Czerpanie korzyści finansowych z takiej formy udostępniania nieruchomości niesie ze sobą pewne obowiązki i działania, które trzeba podjąć. Między innymi po to, aby zabezpieczyć lokatę swoich pieniędzy. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem musi być opłacalna.
Jeśli zastanawiacie się czy ulokować swoje oszczędności poprzez zakup nieruchomości i udostępnianie jej najemcom, zajrzyjcie koniecznie do naszego poradnika. Znajdziecie w nim między innymi informacje o tym dlaczego warto się na taki krok zdecydować.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – koszty i kwestie prawne
Zaczniemy od początku. Koszty, jakie przyjdzie Wam ponieść inwestując w mieszkanie pod wynajem, to po pierwsze cena za nieruchomość. To jak wysoka będzie, jest zależne od bardzo dużej ilości czynników. Miasto, lokalizacja, najbliższa okolica, stan i wiek budynku, a także samego mieszkania – to tylko kilka z nich. W przypadku inwestycji w rynek wtórny dochodzi jeszcze obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2% od ustalonej w akcie notarialnym ceny za mieszkanie.
Jeśli uda się Wam kupić nieruchomość z rynku wtórnego za bardzo niską kwotę, podatek jaki zapłacicie może zostać zakwestionowany przez Urząd Skarbowy. Zostanie on podwyższony, a Wy zobligowani do zapłaty (wraz z odsetkami). Dlatego w akcie notarialnym i deklaracji dotyczącej podatku należy uzasadnić niską cenę za mieszkanie. Zwykle ta ostatnia wynika z potrzeby generalnego remontu.
Właśnie – koszt odświeżenia mieszkania. On również musi zostać uwzględniony w Waszej inwestycji w rynek wtórny. Niedoszacowanie kosztów remontu może się okazać sporym problemem. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być zakup mieszkania z rynku pierwotnego. O korzyściach takiego wyboru przeczytacie w naszym poradniku. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nowoczesne mieszkanie o wysokim standardzie, zwiększa szansą na sporą ilość chętnych na najem, a więc i potencjalne zyski.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Wynajmowanie mieszkania, to czerpanie z niego zysków. Wymaga więc opłacania podatku dochodowego. Do tego tematu można podejść dwojako. Jeśli decydujecie się na najem prywatny, to podatek można opłacić ryczałtem lub według stawki podatkowej.
To jedno rozwiązanie. Drugim jest wynajem firmowy. Jeśli macie działalność gospodarczą i w jej ramach zainwestowaliście w nieruchomość, opodatkowuje się ją w taki sposób, jak każdy inny dochód wynikający z tej pierwszej.
Wynajem mieszkania – umowa i inne zabezpieczenia
Udostępnianie swojej nieruchomości najemcom może wiązać się z pewnym ryzykiem. I to tak naprawdę niezależnie od tego, kto ją będzie zajmował (młode osoby wchodzące w dorosłe życie, rodzina z dzieckiem itd.). Ryzyko uszkodzenia mieszkania (zalania, pożaru itp.) to jedna sprawa. Problemem mogą być też nieuczciwi najemy, którzy uciekną nie płacąc za najem lub za rachunki.
Jedną z form zabezpieczenia jest umowa. Co powinno się w niej znaleźć? Wzór znajdziecie bez problemu w Internecie. Bardzo często również z omówieniem poszczególnych pozycji. Można również zwrócić się w tej sprawie do specjalisty.
W umowie najmu powinny się znaleźć:
-
Określenie stron umowy
-
Data i miejsce jej zawarcia
-
Dokładny opis lokalu mieszkalnego (jego stan, metraż i wyposażenie)
-
Czas trwania umowy i okres jej wypowiedzenia
-
Wysokość czynszu i opłat
To niezbędne informacje zarówno z punku widzenia właściciela, jak i najemcy. Zatrzymajmy się na chwilę przy wysokości czynszu. Najczęściej jest on zapisany w umowie jako pewna kwota, którą najemca musi co miesiąc uiścić. Zwykle to suma czynszu administracyjnego i pieniędzy, jakie za udostępnienie zażyczy sobie właściciel mieszkania. Sposób płatności (również rachunków) także powinien zostać zapisany w umowie.
Kolejną formą zabezpieczenia swojej inwestycji w mieszkanie pod wynajem jest tak zwana kaucja. Zwykle wynosi ona miesięczny koszt najmu. Kaucja to nic innego jak zabezpieczenie ewentualnych roszczeń właściciela związanych na przykład z nieopłaconym czynszem przez najemców. Bardzo często pokrywa ona również uszkodzenia wynikające z użytkowania mieszkania. Kaucja i zasady z nią związane powinny znaleźć się w umowie.
Warto też przed podpisaniem umowy zrobić dokumentację mieszkania. Zarówno opisową, jak i fotograficzną. To zabezpieczenie przed ewentualnym konfliktem w sytuacji w której najemcy nie będą chcieli opłacić zniszczeń wynikających z użytkowania mieszkania.
Pewną formą zabezpieczenia jest też ustalenie odpowiedzialności za ewentualną naprawę sprzętu znajdującego się w mieszkaniu. Natomiast jako inwestor i właściciel nieruchomości pod wynajem powinniście się nad tym krokiem dobrze zastanowić. Jeśli całą odpowiedzialność za naprawę urządzeń i remontu przeniesiecie na przyszłych najemców, możecie mieć problem z ich znalezieniem. Nawet jeśli samo mieszkanie będzie w wysokim standardzie i w świetnej lokalizacji.
Na pewno też koniecznością będzie ubezpieczenie nieruchomości. Dzięki temu chronicie swoją inwestycję. I to nie tylko od niepożądanych działań najemców, ale również osób trzecich i sytuacji losowych. Warto więc przejrzeć oferty ubezpieczeń. Jakie przewidują one warunki i scenariusze. Ubezpieczenie to oczywiście koszt jaki przyjdzie Wam ponieść. Ale przede wszystkim to bardzo dobre zabezpieczenie Waszej inwestycji.
Jeśli decydujecie się na zainwestowanie w nieruchomość, a następnie czerpanie z niej zysków poprzez najem, powyższe informacje są wiedzą niezbędną.