To jeden z popularniejszych sposobów lokowania swoich oszczędności. Inwestowanie w mieszkanie pod wynajem ma zalety, ale i pewne wady. Warto je poznać, zanim zdecydujecie się zakup nieruchomości, a następnie udostępniane je najemcom.
Kiedy zainwestować w mieszkanie pod wynajem?
To pytanie na które odpowiedź jest złożona. Zależna od wielu czynników. Z jednej strony można rozpatrywać takie ulokowanie pieniędzy (bądź zaniechanie) ze względu na jego opłacalność w danym mieście. Zdecydowanie lepszym wyborem jest inwestycja w mieszkanie pod wynajem w dużych ośrodkach studenckich. Takim miastem jest Rzeszów. Znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych lokalizacji właśnie pod kątem wynajmu nieruchomości. Zajrzyjcie koniecznie do naszej wyszukiwarki mieszkań.
Wróćmy do pytania. To czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem w dużym stopniu jest uzależniona od stanu tego ostatniego. A więc kosztów jakie ewentualnie przyjdzie Wam ponieść na jego odświeżenie. W tym wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w rynek pierwotny. O tym dlaczego warto kupić nowe mieszkanie więcej przeczytacie w naszym poradniku. Ocena stanu nieruchomości jest bardzo istotnym czynnikiem przy inwestycji. Musi być więc ona wykonana w sposób profesjonalny.
Zalety inwestycji w mieszkanie pod wynajem
Przejdźmy do korzyści wynikających z takiej formy ulokowania swoich oszczędności. Po pierwsze inwestycja w mieszkanie pod wynajem to szansa na regularny dochód pasywny. Stały, comiesięczny przypływ gotówki to najczęściej wymieniana zaleta takiej formy ulokowania swoich oszczędności.
To również forma zarabiania, która – przy posiadaniu większej ilości mieszkań – może zastąpić tradycyjną pracę (czyli na przykład etat za biurkiem). To kolejna często wymieniana zaleta inwestowania w nieruchomość. Natomiast wymaga to znajomości rynku, a także bardzo dobrego opanowania samego procesu wyboru i zakupu mieszkań. A następnie szukania i znajdowania potencjalnych najemców. Nie można zapomnieć również o znajomości przepisów związanych z taką formą zarabiania. Więcej o nich przeczytacie w poradniku „Inwestycja w mieszkanie pod wynajem. Kwestie prawne”.
Kolejną zaletą są niższe podatki. A dokładniej rzecz biorąc możliwość odliczenia pewnych kosztów od dochodu związanym właśnie z posiadaniem mieszkania pod wynajem. Co się do nich zalicza?
Wydatki jakie można odliczyć:
-
Podatek od nieruchomości
-
Odsetki od kredytu
-
Ubezpieczenie
-
Konserwacje i modernizacje mieszkania
-
Wliczone w czynsz rachunki za media
To korzyści z punktu widzenia osób rozliczających się z fiskusem na zasadach ogólnych. Ci, którzy decydują się na ryczałt, zapłacą 8,5% od przychodu z najmu.
Wady inwestycji w mieszkanie pod wynajem
W tym kontekście zwykle wymieniane są dwie sprawy. Pierwsza z nich to czas jaki należy poświęcić na zarządzanie swoją inwestycją. Potrzeba kontaktu z najemcami i rozwiązywania problemów związanych z mieszkaniem. Mowa tutaj na przykład o doraźnych naprawach, czy wymianie sprzętu AGD. Ale to także skargi od sąsiadów i zdarzenia typu zalanie mieszkania.
To jedna sprawa. Ale inwestor musi poświęcić czas na znalezienie najemców, sprawdzenie ich historii, referencji (jeśli takowe są). I jeśli jesteśmy przy tej kwestii. Pewną „wadą” posiadania mieszkania pod wynajem jest największa potencjalna grupa najemców. Mowa oczywiście o studentach. Najłagodniej można by ich określić jako grupę „niepokorną”.
Niestety zdarzają się najemcy, którzy nie dbają o miejsce w którym mieszkają. Bardzo często po ich wyprowadzeniu się, właściciela czeka sporo pracy i kosztów związanych z remontem. Oczywiście przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest kaucja. Ta ostatnia wynosi zwykle jednomiesięczny czynsz za mieszkanie. I to właśnie kaucja w pewnym stopniu pokrywa ewentualne wydatki związane z odświeżeniem nieruchomości.
Ostatnią kwestią jaką się zajmiemy, jest znajomość rynku i wiedza na temat procesu inwestowania w mieszkania. To nie tyle wada, ale sprawa, która może odstraszyć wiele osób, od takiej formy lokowania swoich oszczędności.
Prawdą jest to, że jeśli inwestycja w mieszkanie (nie tylko pod wynajem) ma być rentowna, to wymieniona wyżej wiedza jest niezbędna. Pokażemy to na przykładzie znajomości rynku nieruchomości w danym mieście. Jeśli to nasza rodzinna miejscowość, jest oczywiście zdecydowanie prościej.
Inaczej to wygląda, jeśli nie znamy miasta. Tak naprawdę istotne są wszelkie możliwe informacje na jego temat. Ogólna wiedza na temat tego co się w takim mieście dzieje. Czy jest to miejsce perspektywiczne? Jak wygląda w nim sytuacja na rynku pracy? Czy to miasto z dużą ilością studentów. Jak wygląda w kwestia bezpieczeństwa w mieście. To informacje absolutnie podstawowe.
Oprócz nich konieczna jest też wiedza na temat rynku nieruchomości. Jak kształtują się ceny mieszkań. Czy lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w rynek pierwotny czy wtórny? Jak wygląda nowe budownictwo w takim mieście. Czy można w nim znaleźć atrakcyjne lokalizacje. To tylko kilka z istotnych kwestii związanych z wiedzą, jaką należy zdobyć. Natomiast mimo pewnych wad związanych z inwestowaniem w mieszkanie pod wynajem jest to bardzo chętnie wybierana forma zarabiania pieniędzy.