Tak, aby Wasz mieszkanie było bezpieczne. I jednocześnie tak byście mogli czerpać zyski w sposób nieprzerwany. Jak wybrać idealnych najemców? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak się zabezpieczyć? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Najemców można podzielić na trzy podstawowe grupy. To odpowiednio: studenci, osoby rozpoczynające ścieżkę zawodową i rodzice z dziećmi. Oczywiście to podział umowny. Zdarzają się najemcy nie pasujący do wyżej wymienionych grup. W takim wypadku należy podejść do tych osób w sposób bardzo indywidualny. Natomiast pewne ogólne cechy (związane na przykład z wymogami dotyczącymi warunków mieszkaniowych) nawet najemcy wymykający się temu podziałowi, mają podobne jak w tych grupach.
Jak wybrać idealnych najemców? Na co zwrócić uwagę?
Jeszcze parę lat temu bardzo popularne były tzw. castingi na osoby, które będą mogły zamieszkać w domu. Takiej akurat metody nie polecamy, ale faktem jest to, że najemców warto sprawdzić. Między innymi wypytać o pewne rzeczy. Jeśli macie dużą grupę chętnych na mieszkanie, trzeba będzie na początku „odsiać” najemców, którzy nie odpowiadają Waszym podstawowym wymogom.
Mamy tutaj na myśli płeć, wiek, sytuację życiową (student, osoby pracujące itp.). To te najważniejsze, ale nie jedyne. Wasze zastrzeżenia mogą dotyczyć posiadania zwierząt, palenia papierosów czy imprezowania w mieszkaniu. Takie wymogi pozwolą pozbyć się niechcianych najemców, ale niekoniecznie pozwolą wybrać tych idealnych.
Szukając osób z którymi podpiszecie umowę na wynajem mieszkania powinniście przede wszystkim postawić na wiarygodność i wypłacalność. Zaczniemy od tego drugiego aspektu. Jest on można powiedzieć kontrowersyjny. Z jednej strony jako właściciel macie prawo zapytać przyszłego lokatora o jego stan finansowy. Czy i gdzie pracuje? Czy stać go będzie na comiesięczną opłatę za wynajem mieszkania? To podstawowe kwestie. Pytanie brzmi czy prosząc przyszłego najemcę o potwierdzenie swoich dochodów nie przekracza się pewnej granicy?
W tym ostatnim wypadku nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony może ono zrazić osobę, która chce wynająć mieszkanie. Określi to jako brak zaufania. Z drugiej strony Wy jako właściciel nieruchomości chcecie zrobić wszystko, aby ochronić się przed nieuczciwymi najemcami. A nierzadko jest tak, że osoba, której zależy na mieszkaniu nie będzie miała z tym problemu. Natomiast – i to też warto mieć na uwadze – będzie i od Was oczekiwać pewnych jasnych deklaracji (na przykład co do długości najmu).
Jeśli chodzi o wiarygodność, to będzie ona budowana w czasie Waszej współpracy. Chociażby poprzez regularne opłacanie czynszu. Po pewnym czasie (roku, dwóch latach) poznacie się na tyle, że jako właściciele będziecie mogli zdecydować się na pewne ustępstwa. Na przykład przesunięcie o parę dni terminu opłaty za wynajem. To oczywiście jedynie przykład.
Ale proces budowania wiarygodności rozpoczyna się już przy pierwszej rozmowie z przyszłym najemcą. Jako właściciel powinniście zadać mu parę pytań. Dzięki nim uzyskacie wiedzę, która ułatwi Wam podjęcie decyzji.
Informacje jakie należy uzyskać od potencjalnych najemców:
-
Dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania). Są one potrzebne do podpisania umowy.
-
Sytuacja finansowa (miejsce pracy, zarobki)
-
Sytuacja życiowa i plany na najbliższy czas (to informacje, które pozwolą określić potencjalny czas najmu)
-
Historia wcześniejszego najmu
To absolutne minimum, którego potrzebujecie, jako właściciel mieszkania pod wynajem. Wiele o potencjalnym najemcy powie Wam również sposób w jaki będzie on odpowiadał na pytania.
Co powinna zawierać umowa najmu – najważniejsze kwestie
Zaczniemy od porady. Zapraszając potencjalnego najemcę na rozmowę, dobrze jest mieć przy sobie umowę. Zapoznanie się z nią w pewnym stopniu pomoże zweryfikować osoby, jakie miałyby zamieszkać w Waszym mieszkaniu. Chociażby przez informację o opłatach. Pozwoli to na odsianie osób, których po prostu nie stać na wynajem. Z drugiej strony takie działanie pokazuje najemcom, że traktujecie cały proces, jak i ich poważnie.
Umowa o wynajem mieszkanie powinna zawierać:
-
Miejsce i datę zawarcia
-
Dane osobowe właściciela i najemcy (określenie stron umowy)
-
Opis przedmiotu najmu (stan techniczny mieszkania, jego powierzchnia, wyposażenie)
-
Czas trwania umowy (łącznie z określeniem okresu wypowiedzenia)
-
Wysokość czynszu i ustalenia dotyczące opłat (rachunki za media)
-
Ewentualne odsetki za nieopłacenie czynszu w wyznaczonym terminie
-
Zapisy dotyczące kaucji
W kwestii tej ostatniej koniecznie trzeba stworzyć opis (również w postaci zdjęć) stanu mieszkania przed wynajmem. Pozwoli to uniknąć ewentualnych sporów co do zwrotu kaucji i jej wysokości. To zabezpieczenie dla obu stron umowy.
Wybranie idealnych najemców nie jest prostym zadaniem. Możliwe, że w przypadku wynajmowania mieszkania po raz pierwszy popełnicie pewne błędy. Prawdopodobnie mogą być one kosztowne. Nasze porady pomogą się przed wieloma z nich ustrzec. A nawet, jeśli jakieś błędy lub problemy się pojawią – zbudują one Wasze doświadczenie jako właściciela mieszkania na wynajem.