Dzięki ich znajomości urządzisz swoje mieszkanie w sposób, który będzie cieszyć oko i jednocześnie będzie praktyczny. Najważniejsze zasady aranżacji wnętrz nie są wiedzą tajemną. Zaraz się z nimi zapoznasz.
Zanim się skupimy się na najważniejszych zasadach aranżacji wnętrz, jedna bardzo istotna uwaga. Sama wiedza to nie wszystko. Zasad po prostu musisz się trzymać. Możliwe są pewne odstępstwa (na przykład wynikające z kubatury mieszkania i jego metrażu), ale w takim wypadku należy pamiętać o nadrzędnym przykazaniu. Naszą przestrzeń życiową należy urządzić w taki sposób, aby dało się w niej normalnie funkcjonować. I pamiętaj o kompromisie. Bardzo często to on będzie ratunkiem na okiełzanie zbyt szalonych pomysłów na wystrój.
1. Aranżacja wnętrz musi być funkcjonalna
W kontekście unikania wspomnianych szalonych rozwiązań w wystroju mieszkania przytaczamy pierwszą i najważniejszą zasadę aranżacji wnętrz. Funkcjonalność to słowo-klucz opisujące grupę działań, jakie musisz podjąć. W praktyce najlepiej widać je w jednym z dwóch pomieszczeń. Mamy tutaj na myśli kuchnię i łazienkę. Skupmy się na pierwszym tym miejscu w mieszkaniu.
Aby kuchnia była funkcjonalna, musisz po pierwsze zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom w czasie korzystania z niej. Drugą bardzo istotną kwestią jest przemyślenie i zaplanowanie obszarów pracy. Funkcjonalność w tym wypadku oznacza stworzenie takiej konfiguracji poszczególnych stref, aby łatwo się z nich korzystało. Więcej na temat wystroju kuchni i tego, co powinno się w niej znaleźć, spisaliśmy dla Ciebie w naszym poradniku.
2. Harmonia w aranżacji mieszkania
Wiele osób jest zdania, że to ona jest kluczowa w stworzeniu praktycznego wystroju. Na pewno zachowanie harmonii w aranżacji pozwoli stworzyć Ci miejsce, które nie będzie przytłaczało. Przyda się wiedza na temat tego jakie są style aranżacji wnętrz. Które połączenia się sprawdzają? Jakie style są obecnie modne (wręcz uznawane za oznakę dobrego aranżacyjnego smaku)? Odpowiedzi na te dwa pytania pozwolą Ci zrozumieć podstawy harmonii w wystroju wnętrz.
3. Oszczędność w dodatkach
To w pewnym sensie rozszerzenie powyżej opisanej zasady aranżacji wnętrz. Z jednej strony dodatki są elementem zapewniającym harmonię w wystroju. Spójrzmy na sypialnię. Miejsce w mieszkaniu, które często aranżuje się na sposób romantyczny. Może się on wyrażać w kolorystyce, meblach i właśnie dodatkach. To mogą być rozłożone w kilku miejscach świeczki, albo gra sztucznym oświetleniem. Romantycznym dodatkiem może być też pościel. Kluczem jakim musisz się kierować w tym wypadku jest sypialnia, która nadmiarem nie przytłoczy swojego naczelnego zadania. Komfortowego miejsca odpoczynku i regeneracji organizmu.
Oszczędność w ilości dodatków do aranżacji obowiązuje w każdym pomieszczeniu. Są co prawda sposoby wystroju wnętrz, które za nic mają tę zasadę. Na przykład styl angielski. Natomiast w jego przypadku ciężko o praktyczność aranżacji. A jeśli dysponujesz niewielkim metrażem unikaj tego stylu jak ognia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie aranżacja po skandynawsku. Prosta, neutralna i oszczędna w dodatkach.
4. Odpowiednio dobrana kolorystyka
To zasada aranżacji wnętrz, który zasługuje na odrębny poradnik. Znajomość psychologii kolorów (czyli tego w jaki sposób wpływają między innymi na samopoczucie) może okazać się dla Ciebie niezbędna. Kolejna kwestia to sposób łączenia barw w poszczególnych częściach mieszkania. Które z nich sprawdzą się w salonie? Jakich należy unikać w sypialni, czy w pokoju dziecka? To tylko dwa z wielu pytań na jakie przyjdzie Ci poznać odpowiedź. Odpowiednio dobrana kolorystyka dotyczy ścian, ale również elementów wystroju, takich jak meble i dodatki. O malowaniu mieszkania (jak się do niego przygotować i w jaki sposób przeprowadzić proces) przeczytasz w jednym z naszych poradników.
5. Jak najwięcej światła dziennego
To zasada aranżacji, która wpływa na dwie bardzo ważne sprawy. Po pierwsze na Twoje samopoczucie. Im więcej naturalnego oświetlenia w mieszkaniu, tym lepiej będziesz się w nim czuć. Aranżacja Twojego domu w takim świetle będzie również bardzo korzystnie wyglądać. W przypadku niektórych ze sposobów aranżacji wręcz wymagają one dużej ilości naturalnego oświetlenia (m.in. we wspominanym stylu skandynawskim).
Jak wpuścić je do mieszkania? Przede wszystkim można wymienić okna na wielkoformatowe. Patrząc pod kątem aranżacji należy pozbyć się ciężkich zasłon. Zwykle robi się to na wiosnę, ale warto przemyśleć, czy nie lepiej będzie całkowicie wyeliminować je z wystroju. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, to wręcz obowiązek.
6. Inspiruj się z rozwagą
To ostatnia, ale nie najmniej ważna zasada aranżacji wnętrz. Mimo, że znajdziesz ją w wielu poradnikach dotyczących wystroju, to wciąż wymaga ona przytaczania. Próba bezpośredniego przenoszenia aranżacji z katalogu (albo Instagrama czy Pinteresta) to bowiem jednej z najczęściej popełnianych grzechów. I to nie tylko przez osoby początkujące.
Jeśli spodoba Ci się rozwiązanie, które znajdziesz w wymienionych wyżej źródłach, zastanów się najpierw, czy sprawdzi się ono w Twoim mieszkaniu. Jeśli nie zostanie przez to złamana najważniejsza zasada aranżacji wnętrz, to skorzystaj z niego. W przeciwnym wypadku niech pozostanie ono jedyne na zdjęciu w katalogu.