Chociaż do rozpoczęcia roku szkolnego zostały jeszcze długie dwa miesiące lata, to już teraz warto sobie zadać to pytanie. Pokój dla ucznia, który dopiero rozpoczyna przygodę z nauką, wymaga odpowiedniego przygotowania. A okres wakacji, to dobry czas na zmiany.
Remont w pokoju dla ucznia
Przejście dziecka z przedszkola do szkoły, to dobry moment na odświeżenie jego miejsca w domu. Jeśli od tych paru lat w zasadzie nic w nim nie robiliście, to zanim zabierzecie się za urządzanie pokoju dla ucznia, przyda się remont. Zasady jakimi należy się przy nim kierować, są podobne jak przygotowaniu miejsca dla młodszych dzieci.
Przede wszystkim więc kwestie związane z bezpieczeństwem. Wybór farb, które nie będą zagrożeniem dla zdrowia. Również dobór innych elementów związanych z remontem powinien brać pod uwagę bezpieczeństwo. Przykładowo, jeśli zamierzacie odświeżyć podłogę, to postawcie na materiały, które zapewnią wysoką antypoślizgowość.
A wracając jeszcze na chwilę do tematu farb, jakich można użyć w pokoju dla ucznia, sprawdźcie koniecznie nasz poradnik w którym znajdziecie między innymi informacje o ich parametrach.
Strefy w pokoju dla ucznia
W zasadzie do tych, które były do tej, dochodzi jedna. Mamy oczywiście na myśli strefę do nauki. O ile mogła być ona obecna już wcześniej, to teraz trzeba ją będzie wyraźnie „odciąć” od miejsca do zabawy. Oczywiście w pokoju dziecka musi się również znaleźć strefa relaksu. Wyborowi łóżka poświęcimy osobny akapit.
Planując poszczególne strefy przede wszystkim musicie wziąć pod uwagę funkcjonalność i aspekt praktyczny. To pozwoli między innymi bardzo jasno wskazać miejsce w którym dziecko może się bawić, odpoczywać, a także to przeznaczone do nauki.
Zakup biurka i krzesła
To dwa najważniejsze elementy w pokoju dla ucznia. Oczywiście biurko może pojawić się już wcześniej, ale to właśnie moment, kiedy dziecko idzie do szkoły, zwykle jest czasem zakupu biurka i krzesła. Obu dostosowanych do potrzeba ucznia. Ale co to właściwie znaczy?
Na początek biurko. Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest model z regulowanym blatem. Nie tylko „góra – dół”, ale również pod kątem. Po pierwsze dzięki temu rozwiązaniu biurko będzie mogło służyć dziecko przez kilka lat. Dodatkowo regulowany blat odpowiada na „bieżące” potrzeby związane z odrabianiem lekcji.
Biurko dla ucznia powinno mieć też miejsce w którym będzie on mógł przechowywać najważniejsze rzeczy potrzebne do nauki. Książki, zeszyty, ale też przybory. Możliwości jest sporo. Szuflady, półki itp. Wybierając model dla dziecka, przede wszystkim kierujcie się względami praktycznymi.
Jak to wygląda przy wyborze krzesła? Tutaj poza względami praktycznymi (na przykład to czy wybór biurka z szafkami nie będzie kolidował z modelem posiadającym podłokietniki), trzeba się też kierować zdrowiem naszego dziecka. Tak oczywiście, chodzi między innymi o stan jego kręgosłupa. Krzesło powinno pozwolić zachować w czasie nauki odpowiednią pozycje ciała. Podpieranie pleców w odcinku piersiowym i lędźwiowym, to jego „obowiązek”. Siedzisko krzesła musi być na takiej wysokości, aby dziecko mogło swobodnie położyć nogi na ziemi. Tutaj oczywiście podobnie jak w przypadku biurka, można wybrać model z regulacją wysokości (w tym wypadku siedziska).
Odrębną kwestią przy zakupie krzesła pozostaje to w jaki sposób jest ono „zakończone”. Model na „zwykłych” nogach, czy jednak na kółkach. To drugie rozwiązanie daje dziecku większy zasięg, jeśli chodzi o dostęp do różnych rzeczy bez wstawania z krzesła. Z drugiej strony daje możliwość zabawy. Ale kto nigdy nie kręcił się bez celu na krześle?:)). A tak poważniej – warto uwzględnić w kontekście aranżacji pokoju dla ucznia w strefie dywan. Krzesła na kółkach „lubią” niszczyć podłogę.
Łóżko dla dziecka
Strefa odpoczynku w momencie, kiedy Wasza pociecha idzie do szkoły, powinna zostać zmodyfikowana. To dobry czas na wymianę łóżka na nieco bardziej dorosłe. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim jego wygląd. Kwestie takie jak dobór odpowiedniego materaca, jak i stelaża muszą brać pod uwagę zdrowie dziecka. O wyborze tego pierwszego możecie przeczytać między innymi w tym naszym tekście.
Kupując łóżko warto też rozważyć model z wysuwanymi szufladami. Można w nich będzie przechowywać nie tylko pościel. To dobre rozwiązanie zwłaszcza przy małym metrażu pomieszczenia.
Jakie oświetlenie pokoju ucznia?
To bardzo ważny element aranżacji. Niezbędne będzie oczywiście oświetlenie centralne. Przede wszystkim do codziennych czynności. Zwykle wybierany jest żyrandol. Sporą popularnością cieszą się również plafony. Ważna wskazówka. To centralne oświetlenie powinno w prawidłowy sposób rozjaśniać okolice biurka. Co to właściwie oznacza? Musi zminimalizować kontrast między oświetloną powierzchnią blatu, a resztą pomieszczenia.
Na samym biurko powinna się znaleźć lampka. Jej głównym zadaniem jest punktowe oświetlenia blatu i tego co się na nim znajduje. W żadnym wypadku nie powinno być skierowane w oczy dziecka. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej „ostrości” i natężenia światła. Ustawiając lampkę na biurku bierzemy oczywiście pod uwagę to czy nasze dziecko jest prawo czy leworęczne.
I jeszcze jedna ważna sprawa. Wysokość na jakiej powinno być samo źródło światła. Najlepiej aby między żarówką a blatem odległość wynosiła 35 do 50 centymetrów. To wysokość optymalna.