że indukcyjna to rozwiązanie dla bogatych.
Najważniejsze parametry kuchenek
Zaczniemy od wymiarów danego modelu. Warto przed zakupem zorientować się, czy będzie on pasował do miejsca, jakie przeznaczyliśmy w naszej kuchni. Dotyczy to zwłaszcza kuchenki wolnostojącej. A sprawdzamy w jej przypadku przede wszystkim wysokość. Natomiast sprzęt ten ma pewne standardy, jeśli chodzi właśnie o wymiary. Jest ich 3. Pierwszy z nich to kuchenka o wymiarach 50/85/60 (odpowiednio: szerokość/wysokość/głębokość). Drugi rodzaj to 60/85/60. Trzeci: 90/85/60.
Parametr na który trzeba będzie zwrócić uwagę w przypadku kuchenek elektrycznych i łączonych z płytą gazową jest klasa energetyczna. I tutaj podobnie jak w przypadku innych sprzętów AGD im jest ona wyższa, tym lepiej.
W przypadku zakupu kuchenki warto również zwrócić uwagę na sterowanie. W tym wypadku możliwości są dwie. Kuchenka może być manualna lub sterowana elektronicznie. To pierwsze rozwiązanie jest charakterystyczne dla modeli z płytą gazową. W przypadku kuchenek ze sterowaniem elektronicznych występuje również wyświetlacz LCD. Modele takie posiadają sporo możliwości konfiguracji. Bardzo często posiadają one również mnóstwo dodatkowych „umiejętności”. Takich, które zwiększają możliwości kuchenki, ale mają też wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowania. Nadmiar jednak tych dodatkowych parametrów może utrudnić korzystanie z niej.
Przy zakupie kuchenki warto zwrócić uwagę na pojemność piekarnika. Może być ona różna. Od 30 do nawet 90 litrów. Ta pierwsza liczba jest charakterystyczna dla kuchenek kompaktowych. W ich przypadku pojemność piekarnika nie przekracza 50 litrów. W standardowej kuchence wynosi ona między 50 a 80 litrów. Duże piekarniki mają pojemność między 80 a 90 litrów.
Jeśli zamierzacie często korzystać z tego „elementu” kuchenki, to lepszym wyborem będzie model na prąd. Jak wspominaliśmy ma on zdecydowanie więcej do zaoferowania. Świetnie sprawdzi się w kuchni u kogoś, kto uwielbia gotować i doskonalić swoje umiejętności.