To bardzo skomplikowany proces, który wymaga działania na co najmniej kilku polach. Jak się w nim nie pogubić? Czy kupno mieszkania musi być najeżone pułapkami nie do ominięcia? Oczywiście, że nie! Wystarczy zapoznać się z poniższym poradnikiem. Zawarliśmy w nim wiedzę niezbędną.
Kupno mieszkania – zdolność kredytowa
To właśnie od jej oceny powinniście rozpocząć cały proces. Niewiele osób może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę. Jeśli nie należycie do tej grupy, koniecznością będzie kredyt hipoteczny. Sprawdzenie zdolności kredytowej pozwoli między innymi określić główny czynnik odsiewający część z potencjalnych mieszkań – cenę. Bank w którym będziecie starali się o pożyczkę oczywiście określi, czy spełniacie wymogi. Natomiast warto samemu wstępnie sprawdzić swoją zdolność (można to zrobić w Internecie przy pomocy dostępnych kalkulatorów kredytowych). Dzięki temu też dowiecie się jakie kwestie są brane pod uwagę.
Analiza zdolności kredytowej przez bank:
-
ilościowa (sytuacja finansowa: uzyskiwane dochody, comiesięczne wydatki, dotychczasowe zadłużenie)
-
jakościowa:
a) wiek, stan cywilny;
b) liczba osób na utrzymaniu;
c) status mieszkaniowy i majątkowy;
d) wykształcenie, wykonywany zawód, staż pracy;
e) dotychczasowa historia kredytowa.
Tę ostatnią bank sprawdza w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Decydując się na kupno mieszkaniu (oczywiście nie tylko w takiej sytuacji), możecie dowiedzieć się, jak wygląda Wasza dotychczasowa historia kredytowa. Wystarczy odwiedzić stronę BIK i zamówić raport.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
To kolejna kwestia, którą musicie ustalić. Wiąże się z nią kilka bardzo ważnych spraw, dotyczących między innymi kwoty, jaką przyjdzie Wam wydać na zakup mieszkania, jak i aspektów związanych z lokalizacją.
Wiele osób uważa, że jest skazanych na rynek wtórny. Kilku albo kilkunastoletnie mieszkania w odrapanych blokach. Jednak obecnie sytuacja na rynku nieruchomości wygląda inaczej niż dziesięć, dwadzieścia lat temu. W ostatnim czasie widać wyraźny trend dotyczący szybko rosnących cen mieszkań z rynku wtórnego. Zważywszy na to, że bardzo często wymagają one generalnego remontu, koszt całego procesu niebezpiecznie wzrasta.
Z kolei w dużych miastach rynek pierwotny „szturmuje” coraz więcej atrakcyjnych lokalizacji. Warto również dodać, że powstaje wiele nowoczesnych osiedli, które konkurują między sobą nie tylko jakością czy wykorzystanymi przy ich budowie rozwiązaniami, ale również ceną. Jeśli chcecie zamieszkać w Rzeszowie (sprawdźcie koniecznie dlaczego warto) możecie wybierać wśród wielu lokalizacji mieszkań z rynku pierwotnego. To między innymi Nova Graniczna, Bella Dolina i Paderewskiego Park. Zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań.
Wróćmy do pytania, czy lepiej wybrać rynek pierwotny, czy wtórny? Odpowiedź jest uzależniona w dużym stopniu od Waszych potrzeb dotyczących lokalizacji, najbliższej okolicy i samej nieruchomości. Zanim podejmiecie decyzję zajrzyjcie do tekstu „Kupno mieszkania – zalety rynku pierwotnego”. W tym miejscu dowiecie się, dlaczego ludzie wybierają używane nieruchomości.
Jakie mieszkanie chcecie kupić?
To kolejna bardzo ważna kwestia związana z opisywanym procesem. Odpowiedź w pierwszej chwili wydaje się dość prosta i brzmi „ładne”, albo „najlepsze”. Ale w rzeczywistości musicie zastanowić się nad tym, jakiego mieszkania potrzebujecie. Na początek metraż. Może chcecie kupić kawalerkę? A może myślicie o powiększeniu rodziny? W takiej sytuacji lepiej od razu zainwestować w większy metraż.
Ile pomieszczeń powinno się znajdować w mieszkaniu? Wolicie kuchnię otwartą na salon czy jednak zamkniętą? A łazienka? Duża czy wystarczy Wam mniejsza z kabiną prysznicową? To tylko kilka z pytań, jakie warto sobie zadać i wynotować odpowiedzi, zanim rozpoczniecie przeglądanie ogłoszeń.
Kolejnym aspektem związanym za zakupem mieszkania jest jego nasłonecznienie. W jaki sposób jest ono ustawione względem stron świata. Jeśli wydaje Ci się to nieistotną, wręcz błahą sprawą, to wyobraź sobie, że będziesz musiał spędzić w zbyt gorącym albo ciemnym mieszkaniu wiele lat. Żyjąc w warunkach mało dla siebie komfortowych.
Kupno mieszkania – samemu czy z pośrednikiem?
To też pytanie, które warto sobie zadać na samym początku procesu. W przypadku wyboru pośrednika dochodzi koszt usługi. Ten zwykle jest określany przy pomocy systemu prowizyjnego. Zazwyczaj cena usługi wynosi między 1 a 3 procent wartości mieszkania.
Plusem decyzji o pośredniku jest na pewno oszczędność czasu. Dotyczy on między innymi wyszukiwania interesujących nas ofert. Biuro nieruchomości samo ma swoją bazę mieszkań, ale też bardzo często posiada wiedzę o atrakcyjnych lokalizacjach i lokalach w danym mieście, czy którejś z jego dzielnic. Pośrednik będzie też odpowiedzialny za umawianie spotkań z osobami sprzedającymi mieszkania. Czyli również oszczędność Waszego czasu.
To najważniejsze aspekty związane z kupnem mieszkania. Oczywiście to nie wszystko co powinniście wiedzieć. Wspomnieć tutaj należy chociażby to, czym należy kierować się przy wyborze lokalizacji. Ta ostatnia kwestia jest zresztą uważana za najbardziej kluczową przy zakupie idealnego mieszkania. Natomiast bez wiedzy, którą poznaliście wyżej, proces ten może być bardzo utrudniony. Przede wszystkim jednak najeżony pułapkami.