Kupno własnego „eM” to długi i najeżony pułapkami proces. Wymaga też pewnej wiedzy, rozpoczynając o odpowiedzi na pytanie: jak szukać, a przede wszystkim znaleźć mieszkanie. Na co zwrócić szczególną uwagę, a czego się wystrzegać.
Zanim zaczniecie szukać mieszkania
Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Z jednym najbardziej istotnym. Jakiego mieszkania właściwie szukasz? Na inne aspekty zwracają uwagę osoby młode, dopiero co wchodzące w dorosłe życie. Czego innego wymagają od swojego przyszłego mieszkania rodzice, którzy właśnie powitali pierwsze dziecko. Jeśli zaś szukacie miejsca dla swoich rodziców lub dziadków, na inne aspekty powinniście zwrócić uwagę.
Określenie pewnych początkowych wytycznych, bardzo ułatwi szukanie i w konsekwencji znalezienie mieszkania dla siebie. Po pierwsze lokalizacja ( o niej więcej poniżej). Po drugie kwestie związane z mieszkaniem. Jaki metraż Was interesuje? Wiadomo, że osobie mieszkającej w pojedynkę spokojnie wystarczy 40-metrowa kawalerka. Rodzina z dzieckiem będzie jednak potrzebowała większego metrażu. Rozkład pomieszczeń, to kolejne istotne pytanie, zanim zabierzecie się od szukania mieszkania. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i pewien zamysł tego jak ma ono wyglądać.
Gdzie szukać mieszkania?
Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa, brzmi oczywiście „w internecie”. To zdecydowanie najpopularniejsza droga znajdowania ogłoszeń o sprzedaży mieszkania. I najszybsza. Mamy tutaj na myśli zarówno portale na których można znaleźć ogłoszenia o mieszkaniach zarówno z rynku pierwotnego i wtórnego.
Znając miasto docelowe warto się też zainteresować deweloperami i ich ofertą. Wiele osób wybiera rynek i nowy – niezamieszkany wcześniej – lokal. Na stronie dewelopera znajdziecie listę trwających właśnie inwestycji i dostępnych na nich mieszkań. Przy okazji trzeba sprawdzić daną firmę i jej wiarygodność. Jeśli chcecie zamieszkać w Rzeszowie, sprawdźcie naszą ofertę nowych mieszkań.
Kolejnym wartym rozważenia sposobem jest wizyta na stronie jednego z biur nieruchomości w danym mieście. To rozwiązanie dla osób, chcących skorzystać z pomocy przy szukaniu mieszkania. Oczywiście kolejnym krokiem będzie wizyta w takim biurze.
Nieco staromodnym – jakkolwiek to zabrzmi – rozwiązaniem jest szukanie ogłoszeń w prasie. Jeszcze kilkanaście lat temu było to najpopularniejszym sposobem. Warto przejrzeć miejscową prasę, zwłaszcza jeśli szukacie domu z rynku wtórnego.
Poznaj dokładnie okolicę
To przy szukaniu, a dokładniej przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania jest kwestią niezbędną. Wybierzcie kilka ogłoszeń odpowiadających na Wasze potrzeby związane metrażem, rozkładem lokalu i piętrem na którym się znajduje. Przyjrzyjcie się mapie i lokalizacji budynku i osiedla. Jak bardzo oddalone jest od centrum. Czy w najbliższej okolicy nie znajduje się miejsce, które może generować problemu (na przykład nadmierny hałas) Następnie – czas na wizytę i dokładne przyjrzenie się najbliższej okolicy.
Ważne jest tak naprawdę wszystko. Jeśli decydujecie się na rynek wtórny, to przede wszystkim zwróćcie uwagę na stan budynku. Elewacji, jak i tego jak wygląda on w środku. Kiedy i czy w ogóle był robiony remont. Kolejna sprawa to najbliższa okolica. Czy niedaleko bloku znajdują się sklepy z najpotrzebniejszymi produktami codziennego użytku? Apteka, przychodnia? Plac zabaw? No i oczywiście tereny rekreacyjne.
W przypadku gdy decydujecie się na rynek pierwotny (zwłaszcza jeśli dotyczy to lokalizacji oddalonej od centrum), oprócz wizyty w miejscu gdzie znajduje się lub będzie znajdował blok, poprosić o plan zagospodarowania terenu. Powinien się on znajdować w prospekcie inwestycji. Oczywiście wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego bliżej centrum miasta, będziecie mieć prościej. Najbliższa okolica jest zwykle zabudowana.
Czy centrum to dobra lokalizacja?
To pytanie na które nie ma jednej odpowiedzi. Z jednej strony lokalizacja ta kojarzona jest przede wszystkim z młodymi osobami wchodzącymi w dorosłe życie i seniorami, mieszkającymi w tym miejscu od lat. Rodziny z dziećmi zwykle wybierają miejsce oddalone od tej części miasta. Ale nie jest to regułą. Bo to czy centrum będzie dobrą lokalizacją właśnie dla Was jest zależne od indywidualnych preferencji.
Nie każdemu odpowiada to gwar i zgiełk, który jest charakterystyczny dla tej części miasta. Z drugiej strony równoważy to szeroki dostęp do tego co centrum miasta oferuje. Dlatego tak chętnie wybierają to miejsce młode osoby. To w centrum miast zwykle znajduje się najwięcej miejsc w których można spędzić czas ze znajomymi. Również pod kątem oferty kulturalnej zwykle ta lokalizacja wygrywa z przedmieściami. I miejscami oddalonymi od centrum.
Wracając do wspomnianego zgiełku i gwaru. Tak jest on nieodłączną częścią – zwłaszcza dużych – miast, ale i w centrum można znaleźć lokalizację, ze spokojną okolicą. Wiele w tej materii jest oczywiście zależne od specyfiki miasta. Za przykład posłużą tereny rekreacyjne i zielone. Centrum raczej się z nimi nie kojarzy. Ale obecnie wiele dużych miast robi naprawdę dużo, aby to zmienić.