Niektóre w niewielkim stopniu. Inne potrafią je wręcz uczynić bardzo trudnym. Jakich błędów w aranżacji wnętrz należy się wystrzegać? Na co należy zwrócić uwagę planując wystrój mieszkania? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziecie w poniższym poradniku.
Zaczniemy od błędu w aranżacji wnętrz, który bardzo szybko się zemści. To brak planu. Sam pomysł na wystrój poszczególnych części mieszkania to nie wszystko. Bardzo często stworzenie aranżacji poprzedzone jest remontem. Nie zawsze generalnym, ale i tak należy się do niego przygotować. Uwzględnić we wspominanym wyżej planie i rozpisać poszczególne zadania. Jeśli nie wiecie jak zabrać się za odświeżenie mieszkania, zajrzyjcie koniecznie do naszego poradnika.
1. Ergonomia w aranżacji wnętrz – a co to jest?
Samo pojęcie dotyczy przystosowywania miejsca pracy. Jest to w zasadzie dziedzina nauki zajmująca się tym aspektem. Została ona również zastosowana w tematyce związanej z wystrojem wnętrz. Na pewno zdarzyło się Wam spotkać, przeglądając poradniki dotyczące aranżacji, stwierdzenia „ergonomiczna kuchnia” i „złamanie zasad ergonomii”. Ta ostatnia kwestia może bardzo utrudnić codzienne życie.
Sprawa jest bardzo prosta. Planując aranżację wnętrz, należy pamiętać o tym, że muszą być one przede wszystkim funkcjonalne. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy zadbać o to, aby przyciągały jednocześnie wzrok. Natomiast ten aspekt powinien być jednak na drugim miejscu.
2. Ostrożnie z trendami w aranżacji wnętrz
Często powtarzanym błędem jest ślepe podążanie za modą w aranżacji. Mieści się w tym między innymi przenoszenie wystroju jakiegoś pomieszczenia 1 do 1 z katalogu. To co ładne na zdjęciu (bardzo często podrasowanym) w naszym mieszkaniu może wyglądać dużo gorzej. Ale przede wszystkim taka aranżacja wnętrz może się okazać kompletnie niepraktyczna.
Warto śledzić trendy, szukać inspiracji, ale robić to z rozwagą. Można ewentualnie zdecydować się na styl, który można określić mianem ponadczasowego. To bezpieczny sposób na wystrój mieszkania. Jednym z takich sposobów jest styl skandynawski i pewne wariacje na jego temat.
3. Błędy w aranżacji wnętrz – kolorystka
To aspekt, na który nie zawsze zwracamy uwagę. A to może prowadzić do stworzenia wystroju, który będzie monotonny i też mało praktyczny. Istnieje jeszcze jeden błąd związany z doborem kolorystki. Można go określić nadmiarem ekstrawagancji. Zbyt duża ilość kolorów, a do tego takich, które są w swojej wymowie krzykliwe na dłuższą metę może przytłoczyć aranżację. Ale to tylko jeden z problemów. Często pomijaną kwestią w kontekście tego tematu jest tzw. psychologia kolorów. W największym wpływ jakie mają one na nasze samopoczucie.
Za przykład posłuży sypialnia. Wyobraźcie sobie, że jest ona pomalowana na czerwono, a dodatki są żółte. Abstrahując od praktyczności takiej aranżacji wnętrz, będziecie mieli problem ze snem. Dwa wymienione kolory są zaliczane do energetycznych, a nie tego przecież trzeba nam w sypialni. Na co lepiej się zdecydować? Biele, szarości, odcienie zieleni i niebieskiego.
4. Nadmiar wszystkiego w wystroju wnętrz
To przede wszystkim domena osób, które lubią chomikować w mieszkaniach wszelkiego rodzaju pamiątki, ale też kupować niezliczoną ilość bibelotów. Ale nadmiar w wystroju wnętrz może też dotyczyć umeblowania czy na przykład ilości lamp (chociaż w tym wypadku problem jest zwykle inny, ale o tym poniżej).
To problem, który oczywiście najbardziej odbija się na małych mieszkaniach. Ale i spory metraż nie powinien być wytłumaczeniem do gromadzenia w gruncie rzeczy w większości nieprzydatnych elementów wystroju. Ucierpi na tym funkcjonalność wnętrz. Do tego czyni to jeszcze jeden problem. O bardzo praktycznym wymiarze. Sprzątanie takich wnętrz. Wyobraźcie sobie ścieranie kurzu z każdej pamiątki znajdującej się na przykład w pokoju dziennym. No właśnie. Dlatego lepiej unikać nadmiaru mebli, dodatków itp.
5. Mieszanka stylów aranżacji
To z kolei błąd, który często wynika z niezdecydowania. Podoba nam się kilka stylów aranżacji, więc staramy się je wszystkie uwzględnić w wystroju mieszkania. Skutki takiej decyzji mogą być opłakane. Zwłaszcza, jeśli style te znacząco różnią się w koncepcjach wystroju. Ucierpi na tym między innymi funkcjonalność mieszkania. Ale to nie jedyny problem w aranżacji. Użycie kilku stylów w naszych czterech ścianach może wnętrze przytłoczyć. Mieszkanie stanie się niezdatne do życia.
6. Błędy związane z oświetleniem
Można by o nich napisać elaborat. Najczęściej problem dotyczy niewystarczającej ilości punktów świetlnych w poszczególnych pomieszczeniach. Rzadziej jest ich zbyt dużo i część po prostu nie jest wykorzystywana, a zajmuje jedynie miejsce.
Zwykle błędy w aranżacji oświetlenie popełniane są w dwóch pomieszczeniach. To łazienka i kuchnia. W obu przypadkach chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Łazienka i kuchnia to miejsca w których statystycznie zdarza się najwięcej wypadków. Część z nich jest wynikiem niewystarczającej ilości sztucznego światła.
Kolejny błąd związany z oświetleniem dotyczy jego strefowości. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Punkty świetlne w dzisiejszych wnętrzach odpowiadają często za wydzielenie stref w mieszkaniu. I to nie tylko w kawalerkach. Na przykład pokój dzienny może być jednocześnie miejscem, gdzie spożywamy posiłki. I to właśnie między innymi dzięki oświetleniu może wydzielić taką strefę w salonie.
To oczywiście nie wszystkie błędy w aranżacji wnętrz. Za to na pewno można o nich powiedzieć, że w ogromnym stopniu utrudniają one codzienne życie.