To dla wielu bez wątpienia najważniejsza inwestycja w życiu. Błędy przy zakupie mieszkania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Poniżej znajdziecie te najczęściej popełniane nieprawidłowości. Dzięki temu będziecie wiedzieli, czego unikać.
1. Zakup mieszkania – brak sprecyzowanej wizji
Tutaj przede wszystkim skupimy się na samej nieruchomości. Bez konkretnego odpowiedzi na pewne pytania zakup mieszkania może być naprawdę sporym wyzwaniem. Za to sprecyzowana jego wizja pozwoli uniknąć wpadki, która może się skończyć sporym finansowym wydatkiem.
Pytanie na które musisz znać odpowiedź przed zakupem nieruchomości:
-
Cel zakupu mieszkania?
-
Jaki metraż mnie interesuje?
-
Jaki rozkład mieszkania będzie najbardziej korzystny?
-
Ile pomieszczeń ma mieć nieruchomość?
-
Na którym piętrze jest mieszkanie?
-
Czy mieszkanie kupuję tylko dla siebie, czy z wizją założenia rodziny?
-
Jakie mam możliwości finansowe i zdolność kredytową?
-
Rynek pierwotny czy wtórny?
W odpowiedzi na to ostatnie pytanie wydatnie pomoże Wam nasz poradnik. Polecamy zapoznać się z jego zawartością. Celowo przy wizji mieszkania pominęliśmy jeden aspekt. Ale przyszedł czas zapoznać się z drugim często popełnianym błędem przy zakupie mieszkania.
2. Niedostateczna znajomość lokalizacji
To błąd, który przede wszystkim może zaważyć na codziennym życiu. Za przykład posłuży transport publiczny. A dokładniej brak rozpoznania jak wygląda on w okolicy Waszego przyszłego mieszkania. Oczywiście większość z nas ma samochody. Decydując się jednak na kupno nieruchomości w dużym mieście szybko docenia się zalety transportu publicznego. Jeśli lokalizacja przyszłego mieszkania „nie grzeszy” zbyt rozwiniętą siecią przystanków i linii autobusowych (tramwajowych), to sporym i czasochłonnym problemem może być poruszanie się po mieście.
Rozpoznanie najbliższej okolicy, to również sprawdzenie innych istotnych rzeczy do codziennego życia. Mamy tutaj na myśli między innymi obecność w lokalizacji sklepów z najpotrzebniejszymi produktami. Wartością dodaną najbliższej okolicy jest też apteka i ośrodek zdrowia. Rodzina z dzieckiem baczną uwagę zwróci na placówki oświaty, jak również tereny rekreacyjne (park, plac zabaw itd.).
3. Niedoszacowanie kosztów remontu mieszkania
To problem dotyczący używanych nieruchomości z rynku wtórnego. Często pierwotna cena takiego mieszkania wydaje się bardzo atrakcyjna. Niestety nierzadko jest to pułapka w którą wpadają osoby nie mające dobrego rozeznania na rynku nieruchomości. Jak również kupujący mieszkanie po raz pierwszy. Często w tej ostatniej sytuacji chcemy po prostu zaoszczędzić.
Efektem takiego działania może być zakup nieruchomości, której koszty remontu mocno odbiją się na kieszeni. Bardzo istotnym elementem w procesie nabycia mieszkania z rynku wtórnego będzie pomoc fachowca. Osoby (lub firmy) profesjonalnie zajmującej się oceną stanu nieruchomości. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, lepiej na oglądanie mieszkania wybrać się z fachowcem. Dzięki temu od razu będziecie mogli stwierdzić, czy jesteście w stanie ponieść dodatkowe koszty związane z remontem.
4. Kupno mieszkania „na chwilę”
To błąd bardzo często popełniany przez młode osoby wchodzące dopiero w dorosłe życie. Rozpoczynają swoją pierwszą poważną pracę, a wybierając mieszkania nie przywiązują wagi do wielu szczegółów. Można to określić symptomem „życia na wynajętym”. Większość z nas w czasie studiów w taki sposób funkcjonuje. Z wynajmem wiąże się możliwość szybkiej zmiany otoczenia. I ta świadomość często zostaje nam w głowie. Efekt opisaliśmy wyżej.
Z kupnem mieszkania na chwilę wiąże się też przymykanie oka na pewne niedogodności. Ważne, że mamy blisko do centrum, albo przeciwnie – na łono przyrody. A na brak sklepów w okolicy, miejsca parkingowego czy głośne sąsiedztwo można machnąć ręką. To bardzo duży błąd przy zakupie mieszkania. I szybko się zemści.
5. Brak znajomości miasta w którym chcecie mieszkać
Tutaj pod uwagę bierzemy dwa aspekty. Pierwszym z nich jest właśnie znajomość miasta. Co to właściwie oznacza? Od tak podstawowym informacji jak wielkość miejscowości, rynek pracy, transport, infrastruktura drogowa, aż po wiedzę, których lokalizacji uniknąć. Taka wiedza jest naprawdę niezbędna. Jeśli Waszym celem jest przeprowadzka do stolicy Podkarpacia, to koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika o tym, dlaczego warto zamieszkać w Rzeszowie.
Drugi aspekt o którym należy wspomnieć, to słabe rozeznanie na rynku nieruchomości w danym mieście. Brak takie wiedzy między innymi może skutkować przepłaceniem za mieszkanie. Nabyciem nieruchomości w niebezpiecznej okolicy. Warto, przeglądając ogłoszenia o sprzedaży mieszkań w danym mieście sprawdzić też, jak wygląda sytuacja rynek pierwotny vs rynek wtórny. To dodatkowe informacje pozwalające sprecyzować swojej potrzeby.
Błędy przy zakupie mogą się – jak wspomnieliśmy – bardzo i szybko zemścić. Z drugiej strony ich znajomość, pozwoli ich nie tylko uniknąć, ale przede wszystkim wybrać i kupić idealne mieszkanie. W lokalizacji, która będzie spełniała wszystkie Wasze najważniejsze wymagania. A to właśnie jest Waszym celem.