Takie w którym będzie Wam się dobrze funkcjonować. Nieważne czy jesteście studentami czy może rozpoczynacie dorosłe życie przydadzą Wam się nasze wskazówki. Znalezienie idealnego mieszkania do wynajęcia nie musi być nieosiągalnym celem.
Zaczniemy od tego, że jeśli do tej pory nie mieliście okazji szukać miejsca dla siebie, to ogrom ofert i kwestii do sprawdzenia może Was przytłoczyć. Ale spokojnie. Wszystko jest do ogarnięcia i zrobienia. Im wcześniej zaczniecie szukać mieszkania do wynajęcia (mamy tutaj na myśli teraz studentów), tym więcej możliwości. To po pierwsze. Szukanie miejsca do zamieszkania na chwilę przed początkiem roku akademickiego skończy się przepłaceniem, albo bardzo złą lokalizacją.
Mieszkanie do wynajęcia – gdzie szukać ofert
Możliwości jest co najmniej kilka. Przede wszystkim oczywiście internet i portale z ogłoszeniami. Po pierwsze lokalne. Każde miasto posiada taka stronę. Może się okazać, że to właśnie dzięki niej najszybciej znajdziecie miejsce do zamieszkania.
Kolejne rozwiązanie to portale z ogłoszeniami, nazwijmy je ogólnokrajowymi. Mamy tutaj na myśli między innymi olx, czy gumtree. Na nich również możecie znaleźć mieszkanie do wynajęcia. Nie zaszkodzi też podpytać znajomych. Bardzo często w ten sposób można znaleźć miejsce w świetniej lokalizacji. Z której to wcześniej korzystali już studenci czy osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe.
Co ważne w przypadku wspomnianych stron – im więcej informacji dotyczących samego mieszkania, tym lepiej. Możliwość dokładnego określenia Waszych wymogów związanych z wielkością, ilością pokojów itd. ułatwia znalezienia miejsca dla siebie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji?
Niezależnie od tego czy jesteście studentami czy osobami, które będą przeprowadzać się do nowego miasta za pracą na parę rzeczy warto zwrócić uwagę. O ile nie jest to też aż tak ważne jak w przypadku zakupu mieszkania, to nie oznacza, że można zupełnie pominąć.
Dobra lokalizacja to miejsce z którego łatwo i przede wszystkim szybko będzie się Wam dostać w inne części miasta. Oczywiście zwróćcie też uwagę na to, aby było z niej blisko do pracy lub na uczelnię. Przyjrzyjcie się też najbliższej lokalizacji. Obecność sklepów z podstawowym asortymentem, ale także terenów zielonych to duży plus.
Wiele młodych osób wybiera mieszkanie blisko centrum. I to jak najbardziej zrozumiałe. To właśnie w tej części miasta jest zwykle największa oferta kulturalna i miejsca, gdzie można wyjść ze znajomymi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że lokalizacja blisko centrum to wyższy koszt wynajmu.
Mieszkanie do wynajęcia – jak powinno wyglądać?
Chociaż wygląda to inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu, to wciąż można na trafić na lokal w którym… po prostu nie da się mieszkać. Rozpadające się meble, grzyb na ścianach. Sprzęt AGD z którego strach korzystać. Takich mieszkań do wynajęcia po prostu unikajcie.
„Lustrację” zacznijcie od stanu ścian, sufitów i podłóg. Wyremontowane mieszkanie to dobra informacja. Podnosi to cenę za wynajem, ale ma wpływ na komfort. Osoby, które wchodzą właśnie w dorosłe życie często szukają nowych mieszkań z rynku pierwotnego. W tym wypadku trzeba się liczyć z wyższa ceną za wynajem. Za to standard jest bardzo wysoki. Oglądając mieszkanie zwróćcie uwagę na meble. To rzadka sytuacja, ale wciąż można spotkać miejsca w których właściciel zrobił sobie skansen. Mieszkanie w którym składuje meble po rodzicach i dziadkach. Abstrahując od tego, że może Wam się dziwnie funkcjonować w takim miejscu, to są one zwykle po prostu stare. Niewygodne itd.
W podobny sposób powinniście zwrócić uwagę na sprzęt w takim mieszkaniu do wynajęcia. Im nowszy, tym oczywiście lepiej. I nie chodzi jedynie o komfort korzystania z niego. Nowe pralka, kuchenka to oszczędności na rachunkach. A akurat na to na pewno warto zwrócić uwagę:).
I jeszcze jeden – kto nie wie czy nie najważniejszy sprzęt – w mieszkaniu. Łóżko. W czasie oglądania mieszkania dobrze się mu przyjrzyjcie. I koniecznie wypróbujcie. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli skakania po nim. Ale warto sprawdzić czy jest wygodne. Im nowsze łóżko, tym lepiej.
Umowa na wynajęcie mieszkania – co powinieneś wiedzieć?
Po pierwsze i najważniejsze. Jeśli ktoś Wam proponuje wynajęcie mieszkania bez umowy, to unikajcie tego jak ognia. Przede wszystkim dlatego, że w takiej sytuacji nic Was tak naprawdę nie chroni. Chociażby przed sytuacją w której z dnia na dzień zostaniecie wyrzuceni z takiego mieszkania.
Co powinna zawierać umowa najmu? Powinny się w niej znaleźć podstawowe dane dotyczące właściciela i Wasze. Imię, nazwisko, PESEL itd. W umowie najmu mieszkania do wynajęcia powinien znaleźć się opis stanu technicznego. A także mebli i sprzętów AGD. To taki protokół zdawczo – odbiorczy. I tutaj kolejna sprawa. Zwróćcie uwagę, zanim podpiszecie umowę na kwestie związane z remontem i naprawami ewentualnych szkód. Kto będzie za to odpowiadał. I na jakich zasadach. To oczywiście bardzo ważne.
Kolejna kwestia, która trzeba przy podpisywaniu umowy wziąć pod uwagę to rachunki. A dokładniej rzecz biorąc stan liczników. Zapytajcie też właściciela w jaki sposób są płacone rachunki. Czy będziecie mieli do nich wgląd. I kaucja. Przygotujcie się na nią. To obecnie standard przy wynajmowaniu mieszkania. Zwykle wynosi ona jednomiesięczną opłatę za lokal. I koniecznie dogadajcie się z właścicielem na jakich zasadach jest ona zwracana.