To miejsce w naszym mieszkaniu jest „kątem” do relaksu i odpoczynku. Coraz częściej staje się aranżacyjną wirtuozerią. Koniecznie z roślinami. Jak przeprowadzić remont i zrobić aranżację balkonu? Mamy dla was garść porad.
1.Remont balkonu – kwestie formalne
To bardzo ważna sprawa, jeśli mieszkacie w budynkach wielorodzinnych. Jeśli jedynie konserwujecie balkon nie będziecie musieli załatwiać żadnych spraw formalnych. Co zalicza się do takich prac? Położenie płytek na balkonie, pomalowanie ścian i część działań aranżacyjnych.
Jeśli jednak zamierzacie wykonać roboty, których celem będzie przywrócenie powierzchni stanu pierwotnego, potrzebne jest poinformowanie spółdzielni. W takim zgłoszeniu należy zawrzeć między innymi informacje o czasie remontu balkonu, zakresie prac i planowanym terminie zakończenia. Pamiętajcie, że przeprowadzając takie zmiany, musicie zadbać o bezpieczeństwo innych mieszkańców budynku.
2. Wybieramy podłogę na balkon
Jaka jest najlepsza? W tym wypadku oczywiście spotkacie się z wieloma rozwiązaniami. Bo i też sporo jest możliwości. Natomiast jedną z najczęściej wybieranych są płytki ceramiczne. To rozwiązanie praktyczne, może być też efektowne, ale przede wszystkim jest trwałe. I to właśnie z tego powodu jest tak chętnie wybierane. Pamiętajcie o tym, że płytki, które położycie na balkonie nie mogą mieć dużej nasiąkliwości (preferowana poniżej 3%). To bardzo istotne.
Wiele osób mogących pochwalić się balkonami sporych rozmiarów (nie tylko w domach jednorodzinnych) decyduje się na drewnianą podłogę. Przede wszystkim ze względów estetycznych. W tym wypadku konieczna będzie samodzielna impregnacja drewna. Chociaż zdarzają się producenci, którzy sprzedają „gotowce”.
Ostatnią propozycją jaką się zajmiemy, są podłogi kompozytowe. Często określane są one mianem alternatywy dla drewna. Bardzo prosto się je układa i montuje. Są odporne na grzyby, pleśń i wilgoć.
3. Aranżacja balkonu – jakie meble?
To pytanie na które warto sobie odpowiedzieć w czasie trwania samego remontu. Będziecie mieli trochę czasu, aby się nad tym zastanowić. Balkon podobnie jak i inne części mieszkania można urządzić w konkretnym stylu. Oczywiście przy pewnych ograniczeniach. O stylach aranżacji więcej przeczytacie między innymi w tym naszym poradniku. I pewne cechy tych sposobów urządzania można uwzględnić.
A na jakie meble warto postawić przy aranżacji balkonu? Przede wszystkim dostosowane do wielkości balkonu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są meble kompaktowe. To jedna sprawa. Meble, które znajdują się na balkonie powinny być… lekkie. Tak by w razie burzy łatwo je było schować. Oczywiście można też postawić na rozwiązania odporne na działanie wody. W takim wypadku lekkość niekoniecznie będzie plusem. Raczej złym pomysłem jest montowanie parasola na balkonie.
4. Na jakie kwiaty postawić?
A może nie tylko na nie? Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie na balkonie miejsc na uprawę warzyw. I jeśli tylko „macie do tego rękę” i sporo wolnej powierzchni, to jak najbardziej polecamy. Skupmy się jednak na kwiatach. Przede wszystkim pełnią one w tym wypadku funkcję dekoracyjną. Mają również wpływ na samopoczucie domowników.
Są kwiaty, które same „stworzą” aranżację balkonu. Rozrastają się do sporych rozmiarów i cieszą oko kolorystyką. Do takich roślin zalicza się między innymi Wilca purpurowego, Lobelię przylądkową i petunię kaskadową. Oczywiście planując „zakwiecenie” balkonu wcale nie trzeba stawiać na tak bujną roślinność. Wszystko tak naprawdę zależy od Waszego pomysłu na tę część aranżacji balkonu.
Natomiast wybierając rośliny na tę część mieszkania, trzeba pamiętać o jednej sprawie. Strony od której znajduje się balkon. A mówiąc prościej o nasłonecznieniu. Część z roślin nie lubi nadmiaru promieni, a inne wręcz ich wymagają.
5. Oświetlenie na balkonie – fanaberia czy obowiązek?
To pytanie jest zasadne przede wszystkim w sytuacji, gdy dysponujecie sporą ilością miejsca. I balkon jest często przez Was wykorzystywany jako miejsce relaksu. Dla bezpieczeństwa warto, aby faktyczni był on w jakiś sposób oświetlony. I od razu odpowiadamy na pytanie, które właśnie może kiełkować”. Nie, oświetlenie z pokoju przy którym znajduje się balkon nie zawsze wystarczy:).
Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim przygotowując oświetlenie na balkonie, powinniście się kierować innym podejściem, niż w pozostałych częściach mieszkania. W planie należy uwzględnić wielkość tego miejsca. Pewne znaczenie ma też to czy nasz balkon jest zadaszony czy też nie. Kolejna sprawa to sposób podłączenia lamp.
Styl i sam rodzaj tych ostatnich to już kwestia indywidualna. I to jaki efekt będziecie chcieli na takim balkonie osiągnąć. Oczywiście oświetlenie w tym miejscu mieszkania ma nie tylko funkcję praktyczną. W bardzo dużym stopniu ma ono zadanie dekoracyjne. I w tej kwestii wybór jest naprawdę spory. Możecie się zdecydować między innymi na lampiony, kinkiety i lampki solarne. Te ostatnie są zasilane przez energię słoneczną. To oznacza, że nie potrzebują one podłączenia do prądu.
I jeszcze jedna porada na koniec. Oświetlenie na balkonie nie może być zbyt „mocne”. Najlepiej, aby było ono stonowane. To miejsce, które tworzycie dla relaksu:).