Wybór i kupno nieruchomości to ogromne wyzwanie. Jeśli zamierzacie zainwestować w dom z rynku wtórnego, zajrzyjcie koniecznie do naszego poradnika. Zakup nowego mieszkania to pewien proces złożony z wielu mniejszych, ale i większych kroków. Na co musicie zwrócić uwagę?
Kupno nowego mieszkania – kwestie finansowe
Nad tym aspektem nie będziemy się tutaj przesadnie rozwodzić. Opisaliśmy je w poradniku „Formalności związane z zakupem mieszkania”. Zanim w ogóle zabierzecie się za przeglądanie ofert i szukanie idealnej lokalizacji i kąta dla siebie, koniecznie sprawdźcie jak wyglądają Wasze możliwości finansowe. Ze szczególnym uwzględnieniem zdolności kredytowej. Ta ostatnia w dużym stopniu da Wam odpowiedź na pytanie w jakim przedziale cenowym możecie szukać domu dla siebie.
O ile jeszcze kilkanaście lat temu rynek pierwotny „straszył” cenami za mieszkanie, o tyle obecnie sytuacja wygląda inaczej. To nieruchomości w starym budownictwie są coraz droższe. W niektórych miastach rynek wtórny dorównuje cenami nowoczesnym mieszkaniom. A mając jeszcze na uwadze koszty remontu w tym pierwszym przypadku, wybór staje się prosty.
Nowe mieszkanie – wybór lokalizacji
I w tym wypadku znowu cofniemy się kilkanaście lat. Kiedy padało stwierdzenie mieszkanie z rynku pierwotnego przed oczami od razu stawały przedmieścia. Były one – można powiedzieć – naturalną lokalizacją dla nowych osiedli. Dla wielu osób to właśnie miejsca położone z dala od centrum są najlepszym wyborem. Natomiast wiele w kwestii lokalizacji nowoczesnym osiedli się w ostatniej dekadzie zmieniło.
Osoby szukające mieszkania bliżej centrum bez trudu znajdą na rynku pierwotnym coś dla siebie. Zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań, aby się o tym przekonać. Skupmy się teraz na tym, jak powinna wyglądać idealna lokalizacja. Wiele kwestii jest podobnych dla rynku pierwotnego i wtórnego. I to na nich się teraz skupimy.
Najbliższa okolica mieszkania:
-
Powinny się w niej znajdować sklepy z artykułami codziennego użytku
-
Łatwy dostęp do apteki i ośrodka zdrowia
-
Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych
-
Bezpieczeństwo okolicy (zarówno w kontekście niskiego poziomu przestępstw, jak i infrastruktury drogowej, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia)
-
Powinna być cicha i spokojna (brak dużych zakładów pracy i innych miejsc generujących hałas)
To te najbardziej istotne aspekty na które powinniście zwrócić uwagę oglądając lokalizację – być może Waszego przyszłego – mieszkania. W przypadku wyboru rynku pierwotnego warto się też zainteresować planem zagospodarowania przestrzennego. Zwłaszcza, jeśli chcecie wybrać przedmieścia jako lokalizację swojego nowego mieszkania. Dobrze wiedzieć czy w niedalekim czasie najbliższe sąsiedztwo się nie zmieni.
Rozkład i metraż mieszkania
Dobór tego ostatniego zależy przede wszystkim od możliwości finansowych. Natomiast nie jest jedyna kwestia jaką powinna mieć wpływ na wybór metrażu mieszkania. Jeśli jesteście singlem, który przeprowadza się do większego miasta w związku z nową pracą zapewne nie potrzebujecie wielkiego domu. Najczęściej takie osoby wybierają mieszkanie o metrażu 40 metrów kwadratowych. To zupełnie wystarczająca przestrzeń do życia. I to zarówno, jeśli pracujecie poza mieszkaniem, jak i w sytuacji, gdy jesteście freelancerem z biurem w czterech ścianach.
Zastanawiając się nad wyborem metrażu warto jednak uwzględnić plany na przyszłość. Być może już teraz dobrze będzie kupić nowe mieszkanie o większej przestrzeni do życia. Tak w kontekście założenia kiedyś rodziny.
Skupmy się na rozkładzie pomieszczeń. Nowe mieszkania pod tym kątem wyglądają zdecydowanie lepiej niż starszego budownictwo. Zanim zdecydujecie się na zakup konkretnej nieruchomości, musicie się dokładnie zapoznać z jego rozkładem. Zarówno w skali makro (np. czy w salonie zmieści się sofa o dowolnym kształcie, czy koniecznością będzie narożna?) i mikro. W jaki sposób są rozplanowane gniazdka i włączniki. Podobnie jak w przypadku metrażu mieszkania i tutaj warto spojrzeć w przyszłość.
Odrębną kwestią pozostaje wybór kuchni. Nie będziemy w to ingerować, a przedstawimy Wam jedynie możliwości:). Rynek pierwotny i nowe mieszkania dysponują zarówno kuchniami zamkniętymi (takimi jakie występują w starym budownictwie) jak i otwartymi na pokój dzienny. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jak również grono zwolenników i przeciwników. Natomiast już na etapie oglądania rozkładu mieszkania powinniście być zdecydowani na któreś z rozwiązań. Na wybór wpływ będzie mieć też Wasz tryb życia.
Czym jest umowa deweloperska?
Zakup nowego mieszkania to również formalności. Wspomnieliśmy o nich na początku, a teraz nieco szerzej właśnie o umowie deweloperskiej. Jej celem jest zagwarantowanie i zabezpieczenie transakcji między stronami. W tym wypadku kupującego i sprzedającego (dewelopera). Ten ostatni poprzez zawarcie takiej umowy zobowiązuje się do wybudowania nieruchomości i wybranego przez nabywcę mieszkania. Po drugie – przeniesienie praw na kupującego.
Wy jako nabywca z kolei zobowiązujecie się do zapłacenia za mieszkanie. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego. Dzięki temu Wasze prawa są jako nabywcy są lepiej chronione. Bardzo ważną kwestią przed złożeniem podpisu jest zaznajomienie się z postanowieniami, które mogą znaleźć się w takiej umowie, a są dla kupującego niekorzystne. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK.
Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Podpisanie umowy deweloperskiej nie jest równoznaczne ze wspomnianym przeniesieniem praw. Jest w niej zawarte zobowiązanie o tym. A przeniesienie praw będzie miało miejsce w wyniku zawarcia kolejnej umowy z deweloperem.
Zakup nowego mieszkania – jak widać – wymaga od Was wiedzy, a także znajomości pewnych procedur. Jest to natomiast proces łatwiejszy i mniej czasochłonny, niż nabycie nieruchomości z rynku wtórnego.