Tego typu inwestycja jest jedną z najbezpieczniejszych form ulokowania oszczędności. Również w czasie trwającej pandemii COVID-19. Jak zainwestować w mieszkanie pod wynajem, aby przynosiło zyski? Na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Decydując się na taką inwestycję, musicie „przyjrzeć się” trzem bardzo istotnym aspektom związanym z wynajmowaniem mieszkania. Brak rozeznania w nich może bardzo skutecznie „utrudnić” czerpanie korzyści finansowych z najmu. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem wymaga cierpliwości, ale przede wszystkim wiedzy, dotyczącej między innymi rynku nieruchomości w danym mieście. Przydadzą się też ogólne informacje związane z miejscowością. Jak wygląda rynek pracy? Czy jest to miasto o dużej liczbie studentów?
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – kto ma być najemcą?
Celowo postawiliśmy powyżej akurat te dwa pytania. Musicie wiedzieć, że ludzie szukający pracy w dużych miastach i studenci, to dwie największe grupy najemców. Wybór jednej (a może uda Wam się znaleźć mieszkanie i lokalizację, która pogodzi żaków i osoby pracujące) to pierwsza decyzja jaką należy podjąć. Dlaczego to tak istotne? Bo każda z grup ma swoje wymogi co do lokalizacji, stanu mieszkania (jego aranżacji). Po drugie różnią się one też pewnymi „niedogodnościami” na jakie są się w stanie zgodzić w przypadku najmu (na przykład sąsiedztwo, odległość od centrum itp.)
Zanim podejmiecie decyzję dotyczącą wyboru potencjalnych najemców, koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika w którym opisujemy podstawowe grupy i ich cechy. To niezbędna wiedza dla inwestora. Pozwoli między innymi odpowiednio zaaranżować wnętrza.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – najlepsza lokalizacja
To temat, który przewija się przez dyskusję dotyczące zakupu nieruchomości w zasadzie cały czas. Wybór najlepszej lokalizacji, to pewność, że inwestycja w mieszkanie pod wynajem, będzie Wam przynosić zyski.
Po pierwsze należy dokładnie zbadać jak wygląda rynek nieruchomości w danym mieście. Gdzie mieszkanie są najtańsze, a gdzie przyjdzie Wam zapłacić za nie więcej. Warto to również porównać z liczbą nieruchomości pod wynajem i cenami za nie w danych lokalizacjach. Koniecznie też należy zwrócić uwagę na to jak wygląda rynek pierwotny. Jeszcze kilkanaście lat temu inwestorzy wybierali używane mieszkanie w starszym budownictwie. Były bardzo tanie, a najemcom nie przeszkadzał niższy standard.
Natomiast w ostatnim czasie ci ostatni zaczęli zwracać uwagę na stan mieszkania. Dużą popularnością cieszy się najem w nowoczesnym budownictwie. Za inwestycją w rynek pierwotny przemawia również fakt znaczącego skoku cen za starsze mieszkania. Mając jeszcze na uwadze remont, który zapewne będzie trzeba przeprowadzić, to właśnie nowe budownictwo jest bardziej atrakcyjnym wyborem. Należy też dodać, że rynek pierwotny w ostatnich latach zyskał wiele nowych lokalizacji (zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań, aby się o tym przekonać).
Jak wspomnieliśmy poszczególne grupy najemców szukają dla siebie miejsc o innym charakterze. Studenci wolą mieszkać bliżej centrum, ale też z łatwym dostępem do uczelni. Osoby pracujące niekoniecznie zwracają uwagę na ten pierwszy aspekt. Natomiast są pewne ogólne cechy lokalizacji, które zwiększają szansę na zyski z mieszkania pod wynajem. To kwestie ważne dla każdej z grup najemców.
Najważniejsze cechy idealnej lokalizacji:
-
Dostęp do sklepów z towarami codziennego użytku
-
Bezpieczeństwo i spokój w najbliższej okolicy
-
Dostęp do infrastruktury drogowej i transportu publicznego
-
Dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych
-
Dobrze udokumentowany plan zagospodarowania przestrzennego
-
Estetyka osiedla
I to właśnie na te aspekty powinniście zwrócić szczególną uwagę szukając lokalizacji dla swojej inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Wymienione cechy zwiększają szansę na wysoki zysk z niego.
Aranżacja mieszkania pod wynajem
To trzeci główny aspekt związany z inwestycją, której celem jest wynajem nieruchomości. Aranżacja mieszkania podobnie jak wybór lokalizacji jest w dużym stopniu zależny od grupy najemców na jaką się zdecydujecie. Posiada ona również pewien zestaw cech wspólnych.
Niezależnie od tego czy mieszkanie będzie wynajmować rodzina z dzieckiem, czy studenci, musi być ono urządzone w sposób neutralny. Należy unikać prób przenoszenia swoich niespełnionych wizji wystroju wnętrz, których nie możecie stworzyć we własnym mieszkaniu. Najlepiej wybrać styl aranżacji prosty i jednocześnie schludny. Pozbawiony nadmiaru mebli i niepotrzebnych z punktu widzenia najemców dodatków. Takim sposobem aranżacji jest styl skandynawski. Więcej na jego temat znajdziecie w naszym poradniku.
Najważniejsze aspekty aranżacji mieszkania pod wynajem:
-
Zapomnijcie o własnych guście
-
Używajcie uniwersalnych kolorów (unikajcie jaskrawych barw)
-
Ograniczona liczba mebli (do niezbędnych)
-
Trwałe materiały wykończeniowe
-
Łazienka i kuchnia jako reprezentacyjne pomieszczenia w mieszkaniu
-
Unikajcie „muzeum” dla mebli po rodzicach i dziadkach
Trzy opisane powyżej kwestie zwiększają szansę na zyski z inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Oczywiście każda z nich jest sumą wielu dodatkowych rzeczy, o których możecie dowiedzieć w naszym dziale „Porady”.