Do rozpoczęcia roku akademickiego zostało jeszcze sporo czasu, ale warto go wykorzystać na przygotowania. Wynajem mieszkania studentom wygląda zdecydowanie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedy to właściwie nie wymagało za wielu działań.
Zakup mieszkania pod wynajem
Zaczniemy od takiego procesu. Wiele osób decyduje się na taką inwestycję. Warto mieć świadomość, że przynosi ona profity (zależne od wielu czynników), ale wiąże się też z pewnymi wydatkami. To jednak nie wszystko. Bardzo ważnym elementem zakupu nieruchomości, którą potem będziesz wynajmował, jest wybór lokalizacji.
Przede wszystkim w kontekście tego kim będą lokatorzy. Jeśli grupą docelową będą faktycznie tylko studenci, plusem lokalizacji stanie się bliska odległość od uczelni. I dobra komunikacja z centrum miasta. Miejscem w którym studenci często za pewne będą bywać. Jeśli decydujesz się na wynajmowanie mieszkania rodzinom, albo osobom wchodzącym w tzw. dorosłe życie, warto przyjrzeć się lokalizacji pod nieco innym kątem.
Odrębną kwestię stanowi wybór samego mieszkania. A dokładniej rzecz biorąc odpowiedzi na pytanie „Rynek pierwotny czy wtórny?”. Wbrew pozorom studentom nie jest obojętne czy będą w mieszkać w nowym mieszkaniu, czy starym i nie do końca zadbanym. Rynek pierwotny w Rzeszowie oferuje wiele możliwości. Zajrzyj koniecznie do naszej wyszukiwarki mieszkań. Sporo lokalizacji i metraży.
Wynajem mieszkania studentom – czas na remont
I to nie tylko w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Jak wspomnieliśmy, studentom coraz rzadziej jest obojętne w jakich warunkach przyjdzie im mieszkać. Jeśli więc właśnie rozstałeś się z dotychczasowymi lokatorami, to też trzeba sprawdzić, czy nie przyda się odświeżenie mieszkania.
I akurat właśnie okres letni, który trwa, jest na to dobrym momentem. Jedyny problem jaki możesz mieć w tym momencie, to znalezienie ekipy remontowej mającej wolne terminy. Oczywiście niewielkie zmiany i naprawy można przeprowadzić samemu. Przyda się wiedza między innymi na temat malowania. Koniecznie zajrzyj do naszego tego poradnika.
Aranżacja mieszkania na wynajem
Jak już dwukrotnie podkreślaliśmy studentom nie jest wszystko jedno w jakich warunkach będą mieszkać. Dotyczy to również standardu aranżacji. Jeśli zamierzasz uczynić z wynajmowanego mieszkania coś w rodzaju magazynu na stare meble, dobrze to przemyśl.
Jakimi zasadami kierować się przy aranżowaniu przestrzeni? Przede wszystkim stwórz funkcjonalne mieszkanie. O ile nie musisz się tak bardzo starać jak urządzać swój dom, to jednak pewne kwestie trzeba uwzględnić. Kieruj się przesłanką, jakbyś to Ty miał je wynajmować. Zainwestuje w najbardziej potrzebny sprzęt AGD. Ostatnio pisaliśmy na ten temat, warto zajrzeć do naszego poradnika.
Niekoniecznie musisz kupować nowy sprzęt. Używany też się sprawdzi. Ale jedna ważna uwaga. Używany nie oznacza „nie w pełni sprawny”. Pamiętaj – każdy chce bez przeszkód korzystać z mieszkania. Studenci nie są w tej kwestii wyjątkiem.
Każdy z mieszkańców powinien mieć komfortową i funkcjonalnie urządzoną swoją przestrzeń. Łóżko, biurko, szafki – to najbardziej potrzebne rzeczy. I znowu – jak do znudzenia – nie kupuj sprzętu, który się „rozlatuje”. Po pierwsze zniechęci to potencjalnych najemców. Po drugi taki sprzęt bardzo szybko trzeba będzie wymienić. Na wynajmowaniu masz przecież zarobić, a nie ciągle wydawać.
Bardzo ważnymi pomieszczeniami są kuchnia i łazienka. W tej pierwszej muszą znaleźć się najważniejsze sprzęty. A do tego przystosowane do ilości osób, jak będą z niej korzystać. Dotyczy to zarówno lodówki jaki i kuchenki. Niewielka przestrzeń kuchni będziecie od Ciebie wymagała pewnej „gimnastyki”. To pomieszczenie staraj się urządzić w taki sposób, jakbyś sam miał z niego korzystać.
Tak przy okazji postaraj się właśnie w kuchni zadbać o jakość materiałów wykończeniowych. Tak by pomieszczenie to mogło służyć jak najdłużej. Bez konieczności remontu. Ale przede wszystkim było przygotowane na dość „mocne” użytkowanie przez najemców.
Podobnie sytuacja wygląda z aranżacją łazienki. Przede wszystkim musi być tutaj funkcjonalnie. Warto też zadbać o bezpieczeństwo. Montaż kabiny prysznicowej to bardzo dobry wybór do studenckiej łazienki. Tutaj też postaw na dobrej jakości materiały wykończeniowe. Dłużej posłużą. Remont będzie można odsunąć w czasie. Aranżacja – raczej minimalistyczna.
Przy urządzaniu, a przede wszystkim remontowaniu mieszkania, trzeba wcześniej dobrze zaplanować wydatki. Przygotować kosztorys. Dzięki temu będziesz wiedział na czym można oszczędzić. A które prace remontowe będą wymagały dodatkowych pieniędzy.
Umowa wynajmu
Bez niej się nie obędzie. Po pierwsze to zabezpieczenie dla Ciebie. W umowie możesz zawrzeć informacje na temat stanu mieszkania przed tym jak pojawią się w nim lokatorzy. Przydadzą się też zdjęcia. Mogą być one później dowodem na ewentualne uszkodzenia związane z najmem. Umowa t również zabezpieczenie dla studentów. Znajdą się w niej informacje na przykład dotyczące ewentualnego wymówienia. Kwestii kaucji, która bardzo często na początku, bywa przedmiotem negocjacji.