W tym miejscu możecie przeczytać o innym ważnym miejscu w mieszkaniu – łazience. Aranżacja kuchni, podobnie jak w jest to w przypadku łazienki, również bywa sporym problemem. Na szczęście wielu błędów popełnianych przy projektowaniu tego miejsca można uniknąć. Wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę.
Dlaczego popełniamy błędy przy aranżacji kuchni?
Pierwszym powodem jest brak wiedzy dotyczący między innymi zasad, jakimi należy się kierować w projektowaniu tej części naszego mieszkania. Drugą przyczyną jest wielkość kuchni. Problem, który przede wszystkim dotyczy starego budownictwa. Rynek pierwotny często łączy kuchnię z pokojem dziennym, przez co zyskuje się więcej miejsca. Zamknięte kuchnie w starszym budownictwie stanowią faktycznie spore wyzwanie aranżacyjne. Trzeba się mocno nagimnastykować, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń.
Błędy przy aranżacji kuchni często też wynikają z braku planu. Tego jak ma to miejsce wyglądać i spełniać swoje funkcje. Brak planu powoduje chaos. Korzystanie z kuchni staje się udręką i w krótkim czasie potrzebne będą zmiany.
1. Złe wymiary mebli
To błąd, który może być bolesny i kosztowny. W przypadku tej pierwszej kwestii dość dosłownie. Niedostosowanie wysokości mebli (zwłaszcza przestrzeni do przygotowywania posiłków) utrudnia korzystanie z nich. Jeśli na przykład szafka do wstępnej obróbki produktów (krojenie, szatkowanie itd.) będzie zbyt nisko, to już godzina stania przy niej, odbije się na kręgosłupie.
Wysokość poszczególnych mebli musi być dostosowana do wzrostu osób, które będą z nich korzystać. Najczęściej ich blaty znajdują się na wysokości od 90 do 100 centymetrów. Trzeba również zwrócić uwagę na szerokość szafek.
Kolejnym problemem jest montaż górnych mebli. Jaka powinna być odległość od blatu kuchennego? Najczęściej pojawia się wartość między 55 a 60 centymetrów. To pozwala zachować funkcjonalność w kuchni. Jednej z dwóch najważniejszych zasad związanych z aranżacją mieszkania.
2. Wyspa w kuchni? Świetnie, ale…
Takie rozwiązanie nie tylko wspiera funkcjonalność tego pomieszczenia, ale odpowiednio zaprojektowana ma wpływ na wrażenia estetyczne. Na takiej wyspie w kuchni może znaleźć się blat roboczy, zlew czy kuchenka. W ten sposób zyskuje się miejsce w pozostałej części tego pomieszczenia. Można je wykorzystać na dodatkowe szafki do przechowywania.
Jest jednak pewne „ale”. W czasie projektowania aranżacji trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy aby posiadamy odpowiednią ilość miejsca na takie rozwiązanie w naszej kuchni. Bo wyspy w tej części mieszkania są bardzo modne i wiele osób chciałoby je mieć. Ale ślepe podążanie za trendami w aranżacji wnętrz najczęściej kończy się poważnym problemem.
3. Złe rozmieszczenie stref w kuchni
Chociaż wydaje się być to niewielkim problemem, to w rzeczywistości gigantyczny błąd aranżacyjny w tym pomieszczeniu. Na dłuższą metę stanowi on problem z funkcjonalnością kuchni i sprawnego z niej korzystania. Ile i jakie powinny być to strefy? Jest ich 5. W kuchni powinny się znaleźć strefy:
-
Zapasów
-
Przechowywania
-
Zmywania
-
Przygotowywana posiłków
-
Obróbki termicznej
Prawidłowo rozmieszczenie poszczególnych stref opiera się na zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki to odpowiednio lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Odległości między strefami w których się one znajdują nie powinny być mniejsze niż 120 centymetrów i nie większe niż 220. W taki sposób da się stworzyć funkcjonalną kuchnię. Warto też zwrócić szczególną uwagę na kierunki otwierania drzwi szafek itp.
4. Źle zaplanowane oświetlenie
To błąd, który zdarza się przy aranżacji wnętrz w każdym praktycznie pomieszczeniu. Zarówno tych – jak sypialnia – przeznaczonych wyłącznie dla nas, jak i reprezentacyjnych – salon. Tak przy okazji zaprojektowanie wyglądu pokoju dziennego może sprawić sporo problemów. Aby ich uniknąć przyda się wiedza z naszego poradnika.
Źle zaplanowane oświetlenie w kuchni przede wszystkim pogarsza jakość bezpieczeństwa w tej części mieszkania. A pamiętajcie, że to właśnie w tym pomieszczeniu (i w łazience) zdarza się najwięcej wypadków. Problem z prawidłowym oświetleniem poszczególnych stref oznacza też męczenie się w trakcie pracy w kuchni.
Po pierwsze, musi się w niej znaleźć główny punkt świetlny. Ale nie może się na nim skończyć. I to tak naprawdę niezależnie od tego, czy macie kuchnię otwartą na salon czy zamkniętą. Koniecznością – z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa – jest światło kierunkowe w kilku strefach. Mamy tutaj na myśli między innymi miejsce do przygotowywania posiłków.
5. Źle dobrane materiały do wykończenia kuchni
Zdarza się przede wszystkim przy pierwszym własnoręcznie przeprowadzonym remoncie. Problem najczęściej dotyczy płytek i farb. W tym drugim przypadku to efekt braku znajomości parametrów farb. Jak również świadomości, które z nich świetnie sprawdzą się w kuchni. A jakich lepiej w miejscu narażonym na wiele zabrudzeń unikać.
Generalnie rzecz biorąc, jeśli faktycznie sami chcecie przeprowadzić remont, przygotowując kuchnię pod nową aranżację i tak warto poradzić się fachowca w kwestii materiałów do wykończenia. Dzięki temu unikniecie dodatkowych kosztów, a także oszczędzicie czas.
Stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej i cieszącej oko aranżacji kuchni nie jest proste. Natomiast przy pełnym zaangażowaniu i odpowiedniej wiedzy można stworzyć projekt, który będzie spełniał wymienione cechy.