Na co należy zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać? Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania dla singla? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.
Inwestycja na lata
To stwierdzenie powinno Wam przyświecać przy wyborze miejsca w którym przyjdzie Wam mieszkać. Z jednej strony osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe zwykle nie wybiegają zbyt daleko przyszłość. Wybierają lokalizację mieszkania pod wpływem impulsu. To bardzo często okazuje się zgubne.
Jest oczywiście możliwość, że kiedy postanowicie założyć rodzinę i uda się Wam sprzedać swoje obecne mieszkanie. Zmienić lokalizację na bardziej odpowiednią dla nowej sytuacji. Ale warto przy zakupie pierwszego mieszkania mieć z tyłu głowy, że możliwe iż będzie ono tym ostatnim. A przynajmniej inwestycją w której przyjdzie nam funkcjonować wiele lat.
Lokalizacja mieszkania dla singla – zacznij od… metrażu
Właśnie w kontekście inwestycji na lata. Wiadomo, że mieszkając samemu nie potrzebujemy ogromnego mieszkania. Z drugiej jednak strony wybór „klitki” może się bardzo szybko na nas odbić. Po pierwsze – nawet samemu na niewielkim metrażu mieszka się źle. I to nie tylko jeśli jesteście z tych osób, które lubią zbierać różne rzeczy.
Jeśli mamy możliwość, to warto zainwestować w nieco większy metraż. 25 do 30 metrów kwadratowych to może być jednak za mało. Na to aby żyć „normalnie” i bez wielu – często bardo trudnych – kompromisów. Z drugiej strony wiele też zależy od tego w jaki sposób wygląda nasza codzienność. Jeśli na przykład mieszkanie ma służyć jedynie jako sypialnia, to wspomniany wyżej metraż może spokojnie wystarczyć.
Lokalizacja mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Oczywiście to w jakim miejscu przyjdzie nam żyć jest zależne od naszych preferencji. Nie zmienia to jednak tego, że pewne rzeczy należy wziąć pod uwagę. I to niezależne – uprościmy wybór do dwóch możliwości – czy decydujecie się na centrum czy jednak wolicie przedmieścia.
Na pewno sporym plusem lokalizacji mieszkania dla singla będzie bliska odległość od miejsca pracy. Nie każdy ma komfort zarabiania pieniędzy z domu. Chociaż faktem jest, że freelancing i taka forma pracy jest coraz bardziej popularna.
Trzeba się też przyjrzeć najbliższej okolicy naszego – być może przyszłego – mieszkania. Czy znajdują się w niej najbardziej potrzebne do codziennego życia sklepy? Pewnym plusem będzie też obecność w bliskiej odległości apteki i przychodni. Co prawda w młodym wieku raczej nie zastanawiamy się nad zdrowiem i konsekwencjami pewnych naszych działań, ale lepiej mieć w okolicy – na wszelki wypadek – ośrodek zdrowia.
Dla wielu singli (osób dopiero wchodzących w dorosłe życie) ogromną zaletą lokalizacji będzie bliskość pubów, kina i innych ośrodków kultury. Pod tym kątem zdecydowanie wygrywają osiedla położone w okolicy centrum miejscowości. Tereny zielone i rekreacyjne w okolicy to również spory plus lokalizacji. A jeśli do tego dodamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę związaną z poruszaniem się po mieście, to może właśnie znaleźliśmy miejsce w którym będzie się naprawdę dobrze mieszkać.
Oglądając lokalizację zwróćmy też uwagę na najbliższą okolicę. Czy nie ma czegoś co może wpłynąć negatywnie na komfort funkcjonowania w tym miejscu. To może być szkoła, albo inny głośny budynek użyteczności publicznej. Zakład pracy w okolicy na pewno wpłynie na tańszy koszt nabycia mieszkania, ale raczej na pewno odbije się na komforcie codziennego życia.
Warto tutaj zaznaczyć, że decydując się na lokalizację oddaloną od centrum miejscowości zaoszczędzimy. Ceny mieszkań na przedmieściach zdecydowanie odbiegają od tych położonych bliżej serca miasta. Jeśli więc ograniczają nas możliwości finansowe, wybór może się okazać dość oczywisty. Co oczywiście nie zwalnia nas z „obowiązku” sprawdzenia możliwości. Zapoznajcie się też z zaletami życia w centrum a także na przedmieściach.
Zakup mieszkania dla singla – kwestie finansowe
Po pierwsze musicie mieć świadomość tego, że z perspektywy banku singiel (osoba dopiero wchodzącą w dorosłe życie) jest traktowany jako bardziej „ryzykowna inwestycja”. Sprawa jest dość prosta. W przypadku utraty stałego źródła finansowania mogą one przestać spłacać kredyt. Czy możemy coś na to zaradzić? Cóż przede wszystkim pewna praca. Wysokie zarobki to kolejny plus przy próbie wzięcia kredytu. Niezwykle istotna będzie też wysokość wkładu własnego.
Oprócz kwestii finansowych, jeśli kupujecie swoje pierwsze mieszkanie, powinniście się też przygotować na aspekty formalne. Inne sprawy będą Wam zaprzątać głowę, kiedy decydujecie się na rynek pierwotny,a co innego będzie istotne przy wtórnym. W obu tych przypadkach koniecznością jest zbadania wiarygodności sprzedawcy danego mieszkania. Nieważnie czy to deweloper, biuro nieruchomości czy osoba prywatna. Trzeba sprawdzić jego historię i prawo do mieszkania. W przypadku dewelopera powinniście prześledzić jego dotychczasowe inwestycje i poznać informacje na temat jego finansów.
Często kupując mieszkania właśnie od niego, tak naprawdę dostajemy obietnicę powstania budynku w danym miejscu. Na odbiór możemy czekać na przykład. Dlatego tak ważne jest, aby deweloper miał możliwości finansowe na zakończenie rozpoczętej inwestycji w terminie.